head
2183026 810x458 75f08
Pazartesi, 18 Ekim 2021

Türk askerinin de bulunduğu Afganistan'daki Kabil Havalimanı dışında patlama meydana geldi...

Patlamada aralarında çocukların olduğu en az 40 kişi yaşamını yitirirken 48 kişi de yaralandı. Milli Savunma Bakanlığı'nda yapılan açıklamada, "Kabil Havaalanı dışında iki patlama olmuştur. Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur" denildi.

KABİL HAVAALANIN YANINDA PATLAMA 2 cbc64

Taliban'ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan'da kaos dinmiyor. Ülkeden ayrılan yabancıların tahliye edildiği Kabil Havalimanı'nın dışında patlama meydana geldi.

PENTAGON: KAYIPLAR BELİRSİZ...

Konuyla ilgili sosyal medyadan açıklama yapan Pentagon Basın Sekreteri John Kirby, "Kabil havaalanının dışında bir patlama olduğunu teyit edebiliriz. Şu anda kayıplar belirsiz. Elimizden geldiğince ek ayrıntılar sağlayacağız" dedi.Patlamayla ilgili ABD Başkanı Joe Biden'a da brifing verildiği belirtiliyor.

KABİL HAVAALANIN YANINDA PATLAMA 3 f1b4b

ABD'Lİ YETKİLİ "İNTİHAR SALDIRISI" DEDİ...

Patlamaya ilişkin Reuters'a konuşan bir ABD'li yetkili, ilk haberlere göre bir intihar saldırısı düzenlendiğini söyledi. Yetkili, saldırıda ölenler olduğunu ancak hangi ülkelerden kaç kişinin hayatını kaybettiğinin henüz bilinmediğini belirtti.

SALDIRI TEHDİDİ UYARISI YAPILMIŞTI...

Kabil Havalimanı, Taliban'ın kontrolü devralmasının ardından ülkeden tahliye edilenlerin akınına uğramıştı. Ülkelerin tahliye operasyonları havaalanından kalkan uçaklarla gerçekleşiyordu. Öte yandan Batılı ülkelerin büyükelçilikleri bugün olası bir DEAŞ saldırısına dair istihbarat alındığını açıklamış, vatandaşlarından havalimanından uzak durmalarını istemişti.

İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'nin "terör saldırısı" tehdidi bulunduğunu açıklamasının ardından, Kanada, Belçika, Hollanda ve Danimarka tahliye uçuşlarına son vermişti.

KABİL HAVAALANIN YANINDA PATLAMA 4 3278b

MSB: BİRLİĞİMİZDE ZAYİAT YOKTUR...

Milli Savunma Bakanlığı'ndan ilk açıklama geldi. Açıklamada, "Kabil Havaalanı dışında iki patlama olmuştur. Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur." denildi.

TALİBAN: EN AZ 40 KİŞİ ÖLDÜ...

Al-Jazeera ise Taliban'a dayandırdığı haberinde , patlamada aralarında çocukların olduğu en az 40 kişinin öldüğünü, 48 kişinin de yaralandığını duyurdu.

TALİBAN: SALDIRIYI KINIYORUZ...

Taliban'dan saldırıya ilişkin yapılan açıklamada, "Bu saldırıyı kınıyoruz. Masum insanları hedef alan saldırıları tüm dünya kınamalı" denildi.

3 ABD ASKERİ YARALANDI...

Amerikan medyasına açıklamada bulunan ABD'li yetkililer, bombalı saldırı sonucu meydana geldiği ileri sürülen patlamalarda en az 3 ABD askerinin yaralandığını bildirdi.

DAEŞ ÜSTLENDİ...

Kabil Havalimanı yakınında meydana gelen ve 40 kişinin öldüğü intihar saldırısını DEAŞ üstlendi.

 

 

 

 

KAYNAK: Ajanslar

Gazeteler

Designed by: Masoud