head
2183026 810x458 75f08
Pazartesi, 18 Ekim 2021

ABD'nin New York eyaletindeki ikiz kulelere 11 Eylül 2001 tarihinde gerçekleştirilen uçak saldırısının arkasında Usame bin Ladin'in olmadığı iddia edildi. Söz konusu iddiayı Taliban dile getirdi...

Taliban, Usame bin Ladin'in 11 Eylül'ün arkasında olduğuna dair bir kanıt olmadığını savundu.

Taliban Sözcüsü Zabibullah Mücahid, 11 Eylül saldırılarının arkasında El Kaide elebaşı Usame Bin Ladin'in olduğuna dair herhangi bir delil bulunmadığını öne sürdü.

Mücahid, ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi için son tarih olan 31 Ağustos yaklaşırken, NBC News televizyonuna Kabil'de bir mülakat verdi.

11 eylül 3 ec4f9

"KADINLAR EĞİTİM ALABİLİR"...

Afgan kadınlara korkulanın aksine haklarının verileceğinin altını çizen Mücahid, "Kadınlara İslam'ın tanıdığı tüm haklar verilecek. Kadınlar doktor, öğretmen olabilir, eğitim alabilir ve toplum yararına çalışabilir. Onlar bizim kız kardeşimiz. Korkmalarına gerek yok. Taliban da insandır ve bu ülkeden çıkmıştır. Bu ülke için savaşmıştır. Kadınlar bizden korkmak yerine bizimle gurur duymalıdır." diye konuştu.

taliban sozcusu PUSt cover a2348

Mücahid, Taliban'ın şu anda Afgan kadınlarla zorla evlendiğine dair çıkan haberleri reddederek, iddiaları "eski rejimin propagandası" olarak nitelendirdi.

"AMERİKA'YA GİTMELERİNİ İSTEMİYORUZ"...

Afganların şu anda ülkeyi terk etmelerini isteyip istemediklerinin sorulması üzerine ise Mücahid, "Bu onların tercihi. Ancak biz ülkemizin insanlarının Amerika'ya gitmesini istemiyoruz. Geçmişte ne yapmış olursa olsunlar onlara af çıkaracağız. Onlar ülkede kalmalı. Milletimiz için genç, eğitimli kişilere ihtiyacımız var." yanıtını verdi.

"11 EYLÜL USAME BİN LADİN'İN İŞİ DEĞİLDİ"...

Mücahid, Taliban yönetiminin Washington yönetimi ile "normal meşru diplomatik ilişkiler" istediğinin altını çizdi.

 El Kaide lideri Usame bin Ladin'in 11 Eylül saldırılarının arkasında olduğunu da reddeden Mücahid, "Afganistan'ın işgali için bir gerekçe yoktu, bir bahane vardı. Bin Ladin, ABD'nin meselesi olduğu zaman Afganistan'daydı. Bin Ladin'in 11 Eylül'de yer aldığına dair bir delil olmamasına rağmen, biz şu anda Afgan topraklarının kimseye karşı kullanılmayacağına dair söz veriyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

 

 

 

 

 

KAYNAK: Ajanslar

 

 

 

 

 

 

Gazeteler

Designed by: Masoud