head
2183026 810x458 75f08
Pazartesi, 23 Mayıs 2022

İçişleri Bakanlığı'nca, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu'nun tavsiyesi çerçevesinde, aşısız olan veya aşı sürecini tamamlamayan kişilere PCR testi uygulanmasına gerek olmadığına ilişkin valiliklere genelge gönderildi.

test şartı kalktı 4 e3ea8

Bu kararla birlikte şehirler arası seyahatler, etkinlikler iş yeri ve okullarda test zorunluluğu kalktı...

İçişleri Bakanlığı'ndan, 81 il valiliğine gönderilen genelgede, koronavirüs salgınının son dönem seyri ve toplum sağlığına olan etkisine dikkat çekildi. Genelgede, "Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri çerçevesinde Sağlık Bakanlığı'nın değerlendirmelerini içeren yazıda; Aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden, uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirler arası seyahatlerden önce, konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere katılmadan önce, Milli Eğitim Bakanlığı okullarında görev yapan personele (öğretmen, servis şoförü, temizlik personeli vb.), tüm kamu ve özel iş yerlerinde çalışanlara, kamu ve özel kurumlar tarafından düzenlenen öğrenci kamplarına katılacak kişilere, PCR testi ile tarama yapılmasına gerek olmadığının değerlendirildiği bildirilmiştir" denildi.

Sağlık Bakanlığı'nın ilgili yazısı doğrultusunda, bakanlık tarafından yayımlanan genelgelerin tüm hükümlerinin uygulamadan kaldırılmasına karar verildiği kaydedildi. Ayrıca belirtilen esaslar doğrultusunda 'Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 27'nci ve 72'nci maddeleri uyarınca il-ilçe umumi hıfzıssıhha kurulları kararlarının alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması konusunda gerekli tedbirlerin alınması istendi.

 test şartı kalktı 3 83210

İZOLASYON SÜRESİ 7 GÜNE İNMİŞTİ...

Bilim Kurulu toplantısında, geçen hafta alınan kararla pozitif vakaların izolasyon süresi 7 güne inmişti. Bu haftaki toplantıda da 7 günün sonunda test yaptırmaksızın izolasyonun sona ereceğine karar verilmişti.

124.3 MİLYON TEST YAPILMIŞTI...

10 milyon 339 bin 97 toplam vaka ile dünyada ilk 10 sırada yer alan Türkiye'de, bugüne kadar 124 milyon 280 bin 965 kişiye test yapıldı. Ülkemizde 84 bin 445 kişi de Covid-19 nedeniyle can verdi. 

 

 

 

 

 

 

 

HABER: Ibrahim AKDAĞ

KAYNAK: Ajanslar

 

 

 

 

Gazeteler

Designed by: Masoud