head
2183026 810x458 75f08
Cuma, 30 Ekim 2020
Pazartesi, 06 Temmuz 2020 19:12

APARTMANDA YAŞAMAK MEDENİ OLMANIN İLK ŞARTIDIR..

Yazan
Ögeyi Oylayın
(8 oy)
İnsanoğlunun soyu kalabalıklaştıkça ;mağaralardan başlayan yaşam alanlarını önce dağınık ve açık alanlarda ki tek tek evlere,oradan köylere ve günümüzde ise şehirlere kadar uzanan bir yaşam hikayesine sahiptir insan yaşamı.

Dünya insan nüfusu 8 milyar civarındadır ve bu yoğun insan sayısı da insan yaşamında arayışlara sebep olmuştur.
İnsanlar toplumsal yaşamda hem güvenlik,hem sosyal yaşam ve hemde ekonomik anlamda kendini bir arada tutma ihtiyacına gereksinim duyunca,şehirleşme denen olguda kendini geliştirmiş ve günümüzde ki kasabalar,ilçe ve iller ve hatta metropoller oluşmuştur.

Yeryüzünde ki alan,yani toprak darlığı da yüksek katlı binalara,apartmanlara gereksinim doğurmuştur.

APARTMAN HAYATINDA HERKES KENDİNDEN OLDUĞU KADAR,KOMŞULARINDAN DA MESULDÜR..

Günümüzde bir apartmanda oturanlar,o apartmandaki ailelerle adeta bir akraba bağı oluşturmaktadırlar ve olması gereken de budur.
Apartman yaşamında kurallar, adap ve edep kurallarıda kendiliğinden oluşmaktadır.
Mesela;
1--Üst katta oturan komşu halısını aşağı çırpmamalıdır.
2--Üst katta oturan komşunun kızı veya hanımı,saçını tarayıp balkondan aşağı atmamalıdır.
3--Üst katta oturan komşu,çekirdek ve benzeri gıdaları tüketip camdan atmamalıdır.
4--Apartman da oturan herkes ,apartmanın bahçesini temiz tutmalı,çöp poşetlerini indirirken,koridoru veya asansörü kirletmemelidir.
5--Apartmanda yaşayan herkes,apartmanın iç ve dış kullanım alanını kendi evi bilmeli ve komşularına karşı sorumluluk taşımalıdır.
6--Apartman hayatında olması gereken en önemli hususlardan bir de,sessizliktir. Yani herkes kendi evinde müzik dinlerken,Televizyon izlerken sesi yüksek açarak komşularını rahatsız etmemelidir.
7--Apartman sakininden biri evinde tadilat yapacaksa,komşularını haberdar etmeli,sabahın erken saatleri ile akşam geç saatlere kadar gürültülü işler ile komşularını rahatsız etmemelidir.
8--Apartman sakinleri araçlarını park ederken,diğer komşusunun aracının giriş çıkışına engel olmayacak şekilde aracını park etmelidir.
9--Apartmanlar da yaşayan herkes birbirinin iffetine aile bireyi gibi saygılı olmalı ve hatta birbirlerini korumalıdır.
10--Apartmanlar da yangın tüpü mutlaka olmalıdır.
11--Ve artık her apartmanda,hem giriş,hem koridor ve asansör ve hemde apartman çevresini görecek şekilde camera sistemi olmalı ve isteyen herkesin evinde bu monitörler olmalı ve yönetici de mutlaka olmalıdır.
12--Çok bloklu apartmanlar da güvenlik , bahçıvan ve kapıcı olmalıdır.
13--Apartman girişlerine gelişigüzel çöpler konulmamalıdır.
14--Son olark da devletimizden ricam,bu yazdıklarımızı ve Yangın merdivenlerini her apartmana zorunlu tutmalı; yeni yapılacak binalarda açık ve kapalı otopark ve sığınak zorunluluğu getirilmelidir.

15--Apartman hayatında herkes yaşamına ve davranışına özen göstermeli ve koridor kapılarının önüne ayakkabılar bırakılmamalıdır.Çünkü çok çirkin görüntü ve bazen de koku yaymaktadır.

16--Islak çamaşırları balkona asmamak gerekir ki;alt katta ki komşunun astığı çamaşırlar lekenlenmesin.

Yazımın başında da belirttiğim gibi,apartman hayatı medeniyetin ölçülerinden biridir.Buralarda yaşayanlar , kendi ailelerine gösterilmesini istedikleri saygı ve duyarlılığı komşularına da kendileri göstermelidir.Bu ev benim istediğimi yaparım demek medeniyet değildir.

İnsanoğlu yalnızlaşmamalı,apartmanlar da ikinci bir aile ve akraba bağı oluşturulmalı ve mutlu yaşam ortamı bu hislerle sağlanmalıdır.
Komşularımıza saygı ve sevgilerimle.

Ayten Yılmaz
Alanya Güneşi Gazetesi Haber Müdiresi

Okunma 116280 kez Son Düzenlenme Çarşamba, 08 Temmuz 2020 17:07
Ayten YILMAZ

GÜNEŞ ANNE

Gazeteler

Designed by: Masoud