head
2183026 810x458 75f08
Çarşamba, 28 Eylül 2022

 

 

 

İzmir’de kurtuluş günü coşkusu...

Tarkan konserinin düzenlendiği Gündoğdu Meydanı'na yüz binler akın etti, meydan tıklım tıklım doldu.

Türk Ordusu'nun 9 Eylül 1922’de İzmir'e girerken kullandığı güzergâh üzerinde düzenlenen yürüyüş, Basmane Karakolu önünden Cumhuriyet Meydanı’na kadar devam etti.

 9 eylül izmirin kurtuluşu 100.yıl 4jpg 4e98f

Yürüyüşe İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in yanı sıra CHP İzmir Milletvekilleri Kani Beko, Bedri Serter, Murat Bakan, Sevda Erdan Kılıç, Mahir Polat, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, AKP İzmir Milletvekili Cemal Bekle ve Yaşar Kırkpınar, MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, Hasan Kalyoncu, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, AKP İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, ilçe belediye başkanları, iş dünyası ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile binlerce İzmirli katıldı.

 9 eylül izmirin kurtuluşu 100.yıl 2.jpgtunç soyer 051b8

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve 17 gün önce Afyon'dan yola çıkan Zafer ve Anma Yürüyüşü kafilesi Başkan Tunç Soyer'e 400 kilometre boyunca taşıdığı Türk bayrağını teslim etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi bandosunun eşlik ettiği yürüyüşün ardından, Cumhuriyet Meydanı'nda tören yapıldı.

 

GÜNDOĞDU MEYDANI TIKLIM TIKLIM DOLDU...

İzmir’in 100. yıl kurtuluş coşkusu 9 Eylül'de gün boyu süren etkinliklerin ardından akşam zirve yaptı.

 

Tarkan konserinin gerçekleştiği Gündoğdu Meydanı tıklım tıklım dolarken, meydanın girişinde zaman zaman izdiham tehlikesi yaşandı. Vatandaşların polis barikatlarını aştığı görüntülere yansıdı.

Alsancak Limanı'ndan başlayıp Gündoğdu Meydanı’nda sona eren Fener Alayı yürüyüşünün ardından İzmirliler, Kordon’u adeta gelincik tarlasına çevirdi. Alandaki izleyiciler DJ Ersin ile birlikte şarkılar söyledi. Coşkuya Türk bayrakları ve telefon ışıkları eşlik etti.

Saatler 21.00'i gösterdiğinde Türkiye'de bugüne dek sergilenmiş en büyük sahne şovlarından biri başladı. 180 dansçının katılımıyla artırılmış gerçeklik destekli işgal ve kurtuluşun canlandırıldığı interaktif teatral gösteri gerçekleştirildi. Şovda, toplam bin 300 metrekare led ekran kullanıldı.

 harmandalı 8363f

SOLO TÜRK UÇUŞU, ÇELİK KANATLARDAN HARMANDALI...

İzmirliler, Türk Hava Kuvvetleri’nin akrobasi timi Solo Türk’ün gösterilerini heyecan ve alkışlarla izledi. Öte yandan İzmir'in kurtuluşunun 100'üncü yılı etkinlikleri kapsamında jandarma helikopterleri Gündoğdu Meydanı semalarında Efeler gibi ‘Harmandalı’ oynayarak gösteri yaptı. İki helikopterin gökyüzündeki şovu alkışlarla izlendi.

 

TARKAN HEYECANI...

Kutlamaların doruk noktası akşam Gündoğdu Meydanı'nda olacak. Cumhuriyet Meydanı kenarında kurulan platformun çökmesinin ardından yeni sahne Gündoğdu Meydanı'nda kuruldu. Devasa boyutta led ekranların yer aldığı sahnede 180 dansçı gösteri yaptı.

 9 eylül izmirin kurtuluşu 100.yıl 3 d54d7

Gökyüzünde, artırılmış gerçeklik destekli interaktif tiyatral şov gerçekleştirildi. Saat 22:00'de pop müzik yıldızı Tarkan sahneye çıktı. Haftalardır kariyerinin en önemli konserine hazırlanan Tarkan, İzmir'e hiçbir maddi karşılık beklemeden geldi.

Tarkan'ın bu anlamlı bayram gününde ücret almadan konser vereceği öğrenildi. Görkemli konser için yüz binler İzmir Kordon'a aktı.

 

KILIÇDAROĞLU FENER ALAYI’NA KATILDI...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, saat 20.00'de İzmir Limanı'ndan başlayıp Gündoğdu Meydanı'nda tamamlann Fener Alayı'na katıldı. Kılıçdaroğlu, Gündoğdu Meydanı'ndaki İşgalden Kurtuluşa İzmir konulu teatral gösteriyi ve sonrasında Cumhuriyet Meydanı'nın Kordonboyu tarafındaki Tarkan konserini izledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer'in ev sahipliğindeki tarihi gösteriye Kemal Kılıçdaroğlu’nun Selvi Kılıçdaroğlu, CHP genel başkan yardımcıları, milletvekilleri, il ve ilçe belediye başkanları, siyasi partilerin başkanları ile temsilcileri, devlet erkanı, sivil toplum kuruluşları, odalar, derneklerin başkanları ile temsilcileri, sanatçılar, gazeteciler de katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: Ajanslar

Gazeteler