head
2183026 810x458 75f08
Çarşamba, 07 Aralık 2022

Alanya Haberleri

 

Alanya Belediyesi Aralık Ayı Meclis Toplantısı Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel başkanlığında gerçekleştirildi. Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan Karayolları Müdürlüğü şantiyesinin bulunduğu bölgeye Millet Bahçesi yapılması için plan değişikliği kararı oy birliği ile kabul edildi. Başkan Yücel tartışmalarla ilgili “Bir anket yapsak Alanya’da herkes oraya park yapılmasını ister. Millet Bahçesi Alanya’mıza hayırlı olsun” dedi...

756306240322416768 a10d1


Alanya Belediyesi Aralık Ayı Meclis Toplantısı Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in başkanlığında gerçekleştirildi. Grup sözcülerinin konuşmalarının ardından açılış konuşmasını gerçekleştirilen Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, EYAF EXPO 2022 Engelsiz Yaşam Fuarı’na katılarak Alanya’yı temsil ettiklerini belirterek, Alanya’da yapılan Ayak Tenisi Dünya Şampiyonası’nı başarı ile gerçekleştirdiklerini belirtti.

485387136880596416 04e64

BAŞKAN YÜCEL’DEN YENİ YIL PAZARINA DAVET...

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel 17-18 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek olan, 12. Alanya Uluslararası Yeni Yıl Pazarı’na tüm vatandaşları davet etti. Başkan Yücel, “Alanya Belediyesi Yabancılar Meclisimiz öncülüğünde düzenlenen ve geliri engelli bireyler için bağışlanan Yeni Yıl Pazarı, belediye binamız arkasındaki alanda 2 gün boyunca çeşitli etkinliklerle devam edecektir. Yeni Yıl pazarına tüm halkımızı ve kentimizde yaşayan yerleşik yabancı dostlarımızı davet ediyorum.” dedi.

35869776953010176 24b55

RÜYA İPEKTEN-SAADET ÇELİK KREŞ VE ÇOCUK AKADEMİSİ AÇILDI...

“Üretken Belediyecilik anlayışıyla hizmete devam eden, eğitim ve öğretime her zaman destek olan yönetim anlayışımızla, eğitime yönelik bir projemizi daha hayata geçiriyoruz.” diyen Başkan Yücel, “Oba mevkiinde yapımı tamamlanan Rüya İpekten-Saadet Çelik Kreş ve Çocuk Akademisi eğitime başladı. Hizmete açılan kreşimizde çalışan annelere ve özellikle kamuda çalışan annelere öncelik veriyoruz. Kreşimizin kapasitesinin yüzde 50’sini kamuda çalışan annelere ayırdık. Son zamanlarda artan kira bedelleri nedeniyle böyle bir karar aldık. İnşallah doğu bölgesinde çocuk akdemimizi de 2024 yılına varmadan açmış olacağız.” şeklinde konuştu.

82015336110014200 bae5f

DİJİTAL İMAR PROJESİ HAYATA GEÇİYOR...

Başkan Yücel, meclis toplantısında yeni proje olan Dijital İmar Projesi hakkında da meclis üyelerini ve kamuoyunu bilgilendirdi. Başkan Yücel, “Bu proje sayesinde vatandaşlarımız aracılar olmaksızın Alanya Belediyesi'nin internet sitesinden doğrudan başvuru yapabilecek ve başvuru durumlarını takip edebilecekler. Bu sayede zamandan ve maddi sarfiyatlarından tasarruf edecekler. Dijital imar sayesinde hem vatandaşımızın cebinden hem de milli hazinemizden götüren bu tüketimlerin de önüne geçeceğiz. Belediyemize ve halkımıza hayırlı olmasını dilerim.” dedi.

Başkan Yücel, “Belediye olarak her zaman olduğu gibi ülkemizde bulunan belediyeler arasında en fazla ruhsat veren belediye olarak 1684 ruhsat verdik. Yenilemeler ve tadilatlar hariç bu rakam oluştu. Biz 4 yılda verdiğimiz ruhsat adet sayısından daha fazla ruhsatı bu yıl vermiş oluyoruz. Bölgemizdeki yapılaşmanın ne kadar hızlandığını ve nereye doğru gittiğimizin farkında olduğumuzu bilmeniz için bunu belirtmek istedim. Bölgemizde tek ve ülkemizde bu sisteme geçen ilk belediyelerden birisi olacağız. Halkımız bundan son derece faydalı bir şekilde yararlanacaktır. Hem bizim işlerimizin yoğunluğu düşecek hem de halkımız kendi işlerini zamandan tasarruf ederek takip edebilecek.” diye konuştu.

Başkan Yücel ayrıca, Alanya Belediyesi’nin 2019 yılında hayata geçirdiği Doğaya Sihirli Dokunuşlar Projesi’nin, TÜRÇEV’in düzenlediği etkinlikte Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı tarafından en iyi çevre etkinlikleri kapsamında ödüle layık görüldüğünü belirtti.

878715008701177472 26930

BAŞKAN YÜCEL; “ANTALYA’NIN EN BÜYÜK BÜTÇESİ ALANYA’NIN”...

Antalya Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı’nda açıklanan 2023 bütçeleri hakkında konuşan Başkan Yücel, “Antalya Büyükşehir Belediyesi Kasım Ayı Devam Meclis Toplantısında, 1 Milyar 775 Milyon Lira olan 2023 yılı bütçemiz onaylanarak, yine Antalya'nın en büyük bütçeli belediyesi olduk. Cumhuriyetimizin 100. yılı için hazırladığımız ve aslan payını yatırımlara ayırdığımız bütçemizle 2023 yılında da Alanya’mıza birçok proje ve hizmeti kazandıracağız. Alanya’mız için durmadan, yorulmadan Alanya sevdamızla ile çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Başkan Yücel, “2023 yılının şehrimizde, ülkemizde ve dünyada sevgi, barış, kardeşlik ve yardımseverlik duygularının arttığı, huzur ve güvenin yaşandığı güzel bir yıl olmasını temenni ediyorum. 2023 yılında da yeni projeler ve yeni hedeflerle, birlik ve beraberlik içinde; vatandaşlarımıza daha iyi hizmet için durmadan çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz.” diyerek sözlerini noktaladı.

806397632141564016 07e45

ALANYA’YA ONKOLOJİ HASTANESİ YAPILIYOR...

Meclis gündemindeki konulardan bir diğeri ise Oba Mahallesi’nde bulunan Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yanına Onkoloji Hastanesi yapılmasıydı. Konuyla ilgili ilk sözü alan CHP Grup Sözcüsü Erkan Demirci, “Alanya Eğitim Araştırma Hastanesi’nin güneyinde yer alan park alanının Onkoloji Hastanesi olması için bir plan değişikliği yapıyor ve daha kuzeye bu park alanı aktarılıyor. O bölgeye hastane, belediye binası yapıldı ve onkoloji hastanesi de gerekli ama yoğunluktan dolayı bir takım çekincelerimiz var. Biz buna evet dedik ama lütfen oradaki otopark meselesini bahanelere sığınmadan yapalım. Denizin ortasına havaalanı yapan bir ülkeyiz ama o bölgeye mutlaka bir otopark yapalım. Çekincelerimiz olsa da grup kararımız evet olacak.” dedi.

AK Parti Grup Sözcüsü Mehmet Ali Kiriş ise konuyla ilgili söz alarak, “Alanya’da bir Onkoloji Hastanesi yapılacak ve biz burada otopark konuşuyoruz. Şehrin içerisinde yapılacak bir hastanenin getireceği trafik sıkıntısını biliyoruz. Evet, otopark sorunu var bende kabul ediyorum ama devlet hastanelerine kapalı otopark yapamıyorsunuz ve otoparktan ücret alamıyorsunuz. Yasalar izin vermiyor ve elimizi kolumuzu bağlayan şeyler var. Evet, buraya bir trafik oluşacak ama hastane daha önemli. Ben babamı kanserden kaybettim. Antalya’daki onkoloji hastanesi dolup taşıyor. Antalya’ya gidip oradaki Alanyalıları, Gazipaşalıları, Anamurluları görseniz keşke. Burası tüm bölgeye hizmet edecek. Onkoloji Hastanesi’nin mevcut Hastane ile yakın olması gerekiyor. Hatta biz tüp geçitle iki hastaneyi birbirine bağlayacağız. Bu durumda hastanenin başka bir yere yapılması da mümkün değil. Alanya’nın kamu alanları da çok az bu bölge o konuda kısıtlı bir bölge. Proje aşamasında otopark ve yeşil alan konusunda elimizden geleni yapacağız ama sağlık deyince hiç kimse de siyaset olmamalı.” dedi.

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in sağlık ve eğitim konusunda tartışma yaşamadan birlik olalım sözleri sonrası yapılan oylama oy çokluğu ile kabul edildi.

KARAYOLLARI TAŞINIYOR! MİLLET BAHÇESİ YAPILIYOR...

Alanya Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan Karayolları Müdürlüğü şantiyesinin Mahmutlar’a taşınması ve o bölgeye Millet Bahçesi yapılması ile ilgili konu yine mecliste gündeme geldi. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel de Alanya halkının o bölgede bir park isteyeceğini belirterek, “Ben herkesin şahsi ve grupların görüşlerine saygı duyuyor, teşekkür ediyorum. Biz her zaman bire yeri yaparken bir tarafı yıkmak gibi bir düşüncemiz olamaz. Biz her zaman sosyal mutabakattan yanayız. Basınımızın güzide temsilcileri de var. İsterseler onlar hemen bir kamuoyu yapsın. Karayolları bölgesinin olduğu şantiyeyi Millet Bahçesi’ne yani parka çevirelim ve Karayollarını 15 kilometre yukarıya alalım mı, yoksa aynı kalsın mı? diye bir yoklama yapalım. Alanya’da herkes oraya park yapılmasını ister.” dedi.

460979168403527392 63c0e

Plan değişikliği oy çokluğu ile kabul edildi.

BAŞKAN YÜCEL; “CUMA PAZARI PROJESİNDE KRİTİK VİRAJI DÖNMEK ÜZEREYİZ”...

Alanya Kent Meydanı ikinci etap projesi için tahsis edilen 10 milyon TL hibe ve 55 milyon TL kredinin Alanya Kapalı Pazar Alanı, Otopark, Sinema Salonu ve Dijital Kütüphane Projesi’nde kullanılması mecliste oylandı. Konuyla alakalı Adem Murat Yücel meclis üyelerini ve kamuoyunu bilgilendirerek, “Ay sonuna kadar tabliyeyi komple bitiriyoruz. Mart aynının sonuna kadar pazarı buraya taşıyacağımızı düşünüyorum. Tabi üst kısım inşası devam edecek. Virajı dönmek üzereyiz ve şu bir tabliyeyi daha attığımız zaman inşallah zirveye çıkacağız.” dedi. Gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi.

 

 

 

 

 

HABER: Uğur AKDAĞ

 

Ülkemizin her bölgesinde olduğu gibi, Alanya'da da devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları inşaat sektörüne ivme kazandırırken, sektörde de yaşanan canlılık devam ediyor.
Gelecek uzun yıllarda ,daha güvenli ve depreme dayanıklı evlerde oturmak isteyen mülk sahipleri ve Devlet onaylı Kentsel dönüşüm firmaları arasında yaşanan bazı anlaşmazlıkların bir tanesi de Alanya'da.

317507129 707016110625982 5778488275298383506 n 6a272

Alanya’nın Kızlarpınarı Mahallesi’nde üç senedir devam eden bina krizi yetkililerden çözüm bekliyor. 2019’da kentsel dönüşüm için masaya oturulan ve 2021’de üstlenici firmanın yıkma çoğunluğunu elde etmesiyle, binanın yıkımının gerçekleştiği ancak binayı yapma çoğunluğunu elde edememesinden dolayı, projenin bekleme aşamasında olması tarafları karşı karşıya getirmiş durumda.

317510539 1311871532686930 2803589137643708700 n b637b

Gazetemizi arayan Mülk sahiplerinden bazıları; "Alanya'da kiralar çok yüksek, bize verilen kira desteği bedeli iki bin TL altında ama kiralar sekiz veya on bin TL civarında. İnşaat firması bir an önce evlerimiz yapıp teslim etsinler" dediler.

318076071 521795226346715 7094261350023744999 n 44536

 

İNŞAAT FİRMASI; "EV SAHİPLERİ ANLAŞIP İMZAYI ATSIN,EVLERİNİ HIZLA YAPIP TESLİM EDELİM"...

Devletin çürük raporu verdiği ve ardından yıkılan evlerin hak sahiplerinin çoğunun onayı ile Kentsel dönüşüm firmasını yıktığı binaların akıbetini öğrenmek için, Alanya Güneşi Gazetesi olarak yetkili Kentsel Dönüşüm Firmasının kapısını çaldık ve evleri henüz yapılmayan ve "mağduruz" diyen vatandaşların evlerinin akıbetini sorduk.

Kentsel Dönüşüm firması yetkililerinin cevabı şu; " Bu bahse konu alanda 3 apartman vardı ve kat malikleri anlaştılar, verdikleri imza karşılığı binaların yıkımına da öncülük ederek, Alanı açtık ve inşaata hazır hale getirdik.Çevre ve şehircilik Bakanlığının riskli bina olarak tanımlamasından sonra , Belediye binanın 2 ay içinde boşaltılması ve yıkılması için maliklere tebligat gönderdi, akabinde pandemi sürecinde bir yıl boyunca Belediye herhangi bir işlem yapmadı. Pandemi süreci bitince Belediye yeni bir tebligat göndererek 1 ay ek süre verdi. Ve yıkım kararı Belediye tarafından maliklere tebliğ edildi. Yani yıkım kararı inşaat firmasının kararı değildir, Belediyenin verdiği yıkım ruhsatı ile binalar yıkılmıştır.
Yüklenici inşaat firması inşaatı iki yıldan daha az sürede yapıp hak sahiplerine teslim etmeye hazır. Fakat sonradan bazı hak sahipleri farklı ev sahiplerinin yerlerini hakları olmadan talep etmeye başladı. Doğal olarak da yüklenici inşaat firması bu haksız talebe karşı çıktı. Kimse kimsenin hakkını gasp etmemeli diyen inşaat firması , eksik imzaların bir önce toplanmasını ve inşaata başlamak için herkesin imzasının olması şartının kanunda yazılı olduğunu; Bütün imzalar olmadan Belediyeden imar ve inşaat izni alınamayacağını" beyan ettiler.

 

HABER: İbrahim AKDAĞ

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya Atatürk Bilgi Eğitim Merkezi ( ATABEM) ücretsiz kış dönemi kurslarında eğitim dönemi başladı...

Antalya Büyükşehir Belediyesi, ATABEM Kurs Merkezlerinde, çocukların ve gençlerin derslerini destekleyici programlarla eğitim hayatlarına katkı sağlamaya devam ediyor. Kış dönemi 4,5,6,7 ve 8. sınıflara yönelik akademik, kültürel ve sanatsal alanlarda açtığı kurslarla öğrencilerin başarılarını arttırıyor.

img 20221206 wa0007 c7ccc

ÖĞRENCİLER 24 BRANŞTA EĞİTİM ALACAK...


Antalya merkezde 7, ilçelerde ise 4 olmak üzere toplam 11 merkezde kış dönemi kursları açıldı. Kurs merkezlerinde çocuklar, bilgisayar kullanımı, coğrafya, drama, fen bilimleri, fizik, gitar, hızlı okuma, İngilizce, karakalem, kimya, matematik, modern dans, piyano, resim, satranç, sosyal bilgiler, tarih, taş boyama temel robotik ve kodlama, Türk dili ve edebiyatı, Türkçe ve zeka oyunları gibi 24 branşta eğitim alacak.

img 20221206 wa0005 4df61

KAYITLAR DEVAM EDİYOR...


Alanya ATABEM’de kurslar 26 Kasım tarihinde başladı. Bir taraftan kurslar devam ederken, diğer taraftan, yeni kayıtlar da devam ediyor. Aileler Alanya’daki kurs merkezine gelerek çocuklarını ücretsiz verilen kurslara kayıt ettiriyor. Kayıt için velilerin Alanya ATABEM’e şahsen müracaat etmeleri, bilgi için ise 0 242 313 09 43 aramaları gerekiyor.

 

 

 

HABER: Emine YILMAZ

 

Alanya Belediye Meclisi Üyesi ve Mahmutlarspor Başkanı İnşaat Mühendisi Yılmaz Bağışlar, sosyal medya hesabı üzerinden spor turizmi için proje ve yatırım önerisinde bulundu...

BAĞIŞLAR, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:
" Antalya bölgemizde mayıs ayına kadar sürecek kamp dönemi için 2 bin takım rezervasyon yaptırdı. Antalya'mızda bu yıl spor turizminden 100 milyon dolarlık gelir bekleniyor.
2022 yılında 85 farklı ülkeden 85 bin sporcuyu ağırlayacak olan Antalya, spor turizmi alanında gelişmiş ülkeler olan İspanya, Dubai ve Kıbrıs gibi ülkeleri geride bırakmaya hazırlanıyor.

Özellikle, Belek, Kumköy gibi gibi bölgelerimizde bulunan ultra lüks hoteller ve sportif yatırımların ve futbol sahalarının olması Antalya için büyük avantaj gibi görünüyor.

Alanya'mızda ise durum biraz farklı, sportif anlamda hizmet verecek futbol sahaları ile diğer branşlardaki spor merkezi projeleri için arazi anlamındaki yetersizliği ve mevcut hotellerin sportif anlamda yatırım yapmaması spor turizmi gelirinden istediğimiz payı alamamamız da en büyük etken.

 318550348 10160583215202210 3657922650827032985 n 51363

Peki ne yapılabilir?
Topoğrafik arazi yapısı bakımından, Manavgat gibi düz bir yapıya sahip olmasa da Alanya'nın belirli bölgelerinde spor turizmi tesisine uygun araziler mevcuttur. Bu arazilerin yüzde 90'ı hazine arazisi veya orman arazisi olarak tapuda tescillidir.

Alanya Belediyesi, Alanya Ticaret Odası, spor kulüpleri ve sivil toplum kuruluşları olarak bu alanlarda hazırlanacak spor merkezi projeleri ile mevcut hoteller arasında yapılacak bir mutabakat ile hem kışın kapalı olan hotellerin spor turizminden faydalanması hem de istihdam anlamında Alanya halkına faydası hem de Alanya'mızın spor turizminden milyonlarca lira gelir sağlanması mümkün. Yeter ki ortak akıl ile projeler geliştirilsin."

 

 

 

HABER: Mertcan YILMAZ

 

DEVA Partisi Alanya İlçe Teşkilatı İdari ve Mali İşler Başkanı Okan Kapancı, Alanya'nın en önemli sorunlarından birisi olan yüksek ev kiraları konusunda açıklama yaptı...

 

Kapancı, açıklamasında şunları söyledi:
"Gerek Alanya’mızın gerekse ülkemizin büyük bir sorunu olan ve vatandaşların çilesi haline gelen ev kiraları ile ev fiyatlarındaki artışın önlenmesi adına bir takım çözüm önerileri sunar, yetkililerin bu önerilere dikkat etmesini vatandaşlarımız için talep ederim. Şöyle ki; Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Kestel Yerleşkesi etrafındaki yurt tahsisi olarak ayrılan hazine arazilerinin gerek kiralama, gerekse yap işlet devret sistemi yoluyla sadece yurt yapılması şartıyla acil olarak imar planlaması yapılıp, girişimcilere tahsis edilmelidir. Bu sayede üniversite öğrencilerinin yurt ve barınma sorunu giderilerek mevcut kapasite arttırılabilir.
Yabancı ülke vatandaşlarının gayrimenkul kiralayarak ikamet belgesi edinmeleri şartının, gayrimenkul satın alarak veya ülkemizde iş yeri açıp en az 10 kişi istihdam sağlamak şartıyla uygulanmasını ön görmekteyim. Bu durum ülkemize de ekonomik anlamda tasarruf sağlayacaktır.
Bilindiği üzere emlak yatırım firmalarının işlemlerinin denetlenmesinde ve uygulanmasında yasamızda belirtilen il ticaret müdürlüğünden alınan taşınmaz satış yetki belgesinin talep edilmesi gerekmektedir. Tapu müdürlüğünde bu belgesi olmayan bir kişi veya işletmenin işlemleri hiçbir şekilde gerçekleştirilmemelidir. Bu sayede, ilçemizde ev kiralarının yüksek  olmasından dolayı tapu müdürlüğünden tayin olan memurlardan kaynaklı oluşan personel yetersizliğinden, tapu müdürlüğündeki mevcut personelin de iş yükü azalacaktır.
Böyle bir uygulamanın bu işi gerçekten profesyonelce yapan firmalar ile usulsüzce yapan kişi ve işletmeleri birbirinden ayıracağı için şu an oluşan abartılı gayrimenkul kira ve satış fiyatlarının bir standarda oturacağını ön görmekteyim.
Bu mesleği profesyonel olarak icra eden kişiler veya işletmelerin yanı sıra bu işi vergisiz bir kazanç yolu belirleyen hem Türk vatandaşı hem de yabancı ülke vatandaşı olan kişiler ya da bazı işletmeler, çeşitli sosyal medya mecraları aracılığıyla vermiş oldukları ilanlar ve paylaşımlar yoluyla ev sahiplerinin aklını karıştırmaktadır.
İlerleyen süreçte ortaya çıkması kuvvetle muhtemel olan sorunların öncesinde, hali hazırda şu an ilçemizde yaşayan Türk vatandaşlarının, yabancı ülke vatandaşlarının ve işletmecilerimizin ciddi mağduriyetler yaşamaması adına yukarıda öneri olarak belirtmiş olduğum uygulamaların, ilçemizdeki yetkililer tarafından dikkate alınmasını vatandaşlarımız için talep ederim."

 

 

 

HABER: Ayten YILMAZ

Gazeteler