head
2183026 810x458 75f08
Salı, 19 Ocak 2021

Organik tarıma sahip çıkan Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Akseki MYO, 3 dönümlük araziye Karakılçık ve Kavılca buğdayı tohumları ekti...

ALKÜ Akseki Meslek Yüksekokulu’nda açılması planlanan Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi programı kapsamında öğrencilerin topraktan tezgâha kadar işleyen sürecin görülmesi amacıyla okul bahçesindeki 3 dönümlük alana ata tohumlarından Karakılçık ve Kavılca buğday tohumları ekildi. Yapılan tohum atma faaliyeti kapsamında kırsal kalkınmaya da katkı verilmesi hedefleniyor. Tohum atma töreni, pandemi kısıtlamaları çerçevesinde ALKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selim Karahasanoğlu, Akseki Kaymakamı Volkan Hülür, Akseki Belediye Başkanı İbrahim Özkan, iş insanı Metin Duruk ve Akseki MYO Yönetimi’nin katılımıyla üniversite bahçesinde gerçekleştirildi. 

ATA TOHUMU 2 thumbnail akseki tohum 3 a5e8d

HEDEF YERLİ TOHUMU YAYGINLAŞTIRMAK...

Yetkililer, yapılan etkinliğin en büyük amaçlarından bir tanesi ise hem organik tarıma dikkat çekmek hem de binlerce yıllık ata tohumlarının sahip çıkılarak yeniden üretime kazandırılması amaçlanıyor. Proje kapsamında besin değeri yüksek, kaliteli ve genetiği ile oynanmamış tohumların yaygınlaşması, uzun vadede yerli ırk tohumların korunması ve çoğunlukla genetik yapısı değiştirilmiş tohumların da önüne geçilmesine ulaşılmak isteniyor. 

ATA TOHUMU 3 thumbnail akseki tohum 2 96dfd

“TOHUMLARI KARS’TAN GETİRDİK”...

Akseki MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Tolga Gül, “Kendi imkanlarımız ile Kars ilinden getirtmiş olduğumuz Ata Tohumu Buğdaylarını, tohumluk olarak çoğaltarak yerel halka ücretsiz dağıtmak istiyoruz. Bu sayede bölgesel üretimi teşvik ederek yerli üretimi artırmak hedeflerimizin başında geliyor” dedi.

ATA TOHUMU 4 thumbnail akseki tohum 8 ac704

“ALKÜ OLARAK DESTEĞE HAZIRIZ”...

ALKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selim Karahasanoğlu ise, “Çok güzel bir proje ve bu projenin bizim Yüksekokulumuz tarafından hayata geçirilmiş olmasından mutluluk duyuyorum. Bizler Üniversite olarak bulunduğumuz il ve ilçelere değer katmak adına bu tür projelerin yaygınlaşması ve gerçekleştirilmesi konusunda her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Akseki'ye Hayırlı ve Bereketli olsun” diye konuştu. 

 

 

 

HABER: Mertcan YILMAZ

Gazeteler

Designed by: Masoud