head
2183026 810x458 75f08
Pazar, 16 Şubat 2020

FAİZ ORANLARI %5 TEN YÜZDE 8 'E YÜKSELDİ...

Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi Başkanı Ali Darı, bir yıllık işletme kridi faizlerinin % 4'ten % 7'ye, 4 yıllık işletme kredi faizlerinin ise %5'den % 8'e yükseltildiğini açıkladı.

Alanya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Darı, yayınladığı yazılı basın bildirisiyle, esnafa kullandıracakları yeni kredilerde faiz oranlarının ve vade sürelerinin değiştiğini duyurdu.

Darı, “Kooperatifimiz kefaleti ile Türkiye Halk Bankamızdan Hazine Faiz Destekli esnaflarımıza yeni kullandırılacak olan Kredi faizlerimiz , 1 yıllık işletme kredilerimizde yüzde 4’ den yüzde 7’ ye; 4 yıllık işletme kredilerimizde yüzde 5 ‘den yüzde 8’e yükseltilmiştir.
Kredi ödeme vadeleri 1 veya 3 aylık olarak yeniden düzenlenmiş olup, 6 aylık ödeme sistemi kaldırılmıştır. Kredi vadeleri işletme kredilerinde 5 yıllık ödeme planı kaldırılmış olup, azami 1 veya 4 yıl olarak uygulamaya geçilmiştir. Yeni vergi kaydı açtırıp esnaf olanlara kredi verilirken , 1 yıllık faaliyet süresini doldurmayan esnaf ve sanatkarımıza kredi verilmesi kaldırılmıştır. Kooperatif olarak esnaflarımıza kişi başı 200 bin TL ye kadar kredi kefaleti verebiliyoruz. Ayrıca Yatırım İşyeri Edindirme Kredisi ve Taşıt Edindirme Kredisi olarak 500 bin TL’ye kadar kefalet verebiliyoruz. Esnafımızın İşyeri Edindirme, Taşıt Edindirme ve İşletme Kredileri toplamı 500 bin TL’yi geçmemektedir. İşyeri Edindirme Kredisinin vadesi 10 yıl , Taşıt Edindirme Kredisinin vadesi 7 yıl olarak devam etmektedir.
2019 yılı içerisinde 358 esnafımıza 38 milyon 921bin TL,
1 esnafımıza 120 bin TL Yatırım Kredisi kullandırılmış bulunmaktayız. Yatırım Kredisini kullanacak olan esnafımız Kira Geliri veya Satmak amaçlı kullanmayacak olup, İşyeri Edindirme Kredisini kullandıktan sonra İşyerini kiraya verirse borcu vadesine bakılmaksızın tahsil olunacaktır. 2019 yılı içerisinde 72 ortağımız vergi kaydını sildirdiği için esnaflığı bıraktığından vadesine bakılmadan borçları istenmiş, vergi kaydını yaptırmadıkları takdirde borçları olsa dahi ortaklığımızdan ihraç işlemleri gerçekleştirilecektir. Kredi işlemlerimiz devam etmekte olup ödemelerimizde herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır” dedi.

Gazeteler

Designed by: Masoud