head
2183026 810x458 75f08
Çarşamba, 19 Ocak 2022

 

Alanya Belediyesi, Alanya’nın fethinin 800. yılı etkinlikleri çerçevesinde Alanya Kalesi İç Kale bölümünde Selçuklu sanatı ve Selçuklu yaşantısından günümüze kadar gelen yansımaların anlatıldığı 30 Kasım’a kadar açık kalacak üç adet sergi alanı oluşturdu...

sergiden 3 manşetler 0854f

Alanya Belediyesi’nin 6 Kasım Cumartesi günü Alanya Kalesi’nde gerçekleştirdiği 800. Fetih Kutlamaları kapsamında oluşturulan Selçuklu Sanatı ve Selçuklu yaşantısından günümüze kadar gelen yansımaların anlatıldığı üç adet sergi alanı, açıldığı günden bu yana yerli yabancı herkesin büyük ilgisini görüyor.

sergiden 6.ikinci manşet dbf0a

SERGİ 30 KASIM’A KADAR AÇIK KALACAK...

Alanya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından hazırlanan; “Anadolu Selçuklu Sikkeleri Sergisi ve Hatıra Para Köşesi”, “Selçuklu’dan Günümüze Zanaatkârlar Sergisi” ve “Alanya Kalesi ve Selçuklu Çini Sergisi” bölümleri 6-30 Kasım 2021 tarihleri arasında ziyarete açık.

sergiden 5 ce73a

İLK BÖLÜM SİKKE VE HATIRA PARA KÖŞESİ...

Üç bölümden oluşan sergi alanlarından ilkini “Anadolu Selçuklu Sikkeleri Sergisi ve Hatıra Para Köşesi” oluşturuyor. Yapı Kredi Müzesi envanterinde bulunan Anadolu Selçuklu Sikkelerinin görsellerinin sergilendiği bu bölümde, Hatıra Para köşesi de bulunuyor. Dileyen ziyaretçiler günün anısına kendi hatıra paralarını oluşturabiliyor.

sergiden 4 b4505

İKİNCİ BÖLÜM “SELÇUKLU’DAN GÜNÜMÜZE ZANAATKARLAR”...

İkinci bölümde, ”Selçuklu’dan Günümüze Zanaatkârlar” adı altında Alanya’nın kent belleğinde yer etmiş meslekleri anlatmak adına siyah-beyaz fotoğraflardan oluşan bir resim sergisi oluşturuldu. Fotoğraflar, Alanya Belediyesi tarafından Alanya kent belleğinin oluşturulmasına katkı sağlamak için başlatılan “Siyah-Beyaz Fotoğraf Arşivi” kapsamında ailelerden toplanarak arşivimize kazandırılan Alanya Demircilik Çarşısı ve Yayla esnafına ait seçmelerden oluşmakta.

sergiden 1 2c6e1

MUZ LİFLERİ ZANAATKAR USTALARIN ELİNDE YEMENİ OLUYOR...

Bu bölümde, sergi ünitesi içerisinde yer alan çarıklar da Alanya Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Muzdan Sanata Hayalden Tasarıma Muz Lifi” projesi kapsamında muz lifinden elde edilen kumaşlardan üretildi. Sergi ünitesinde yer alan yemeni ustası, görsel sunumu ile yemenicilik kültürünü ziyaretçilere yansıtmakta.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM “SELÇUKLU ÇİNİLERİ”...

Üçüncü bölümde ise Alanya Kalesi kazılarında ortaya çıkarılan, Alanya Kalesi Kazı Başkanlığı ve Alanya Müzesi desteğiyle gerçekleştirilen “Alanya Kalesi ve Selçuklu Çini Sergisi” yer almakta. Yerel çini ve seramik sanatçılarımızın yapmış olduğu çini eserleri de bu bölümde sergilenmekte.

 

 

 

 

 

HABER: Halime Yağmur AKDAĞ

Gazeteler

Designed by: Masoud