head
2183026 810x458 75f08
Perşembe, 28 Mayıs 2020

"CİHAN YIKILSA , TÜRK YILMAZ!"


Alanya Kültür Merkezi Türk İstiklal Savaşı'nın kahramanlarından Kazım KARABEKİR PAŞA’nın kızı Timsal KARABEKİR’i ağırladı.

'Alçıtepe Kahramanı' unvanı ile Türk tarihine yön veren Doğu Cephesi Komutanı General Kazım Karabekir’in kızı Timsal KARABEKİR muhteşem tarih anlatımıyla öğrencilere ve misafirlere duygu dolu anlar yaşattı.


Hüseyin Girenes Fen Lisesi ve Alanya Belediyesi ortaklığı ile düzenlenen konferansta Hüseyin Girenes Fen Lisesi Tarih Öğretmeni Sibel DULUM, "Kazım KARABEKİR, Türk İstiklal Savaşı’nın cevher paşalarından biridir. MUSTAFA KEMAL, KAZIM KARABEKİR, ALİ FUAT CEBESOY, REFET BELE ve RAUF ORBAY Türk İstiklal Savaşı'nın aslarıdır, onlar olmaksızın bu bağımsızlık mücadelesi başarıya ulaşamazdı." diyerek konuşmasına başladı.

sibel dulum 60277222 413644366135646 5438584381025288192 n 72f08

Hüseyin Girenes Fen Lisesi Tarih Öğretmeni SİBEL DULUM

 

Kazım KARABEKİR'in askerliği, Doğu'da çalışırken yaptığı hizmetler, sahiplenip ilgilendiği çocuklarla yaptığı faaliyetlere örnekler verdi.

Çok yönlü bir paşa olan Kazım Karabekir'in sanat yönüne vurgu yaptı ve “Bir Cumhuriyet kadını Timsal KARABEKİR'i “sahneye davet etti.

T.K.thumbs b c a24172eb674c6b01ebb543d152362b05 a7d1a

Timsal KARABEKİR


Türk İstiklal Savaşı'nın başlangıcının 100. yıl dönümünü kutlamaya hazırlandığımız bugünlerde Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir, babası Kazım Karabekir özelinde Osmanlı'nın son yıllarını ve Türk İstiklal Savaşını görseller eşliğinde anlattı. Etkileyici anlatımı ve konuşması zaman zaman alkışlarla kesildi. Bağımsızlığın önemini sıkça vurgulayan Timsal KARABEKİR gençlere de "bu cumhuriyetin değerini bilmelerini" sık sık hatırlattı.


Lise öğrencilerinin çoğunlukta olduğu Alanya Kültür Merkezi'nde gençler baba anneleri Timsal KARABEKİR'i büyük bir ciddiyetle dinlediler. ‘’Dünü unutanların yarınının olmayacağını’’ sürekli yineleyen Timsal KARABEKİR tarih öğrenmenin önemini vurguladı.

Konferans sonunda aynı coşku ile "Türk yılmaz" marşı söylendi.

Salon Türk yılmaz Marşı ile coştu.

Konferans sonunda İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin ER ve Hüseyin Girenes Fen Lisesi Müdürü Şen Nur AYKUT Timsal KARABEKİR’e çiçek sunarak teşekkürlerini ilettiler.

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat YÜCEL’in eşi Yıldız YÜCEL'de konferans için Timsal KARABEKİR'e teşekkür ederek Alanya hatırası takdim etti.


Konferans sonunda pek çok dinleyicinin resim isteklerini geri çevirmeyen  Timsal KARABEKİR' e muhteşem tarih bilgisi ve zarafeti için teşekkürlerle çiçekler takdim edildi.

 

Gazeteler

Designed by: Masoud