head
2183026 810x458 75f08
Pazartesi, 18 Ekim 2021

Alanya Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik (TDP) Büro Amirliği ekipleri Alanyalıları hukuk bürosu dolandırıcılığına karşı uyardı... 

Alanyalıları sosyal medya üzerinden uyaran TDP Büro Amirliği ekipleri yeni dolandırıcılık sisteminin işeyişini şu şekilde aktardılar:

emniyet uyardı 2 71d96

“Siz instagram facebook  gibi sayfalardan şeffaf paket ve kapıda ödeme seçeneğiyle alışveriş gerçekleştiriyorsunuz. Adresinize şeffaf pakette gelen ürünü beğenmeyip hiç açmadan olduğu gibi satıcıya geri iade gönderiyorsunuz. Buraya kadar hiçbir sorun yok. Geri iade işleminizden yaklaşık 1-2 sene sonra cep telefonunuza X (isimleri değişkenlik gösteriyor: İnteraktif Hukuk Bürosu, Yayalar Hukuk Bürosu, Barca Kozmik Hukuk Bürosu, Demir Hukuk Bürosu vb.) hukuk bürosundan olduğu belirtilen bir kısa mesaj ya da arama geliyor. Gelen mesaj ya da arama içeriğinde, ‘Tüketici kanununa aykırı davranarak almadığınız kargonuz sebebi ile firmanın oluşan kargo gönderim bedeli ve zararından dolayı faiz, avukat, vekalet ücreti, dosya masrafları eklenerek icra takibi başlatılacaktır. Bu aşamada banka hesapları, taşınır taşınmaz mallarınız ve evinize icra marifeti ile haciz işlemi yapılabilir. Lütfen en kısa sürede bizimle 08.30- 17.30 mesai saatleri içerisinde iletişime geçmeniz rica olunur.’ şeklinde karşı tarafa korku ve endişe verici bir açıklama bulunmaktadır. İlaveten tüketiciler tarafından ödeme yapmadan önce borcu gösteren geçerli bir evrak talep edildiğinde ise bunun ancak hesaba ödeme yapıldıktan sonra mümkün olduğu söylenerek kişinin ödeme yapmaktan başka bir çaresi olmadığı düşüncesinin yaratılmaya çalışıldığı görülmektedir. Bu kısa mesaj içeriği ve açıklamayla karşı karşıya kalan ve endişe yaşayan bazı kullanıcılar icradan haber geldi diye düşünüp dolandırıcıların ağına düşerek istedikleri meblağı hesaplarına göndermekte ve böylece dolandırıcıların çok kolay bir şekilde kazanç elde etmelerini sağlamaktadırlar. Halbuki, olduğu iddia edilen bir borç resmi olarak icraya intikal etmediği müddetçe tüketiciler için herhangi bir risk ve endişe nedeni ortada bulunmamaktadır. Tüketicilerin bu iddianın doğruluğunu öğrenmek için e-devlet üzerinden haklarında icra dosyası açılıp açılmadığını öğrenmeleri son derece kolaydır. Ayrıca resmi olarak icraya yansıyan bir borç için karşı tarafın 7 gün içinde itiraz hakkı bulunmaktadır. İstenirse, arama yapan veya mesaj atan numara için savcılığa suç duyurusunda dahi bulunulabilir. Adı geçen hukuk büroları için açılan internet siteleri incelendiğinde ise çok amatör ve birçok eksikleri olan bölümlerin bulunduğu dikkati çekiyor. Vatandaşları böyle bir borca inandırmak için açıldığını düşündüğümüz bu sitelerin eksiklikleri dolandırıcılık amacı taşıdığının bir diğer işaretidir. Bu kötü niyetli kişilerin, bu şekilde günde 100 kişiyi arayıp 10 kişinin aklını çeldiğini düşünerek hesap yaparsak 10x97 TL = 970 TL gibi bir meblağa tekabül etmektedir. Günde bin TL tutarında bir kazanç. Kargo bedeli adı altında hukuk bürosu dolandırıcılığı her geçen gün farklı isimlerde karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Buna benzer arama ya da kısa mesaj aldığınızda dolandırılmak üzere olduğunuzu unutmayın.”

 oltaya gelme 3526a

 

 

 

 

 

 

HABER: Ayten YILMAZ

Gazeteler

Designed by: Masoud