head
2183026 810x458 75f08
Cumartesi, 04 Şubat 2023

 

Terör örgütü PKK yandaşları İsveç'te alçak bir saldırıya imza attı. PKK yandaşları Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maketini darağacına astı. Skandala tepki yağıyor. İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İsveç'teki gösteriye sert tepki gösterdi ve 'Türkiye'nin Cumhurbaşkanı'nın hedef alınmasını en güçlü şekilde kınıyoruz. İsveç makamları teröre karşı gerekli adımları en kısa sürede atmalı' ifadelerini kullandı. AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş ise, 'Yalnızca Sayın Cumhurbaşkanımıza karşı değil, tüm Türkiye'ye karşı yapılmış bir saldırıdır. Bu yapılan alçaklık da buna seyirci kalınması da asla kabul edilemez.' dedi.

pkklı itler 2 1c774

İsveç, NATO'ya girebilmek için Türkiye'nin onayına ihtiyaç duyuyor. Bunun için de PKK başta olmak üzere terör örgütleriyle mücadeleyi güçlendirecek adım atmayı vadetti. Ancak Stockholm'den gelen skandal görüntüler, İsveç'te hiçbir şeyin değişmediğini gösterdi.

NATO üyeliği Türkiye'ye bağlı olan, Ankara'ya terörle mücadele sözü veren İsveç'te bir rezalete imza atıldı.

Başkent Stockholm'de tarihi belediye binası önünde toplanan bir grup terör örgütü PKK/YPG destekçisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a benzetilen bir kuklayı binanın önündeki direğe ayaklarından astı ve bu anın görüntüsünü sosyal medyadan paylaştı.

Terör örgütü PKK/YPG ile bağlantılı sosyal medya hesaplarında paylaşılan videoda, Türkçe altyazıyla Türkiye'yi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan tehditler savrulduğu görüldü.

Stockholm'de 21 Ocak'ta NATO'ya hayır gösterisi yapılacağı ifade edilen paylaşımın altında hakaret içeren yorumlar da dikkati çekti.

Terör örgütü PKK/YPG destekçileri, 21 Kasım 2022'de de Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği kançılaryasına terör örgütü propagandası ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaret içeren görüntüler yansıtmıştı. Bunun üzerine İsveç'in Ankara Büyükelçisi Staffan Herrström Dışişleri Bakanlığına çağrılarak kınanmıştı.

Skandala tepki yağıyor.

"BU İĞRENÇLİĞE, BÜTÜN YUVARLAK MASA ORTAKTIR"...

İsveç'te imza atılan rezalete Twitter hesabından yaptığı paylaşımla tepki gösteren Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, "Bu iğrençliğe, PKK hizmetçisi HDP'ye destek veren CHP ve bu desteğin meşrulaşmasını sağlayan İYİ Parti başta olmak üzere bütün yuvarlak masa ortaktır." diye yazdı.

"ARTIK NATO ÜYELİĞİ HAYALİ İSVEÇ ADINA BUGÜN SON BULMUŞTUR"...

Skandalla ilgili 24 TV'ye değerlendirmelerde bulunan Akşam Gazetesi Yazarı Murat Özer, "Bu doğrudan İsveç hükümetinin bir mesajı. Artık NATO üyeliği hayali İsveç adına bugün son bulmuştur." dedi.

Özer, "Bugün Fransa'daki PKK'lılar, Fransa devleti tarafından gözetilen, saraylarında ağırlanan bir noktadadır. İsveç hükümeti PKK'yı doğrudan Türk devletini yıkmak için kullanıyor." diye konuştu.Özer, "Burada çok açık bir düşmanlık söz konusu. Sayın Cumhurbaşkanımıza yapılan hakaret Türk milletine yapılmış demektir. Kimseye meydanı boş bırakacak değiliz." dedi.

Stratejist Prof. Dr. Cemal Zehir ise, "Bu davranışları yapanlar çok şiddetli bir şekilde cezalandırılmadıkları sürece Türkiye bunlarla (İsveç) masaya oturmaz." ifadelerini kullandı.

Zehir, "Erdoğan gittikçe dünya siyasetinde daha parlayan, daha görünür bir lider olmaya başladı. Putin'le masaya oturabilen tek lider pozisyonunda." dedi.Zehir, "Batı'da söylenen demokrasi, insan hakları gibi söylemlerin gerçekle ilgisi yoktur. Batı'nın şark politikası bin yıldır değişmemiştir." ifadelerini kullandı.Hukukçu Cüneyd Altıparmak da, "Nobel Barış Ödülü'ne önerilen bir liderin bu şekilde gündeme gelmesi çok rahatsız edici." diye konuştu.Altıparmak, "İsveç hükümeti, bu konuyla ilgili kendisinin bir bağının olmadığını ispat etmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.Altıparmak, "Bülent Keneş'in iadesi meselesinde ciddi bir samimiyetsizlik söz konusu." dedi.

 

 Skandal gösteriye Ankara'dan sert tepki: İsveç Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı
İsveç'in başkenti Stockholm'de toplanan PKK'lı grubun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan eylemi nedeniyle İsveç'in Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Eyleme AK Parti'den de sert tepki geldi. Sözcü Kalın, "Terör örgütlerinin faaliyetlerine son verilmediği müddetçe NATO üyelik sürecinin ilerlemesi mümkün değildir." açıklamasında bulunurken, İsveç Meclis Başkanı Norlen’in 17 Ocak’ta Türkiye'ye yapmayı planladığı resmi ziyaretin, Meclis Başkanı Mustafa Şentop tarafından iptal edildiği bildirildi.

İsveç'in başkenti Stockholm'de toplanan PKK'lı grubun Cumurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan eylemi nedeniyle İsveç'in Ankara Büyükelçisi Dışişleri bakanlığına çağrıldı.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, terör örgütü PKK/PYD/YPG yandaşlarınca dün Stockholm'de gerçekleştirilen, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da hedef alan terör propagandasıyla ilgili Büyükelçi Herrström Bakanlığa çağırılarak Türkiye'nin tepkisi ifade edildi.

Herrström'e, bu eylemin şiddetle kınandığı ve protesto edildiği güçlü ifadelerle bildirildi.


İsveç'in Üçlü Ahitname ile verdiği taahhütlerin açık bir şekilde ihlali olan ve Türkiye'nin açıkça tehdit edildiği bu tür terör eylemlerine müsaade edilmemesi talebi Herrström'e iletildi.

Herrström'e, Türkiye'nin eylemin faillerinin tespit edilerek gerekli işlemlerin yapılması ve İsveç'in taahhütlerini yerine getirmesi yönündeki beklentisinin de altı çizildi.

ANKARA'DAN SERT TEPKİ

Terör örgütü mensuplarınca yapılan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan gösterilere Ankara'dan da sert tepki geldi. 

ALTUN: İSVEÇ TERÖR ÖRGÜTÜNE KARŞI ADIM ATMALI

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İsveç’teki PKK terör örgütünün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef almasına sosyal medya hesabından sert tepki gösterdi. Altun’un paylaşımı şöyle:


“İsveç’teki PKK terör örgütü mensuplarının Türkiye ve demokratik yollardan başa gelmiş cumhurbaşkanını hedef almasını en sert biçimde kınıyoruz. İsveç makamlarının daha fazla gecikmeksizin terörist gruplara karşı gerekli adımları atmasını talep ediyoruz. İsveç, 70 yıldır üyesi olduğumuz NATO’ya girmek istiyorsa Madrid’de verdiği sözleri tutmalıdır. Bu konuda Türkiye’nin herhangi bir taviz vermesini beklemek beyhude olacaktır. PKK terör örgütünün Stockholm’de İsveç hükümetine bu şekilde meydan okuması, İsveçli yetkililerin son günlerde iddia ettikleri gibi terörle mücadelede gerekli adımları atmadığının kanıtıdır.”

 
 
 


KALIN: TERÖR ÖRGÜTLERİNİN FAALİYETLERİNE SON VERİLMEDİĞİ SÜRECE NATO'YA ÜYELİK SÜRECİNİN İLERLEMESİ MÜMKÜN DEĞİL

Cumhurbaşkanlığı Sözcüzü İbrahim Kalın, skandal gösteriyle ilgili olarak, "İsveç’in başkenti Stockholm’de Cumhurbaşkanımız aleyhine yapılan iğrenç ve menfur eylemi en şiddetli şekilde kınıyoruz. Tepkimizi ve beklentimizi İsveç makamlarına ilettik. Somut adım atmaları hukukun ve yaptığımız anlaşmanın gereğidir." tepkisini gösterdi. Kalın, "Tekrar açıkça ifade ediyoruz: "Terör örgütlerinin faaliyetlerine son verilmediği müddetçe NATO üyelik sürecinin ilerlemesi mümkün değildir." açıklamasında bulundu.

BOZDAĞ: İSVEÇ'İ TÜRKİYE'YE VERDİĞİ SÖZÜ TUTMAYA DAVET EDİYORUM

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da yaptığı açıklamada, "İsveç'in başkenti Stockholm'da bölücü terör örgütü teröristlerinin Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik alçakça saldırısını lanetliyorum. Bu terör eylemine müsaade eden İsveç Hükûmetini kınıyorum. Bu hain ve alçak terör saldırısına İsveç güvenlik güçlerinin müsaade etmesi ve hukuku işletip müdahale etmemesi, İsveç’in Türkiye’ye verdiği sözü tutmadığının ve attığı imzada samimi olmadığının açık bir göstergesidir. İsveç Hükûmetini terör eylemine katılan teröristleri tespit edip,yargı önüne çıkartmaya; Türkiye’ye verdiği sözü tutmaya davet ediyorum." diyerek skandal gösteriye tepki gösterdi. 

KURTULMUŞ: TÜM TÜRKİYE'YE YAPILMIŞ BİR SALDIRIDIR

Numan Kurtulmuş sosyal medya mesajında, “İsveç’te gerçekleştirilen çirkin gösteri yalnızca Cumhurbaşkanımıza karşı değil tüm Türkiye’ye karşı yapılmış bir saldırıdır” dedi.

Kurtulmuş, İsveç’in NATO üyelik sürecini hatırlattığı mesajında “Türkiye'nin,, NATO'ya girmek isteyen ülkelerin terör örgütlerine müsade etme-mesi konusundaki hassasiyetinin de ne kadar haklı olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır” ifadelerini kullandı.

ÇELİK: İSVEÇ'İN BU ALÇAKÇA EYLEME İZİN VERMESİ ASLA KABUL EDİLEMEZ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İsveç'te düzenlenen skandal gösteriye tepki gösterdi. 

Çelik, "İsveç'in başkenti Stockholm'da terör örgütü PKK yandaşlarının düzenledikleri eylemde Cumhurbaşkanımızın ve Türkiye’nin hedef alınmasını lanetliyoruz. İsveç makamlarının bu alçakça eyleme izin vermeleri asla kabul edilemez! NATO'ya üye olma talebinde bulunan bir devlette böyle bir hadisenin gerçekleşmesi vahimdir. Terörün eylem ve propagandasını engellemeyen bir ülkenin NATO savunmasına nasıl katkısı olacaktır. Cumhurbaşkanımızı ve ülkemizi hedef alan bu çirkin eylemin sorumluları hakkında gerekenin yapılması İsveç makamlarının sorumluluğundadır. Terörle mücadele ettiğimiz gibi, teröre imkan sağlayanların da karşısında olacağız" açıklamasında bulundu. 

SOYLU: ALIŞACAKLAR, RECEP TAYYİP ERDOĞAN BİR DÜNYA GERÇEĞİDİR

İçişleri Bakanı Soylu, PKK/YPG destekçilerinin İsveç'teki provokasyonlarına tepki gösterdi.

Bakan Soylu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Stockholm'de tarihi belediye binası önünde toplanan bir grup terör örgütü PKK/YPG destekçisinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a benzetilen bir kuklayı, binanın önündeki direğe asmasına tepki gösterdi.

Soylu, şunları kaydetti:

"Terör örgütleri zehirli yılan gibidir aynı çuvala gireni sokar. Sarı torbalara itiraz edenler, İsveç'te terörün hain yüzüyle tekrar karşılaşmıştır. Dünyadaki terör örgütlerini de dize getireceğiz derken bunu kastetmiştik. Alışacaklar, Recep Tayyip Erdoğan bir dünya gerçeğidir."

ŞENTOP: SORUMLULAR HUKUK ÖNÜNDE HESAP VERMELİ

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Stockholm'deki terör eylemine sert tepki gösterdi.

Şentop, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "İsveç'in başkenti Stockholm'da bölücü terör örgütü PKK üyelerinin gerçekleştirdiği, Cumhurbaşkanımızı ve Türkiye Cumhuriyeti’ni hedef alan eylemi lanetliyoruz. İsveç'in demokrasiye açık bir tehdit olan bu alçak terör eylemine izin vermesi ve göz yumması asla kabul edilemez. NATO'ya üyelik talebinde bulunan bir devlette bu saldırının kolaylıkla gerçekleşmesi tehlikeli ve vahimdir. İsveç Devleti'nden bu alçak terör eylemini gerçekleştirenlerin ve sorumlularının derhal tespit edilmesini ve hukuk önünde gerekenin yapılmasını bekliyoruz." dedi.

ŞENTOP: İSVEÇ MECLİS BAŞKANI'NIN TÜRKİYE ZİYARETİNİ İPTAL ETTİ

İsveç Meclis Başkanı Andreas Norlen’in 17 Ocak’ta Türkiye'ye yapmayı planladığı resmi ziyaretin, Meclis Başkanı Mustafa Şentop tarafından iptal edildiği bildirildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: Ajanslar

Gazeteler