head
2183026 810x458 75f08
Pazartesi, 23 Mayıs 2022

Dünya

 

Dünya, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği için attığı adımlara kilitlenirken, iki kritik isim bugün kameraların karşısına geçti...

İsveç Başbakanı Andersson ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, NATO üyelik başvurularını 18 Mayıs Çarşamba günü yapacaklarını ifade ederken, "NATO üyeliklerine 'evet' demeyiz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan da sorunların çözümü için randevu talep ettiklerini ve görüşmenin gerçekleşmesi durumunda terör konusu dahil her şeyi tartışmaya açık olduklarını ifade etti.İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, düzenledikleri basın toplantısında NATO üyeliğine dair yeni açıklamalarda bulundu. Andersson yaptığı açıklamada, "NATO'ya katılma başvurumuzu, 18 Mayıs Çarşamba günü Finlandiya ile birlikte yapacağız" dedi.

DİKKAT ÇEKEN "NATO ÜYESİ"...

İFADESİTürkiye ile çalışmayı sabırsızlıkla beklediklerini söyleyen Andersson; "NATO üyesi olarak Türkiye ile iş birliği içinde olmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Terörün her türlüsüyle mücadeleyi destekliyoruz" ifadelerini kullandı.


"TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMEYE VE SORUNLARI ÇÖZMEYE HAZIRIZ"...

İsveç Başbakanı ayrıca; "Türkiye ile her türlü sorunu görüşmeye ve çözüm aramaya hazırız" diye konuştu.

"ERDOĞAN'DAN GÖRÜŞME TALEP ETTİK"...

Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö da "Türkiye, daha önce Finlandiya'nın üyeliğine karşı olumlu bir tutum sergilemişti ancak yeni tutumuna şaşırdık. Finlandiya, Türkiye ile hemen hemen her şeyi tartışmaya hazır. Türkiye ile daha çok konuşmamız gerekiyor. Her ikimiz de (İsveç Başbakanı'nı kastederek) Erdoğan'dan görüşme talep ettik" dedi. Bunun üzerine Andersson, "Türkiye'yi ziyaret etmeye hazırız. NATO üyeliği ülkelerimiz arasındaki ilişkileri güçlendirecektir" ifadesini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: EVET DEMEYİZ...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun ile yaptığı basın toplantısında; Finlandiya ve İsveç'in NATO adımına ilişkin olarak, "Teröristleri teslim etmeyeceklerine dair mesajları var. Bu iki ülkenin NATO'ya girmelerine 'Evet' demeyiz" demişti.

"YAPICI MÜZAKERELERLE DURUMU ÇÖZEBİLİRİZ"...

Erdoğan'ın açıklaması sonrası bugün İsveç parlamentosunda konuşan Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, "Türkiye ile NATO'ya başvuru konusundaki durumu, yapacağımız yapıcı müzakerelerle çözeceğimizden eminim" ifadelerini kullanmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: Ajanslar

 

NATO Dışişleri Bakanları gayri resmi toplantısı için Berlin'de bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Finlandiya'nın NATO üyeliğiyle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu... 

çavuşoğlundan 3 şart 2 1392d

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, “Finlandiya ile İsveç’in PKK ve YPG terör örgütleriyle ve mensuplarıyla yaptıkları görüşmeler ve özellikle İsveç’in silah yardımı yapmasıyla birlikte tüm rahatsız olduğumuz konuları açık şekilde sergiledik. Bunları fotoğraflar ve belgelerle müttefiklerimize de anlattık” dedi.

Çavuşoğlu, “Teröre destek veren ülkelerin NATO müttefiki olmaması gerektiğine inandığımız için bu tutumu sergiledik” ifadelerinde bulundu.

çavuşoğlundan 3 şart 3 31d69

‘TERÖRÜ DESTEKLEMEYİ DURDURMALILAR’...

Çavuşoğlu, “İsveç ve Finlandiya terörü desteklemeyi durdurmalı. Güvenlik garantisi vermeli, ve Türkiye’ye yönelik ihracat yasaklarını kaldırmalı” ifadelerinde bulundu. Dışişleri Bakanı, “Finlandiya Dışişleri Bakanı tutumuza ılımlı yaklaşırken İsveç'te bunu görmüyoruz” dedi.

NATO dışişleri bakanlarının Berlin’deki toplantısının ardından Türk gazetecilere konuşan Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin kimseyi tehdit etmediğini veya koz aramadığını, bilhassa İsveç’in PKK Kürt militan grubuna verdiği desteği dile getirdiğini söyledi.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşa da değinen Çavuşoğlu, “Savaşın sonlandırılması için çaba sarf edilmesi gerekiyor” dedi.

Dün de Cumhurbaşkanı Erdoğan Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine dair, “veto ederiz” sinyali vermiş, “Şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içinde değiliz” ifadesini kullanmıştı.

Öte yandan, Almanya’da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod ile görüştüklerini açıkladı.

 

Görüşmeye dair sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Bakan Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Gayrıresmi Toplantısı marjında Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofodla görüştük ifadelerini kullandı. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: Ajanslar

 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, göçmenleri geri göndereceklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, "Bu konunun suçluları Recep Tayyip Erdoğan ve Avrupa ülkeleridir" dedi... 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından, son dönemde siyasetin ana gündemi haline gelen sığınmacılara yönelik paylaşımda bulundu.

kılıçdaroğlugidecekler 2 5d18c

Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

  • Kaçaklar ve sığınmacılar konusunda netim. Gidecekler. Bu konunun suçluları Recep Tayyip Erdoğan ve Avrupa Ülkeleridir. Onların alavere dalavereleridir. Biz, muhalefete muhalefet olmayız. Bizim mücadelemizin muhatapları çok nettir.

ERDOĞAN, KILIÇDAROĞLU’NUN “HEPSİNİ TEKRAR SURİYE’YE GÖNDERECEĞİZ” İFADELERİNE CEVAP VERMİŞTİ...

Dün Kabine Toplantısı’ndan sonra açıklamalar yapan AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son dönemde tartışma konusu olan sığınmacılarla ilgili konuşmuştu.

Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun “Hepsini tekrar Suriye’ye göndereceğiz” ifadelerine cevap olarak “Bunları yapamayacaksın, bunları yapmaya da hiçbirinizin gücü yetmez. Zira biz Ensar kültürü ile yetişmişiz. Muhacir kültürünün ne olduğunu iyi biliriz. Biz sizler gibi bu toprakları hüdainabit bulmadık” demişti.

Erdoğan açıklamasının devamında, “Dün onların dedelerini nasıl bağrımıza basmışsak, bugün bize sığınanlara aynı şekilde davranıyoruz. Mazlumları katillere teslim etmedik, etmeyeceğiz. Suriyelilere ya da diğer ülkelerden gelen vatandaşlara hiçbir kaynak tahsis edilmemektedir. Gönüllü dönüşler için gereken imkanları sağladıkça, ülkemizdeki Suriyeli sayısının makul sayılara gerileyeceğinden kimsenin şüphesi olmasın” ifadesini kullanmıştı.

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da gerçekleştirilen ödül töreninde açıklamalarda bulundu. Gündemdeki sığınmacı tartışmalarına bir kez daha değinen Erdoğan, "Suriye'den savaştan çıkıp ülkemize sığınan kardeşlerimize sonuna kadar sahip çıkacağız" dedi...

"SIĞINMACILARA SAHİP ÇIKACAĞIZ"...


Suriye'den savaştan çıkıp ülkemize sığınan bu kardeşlerimize sonuna kadar sahip çıkacağız Bay Kemal. Siz ne derseniz deyin. Birileri çıkmış durmadan laf salatası yapıyor. Biz muhacir ve ensar olma kabiliyetinin ne olduğunu en iyi bilen bir kültürün mensuplarıyız. Bizim kapımız açık onlara ev sahipliği yapmaya devam edeceğiz. Onları katillerin kucağına atmayacağız.

 

 

 

 

HABER: İbrahim AKDAĞ

 

Zafer Partisi Antalya İl  teşkilatı Yörük Türkmen Festivali ne katılarak tüm çadırları ziyaret etti...

zafer antalya yörük çadırında 2 0a2cb

Zafer Partisi Antalya İl Başkanı Galip İlya yaptığı açıklamada; "Türk dünyasının mihenk taşı, Türk Milleti'nin gönül rüzgarı olan Türkmenler diyarı Torosların eteğinden, Antalya'mızdan Türk dünyasını selamlıyorum. Antalya Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde kurulan ve yeni neslimize özümüzü anlatan Yörük Tükmen Festivali çok doğru bir karar ve çalışma. Emeği geçen herkese partimiz adına teşekkür ederim. Bizlere eşlik eden Avrupa Turan Birliği başkanı M.Emin Kaya ve Aylin Çimen hanımefendiye  teşekkür ederim. İran Kaşkay Türkleri  temsilcileri ile yaptığımız hoş sobet ve değerlendirmeler TURAN hedefimizin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı. Bildiğiniz gibi İran'da 2 milyon Kaşkay Türk'ü hala göçebe hayatı yaşayarak Yörük kültürünü yaşatmaktadır. Bizler de Zafer Partisi Antalya İl Teşkilatı olarak  Yörük Türkmen Festivalinde ki kültürümüzü ve özümüzü anlatan her standı keyifle gezdik,ziyaretlerimizde bir kere daha asla unutmadığımız geçmişimizi gördük ve Türklüğümüz ile gurur duyduk." dedi.

zafer antalya yörük çadırında 4 4d107

zafer antalya yörük çadırında 3 3d0f3

 

 

 

HABER: Uğur AKDAĞ

Gazeteler

Designed by: Masoud