head
2183026 810x458 75f08
Çarşamba, 29 Kasım 2023

Dünya

 

Almanya'da 'Nitelikli Göç Yasası' 1 Kasım itibariyle yürürlüğe girdi. Bu yasa ile Türklerin Almanya'da çalışma fırsatı genişleceyek. Farklı 64 dalda Türk uzman göreve alınacak...

 

Yıllda 39 bin 682 euro brüt maaşlı iş bulanlar Mavi Kart sahibi olacak. Yasanın bir kısmı Mart 2024'te, bir kısmı ise Haziran 2024'te uygulamaya girecek.

Ayrıca, Mavi Kart uygulamasının kapsamı da genişletildi. Tıp, mühendislik ve matematik gibi alanların yanı sıra çeşitli meslek grupları da iş bulduğu takdirde Mavi Kart alabilecek.

Almanya'nın iş-çalışma vizesi vereceği ve uzman kişileri istihdam edeceği gruplar belli oldu.

Diş Hekimleri

Kimyagerler

Eczacılar

Hemşire ve Ebeler

Meteorologlar

Jeolog ve Jeofizikçiler

Matematik ve İstatikçiler

Öğretmenler veya  eğitim kurumlarnda çeşitli görevlerde bulunan kişiler

Biyolog, Zoolog ve Botanikçiler

Veterinerler

İmalat sektöründe uzman kişiler

Su ve kalorifer tesisatçıları

Maden, inşaat ve lojistik dalındaki uzmanlar

Bilgi ve iletişim uzmanları (IT ve bilgisayar programcıları)

Medya ve iletişim teknolojisi uzmanları, dil bilen gazeteciler

Mavi Kart uygulaması ile Almanya, dil bilen ve mühendislik alanında uzman olanları da ülkesine kabul edecek. Bu kapsamda işe alınacakların listesi de belirlendi.

 Maden ve Metalürji Mühendisleri

Elektrik, Elektronik ve Telekomünikasyon Mühendisleri

Çevre Koruma Mühendisleri

İşletme ve İletişim Mühendisleri

Sağlık sektörü çalışanları da Mavi Kart uygulamasından yararlanabilecek.

Yeni yasa ile gelen çalışanların koşulları Mart 2024'ten sonra iyileşecek. Çalışanların tüm şartları yerine getirdiği senaryoda, oturum izni verilecek. Dil şartı yumuşatılacak ve kişilere istediği işte çalışma imkanı verilecek.

Haziran 2024'te uygulanmaya başlayacak yasalarla Şans Kartı sistemi devreye girecek. Çalışanlara emeklilik ve sendika hakları tanınacak. Ayrıca diploma veya uzmanlık belgeleri, ilgili şehirlerde daha kolay tanınacak.

Almanya, Türk vatandaşlarına sağladığı bu fırsatlarla birlikte ülkeye nitelikli göç sağlamayı hedefliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: Ajanslar

 

İsrail'in Gazze'ye saldırılarında on üçüncü güne girilirken İsrail, büyükelçi dahil olmak üzere tüm diplomatlarını güvenlik endişeleri nedeniyle Türkiye’den çekme kararı aldı.

Hamas, İsrail'e yönelik son yılların en büyük saldırısını gerçekleştirdi. İsrail ordusu 'savaş durumu alarmı' ilan etti. Bölgede sıcak temaslar sürerken İsrail, büyükelçi dahil olmak üzere tüm diplomatlarını Türkiye’den çekme kararı aldı.

Diplomatların iki ülke arasındaki diplomatik kriz nedeniyle değil, güvenlik endişeleri nedeniyle ülkeyi terk edecekleri belirtildi.

 

 

 

 

HABER: Ayten  YILMAZ

 

 

İşgalci İsrail güçleri büyük bir ablukaya aldığı Gazze'de savaş suçu işlemeye devam ederken büyük bir vahşete imza atı. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki El-Mamedani Hastanesine saldırısında en az 500 kişi hayatını kaybettiği bildirildi.

 

Can kaybının daha da artması beklenirken Hamas tarafından saldırıya ilişkin açıklamada "Gazze Şeridi'ndeki hastane katliamı soykırım suçudur" denildi. 


İşgalci İsrail büyük bir ablukaya aldığı Gazze'de büyük bir savaş suçu işledi. İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ndeki El-Mamedani Hastanesine saldırısında en az 500 kişi hayatını kaybetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: Ajanslar

 

 

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze’de sivillerin hedef alınmasına devam edilmesi halinde İsrailli rehinelerin infaz edileceğini açıkladı. Açıklamada infaz görüntülerinin yayınlanacağı da ifade edildi. İsrail ise "rehinelere zarar verme pahasına" Gazze'ye yönelik saldırılara devam edeceklerini açıkladı...

İsrail ile Filistinli örgütler arasındaki gerilim tırmanırken Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'ndan kritik bir açıklama geldi.

 

hamasın 2 fe90f

Tugayın sözcüsü Ebu Ubeyde, İsrail’i, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde uyarı yapmadan vurduğu her ev için, ellerindeki İsrailli bir kişiyi infaz etmekle tehdit etti.

Hamas’tan yapılan açıklamaya göre, Ebu Ubeyde, İsrail’in Gazze Şeridine yönelik saldırılarda “sivil yerleşim yerlerini faşist ve barbarca bombardımana tuttuğunu” söyledi.

İsrail’in Gazze Şeridi’nde “kadın, çocuk ve yaşlı ayırmadan evleri sivillerin başlarına yıktığını” ifade eden Ebu Ubeyde, “insanlık ve ahlaktan anlamayan düşmana anladığı dilden hitap edeceklerini” belirtti.

 

 

İzzeddin el-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, şunları kaydetti:

“Buna karşı bizler de bu saatten itibaren, evlerinde güvende olan halkımıza karşı uyarı yapılmadan gerçekleşen her saldırı karşısında düşmanın elimizdeki sivil rehinelerden birini infaz edeceğiz. Bunu da görselleriyle yayınlayacağız. Bunu buradan duyuruyoruz ki dünyanın gözü önünde sorumluluğu siyonistlere (İsrail’e) yükleyelim. Top artık onlardadır.”

İSRAİL'DEN YANIT: REHİNELERE ZARAR VERME PAHASINA…

İsrail yönetiminin konuyla ilgili kararını Ordu Radyosu paylaştı.

Açıklamada Gazze Şeridi’ne saldırıların, Kassam Tugayları’nın elinde tuttuğu “İsrailli rehinelerin nerede olduğuna dair doğru bilgi mevcut olmadığı sürece onlara zarar verme pahasına bile gerçekleştirileceği” belirtildi.

 

BM'YE GÖRE 100'DEN FAZLA İSRAİLLİ REHİN...

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'ın verdiği bilgiye göre aralarında sivillerin de olduğu 100’de fazla İsrailli rehin olarak alındı.

İSRAİL-FİLİSTİN HATTINDA YAŞANANLAR...

İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı” isimli kapsamlı saldırı başlattığını açıkladı.

Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, silahlı gruplar bölgedeki yerleşim yerlerine girdi. Buna karşılık İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlattığını duyurdu. Karşılıklı saldırılar devam ederken çok sayıda kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi yaralandı.

İsrail cephesinden Gazze’de yaşayan sivillere yönelik “bölgeyi terk etme” çağrıları yapılırken Başbakan Binyamin Netanyahu artık bir savaşın içinde olduklarını vurgularken Hamas’a verilecek yanıtın çok sert olacağını, Orta Doğu’nun tamamen değişeceğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: Ajanslar

 

İsrail ve Filistin'den karşılıklı saldırılar devam ederken Hamas, Tel Aviv’e 150 roket atıldığını duyurdu. Demir Kubbe'nin devreye girmesiyle şiddetli patlama sesleri duyuldu...

 

387442950 249540114712346 1045398170945415104 n 89a14

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, bu sabah İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı” isimli kapsamlı saldırı başlattığını açıkladı.

Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, silahlı gruplar bölgedeki yerleşim yerlerine girdi.

Buna karşılık İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlattığını duyurdu.

Karşılıklı saldırılarda çok sayıda kişi hayatını kaybederken, binlerce kişi yaralandı.

DEMİR KUBBE DEVREYE GİRDİ...

Hamas Tel Aviv’e 150 roket atıldığını açıkladı.

Fırlatılan roketlerin ardından Gazze Şeridi’nin çevresindeki İsrail kentleri ve yerleşim yerleriyle başkent Tel Aviv’de saldırı sirenleri çaldı.

İsrail hava savunma sistemi Demir Kubbe’nin Gazze’den fırlatılan roketleri havada imha etmesi sonucu Kudüs semalarında şiddetli patlama sesleri duyuldu.

BİR BİNA ÇÖKTÜ...

Ancak Gazze’den atılan roketlerin bir kısmının Tel Aviv şehrini vurduğu ifade edildi.

Haaretz gazetesinin haberine göre, bir roketin bir binaya isabet etmesi sonucu bina çöktü.

İsrail sivil savunma ekipleri, enkazdan iki kişiyi kurtardı.

Tel Aviv çevresindeki Holon, Bat Yam ve Givatayim yerleşim yerlerine de roket isabet ettiği belirtildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: Ajanslar

Gazeteler