head
2183026 810x458 75f08
Çarşamba, 28 Eylül 2022

Dünya

 

Ukrayna'daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki  Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri ile Rus ordusunun ele geçirdiği Herson ve Zaporijya bölgelerinde düzenlenen referandumlarda "Rusya'ya bağlanma" kararının çıktığı belirtildi...

Rusya’nın kontrol altındaki Donbas, Herson ve Zaporijya bölgelerinde 23 Eylül’de Rusya'ya katılmak için başlayan referandumlar sona erdi.

Bölgelerdeki  seçim komisyonlarının kesin olmayan verilerine göre, Luhansk Halk Cumhuriyeti’ndeki referandumda oyların yüzde 100'ü sayıldı. Oylamaya katılanların yüzde 98,42'si Rusya’ya bağlanmaktan yana oy kullandı.

 

Donetsk Halk Cumhuriyeti’ndeki referandumda oyların yüzde 56,85'inin sayıldığı ve bunların yüzde 94,75'inin Rusya'ya katılmak için oy kullandığı belirtildi.

Rus ordusunun kontrol altına aldığı Herson bölgesinde düzenlenen referandumda oyların tamamı sayıldı. Referanduma katılanların yüzde 87,05’i Rusya'ya bağlanmaktan yana oy kullandı.

Zaporijya bölgesindeki referandumda ise oyların tamamının sayıldığı ve oylamaya katılanların yüzde 93,11'inin Rusya'ya katılmak için oy kullandığı ifade edildi.

BM: YASAL DEĞİL...

Birleşmiş Milletler (BM) Siyasi ve Barış İnşası İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary Dicarlo, Ukrayna’daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki bölgelerde düzenlenen referandumların, uluslararası hukuka göre “halk iradesinin gerçek bir ifadesi” veya “yasal” olmadığını belirtti.

 

Dicarlo, BM Güvenlik Konseyinde yaptığı açıklamada, “Halkın iradesini temsil ettiğini iddia ederken başka bir devletin topraklarının bir devlet tarafından zorla alınmaya çalışılmasına meşruiyet kazandırmayı amaçlayan tek taraflı eylemler, uluslararası hukuka göre yasal olarak kabul edilemez.” değerlendirmesinde bulundu.

BM’nin Ukrayna’nın egemenliğine, birliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne tamamen bağlı kalmaya devam ettiğini kaydeden Dicarlo, Rusya’nın Ukrayna’daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki bölgelerde Ukrayna yasalarına saygı göstermesini istedi.

“RUSYA TAMAMEN TECRİT EDİLMELİ”...

Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de BM Güvenlik Konseyine yaptığı açıklamada, Rusya’nın referandumunun “toprakları çalma ve uluslararası hukuk normlarını silme girişimi” olduğunu belirterek Rusya’nın tamamen tecrit edilmesi çağrısında bulundu.

Zelenskiy, “Ukrayna’nın işgal altındaki topraklarındaki erkek nüfusun, kendi yurtlarına karşı savaşmaları için Rus ordusunda silah altına alınmaya zorlamak oldukça küçümseyen bir teşebbüs.” ifadesini kullandı.

Rusya’nın tüm uluslararası teşkilatlardan çıkarılmasını isteyen Zelenskiy, Rusya’nın işgal altındaki Ukrayna topraklarını “sahte referandumda” ilhak etmesi durumunda bunun, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile konuşulacak bir şey olmadığı anlamına geleceğini belirtti.

Zelenskiy, “soykırımsal politika” yürüten Rusya’nın, nükleer felaketi, dünyanın bir adım ötesine getirdiğini söyledi.

ABD’DE REFERANDUMU KINAYAN KARAR TASARISI SUNULACAK...

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, BM Güvenlik Konseyine söz konusu referandumu kınayan bir karar tasarısı sunacağını ifade etti.

Thomas Greenfield, Rusya’nın karar tasarısını veto etmesi durumunda ise ABD’nin tasarıyı BM Genel Kuruluna taşıyacağını dile getirdi.

Uluslararası topluma Ukrayna’nın statüsünde hiçbir değişikliği tanımamaları çağrısında bulunan Thomas Greenfield, Rusya’dan da birliklerini çekmesini istedi.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: Ajanslar

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ülkede kısmi seferberlik ilan etmesinin ardından Rusya-Gürcistan sınırında 20 kilometrelik araç kuyruğu oluşurken, son 1 haftada Gürcistan-Rusya sınırından 115 bin kişinin geçtiği aktarıldı...

Alanya'nın önemli turizm pazarlarından Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 21 Eylül’de ülkede kısmi seferberlik ilan etmesinin ardından silah altına alınmak istemeyen Ruslar aralarında Türkiye’nin de olduğu komşu ülkelere kaçmaya devam ediyor. Öte yandan Türkiye’ye geçiş yapan Rusların büyük bölümünün Antalya ve Alanya’ya geldiği de biliniyor.

RUSLAR GÜRCİSTAN SINIRINDA 3 alt iki e8d05

Rusya’nın Gürcistan’la olan sınır kapısı Larsda her geçen gün araç kuyruğu uzarken, sınırdaki araç kuyruğunun 20 kilometreyi bulduğu ifade edildi. Sınırdaki yoğunluk nedeniyle araçla Gürcistan’a geçişin yaklaşık 35-40 saat sürdüğü, bisikletle ve yaya olarak geçişin yaklaşık 8-10 saat sürdüğü belirtildi.

LARS’DA MEMUR SAYISI ARTIRILDI...
Gürcistan Maliye Bakanlığı’nın Gelirler İdaresi Başkanlığı, Rusya’dan ülkeye yolcu akışının artması nedeniyle Lars gümrük kontrol noktasındaki durum hakkında açıklamada bulundu. Başkanlık, Lars’daki gümrük kontrol noktasının özel bir çalışma moduna geçtiğini aktararak, “24 saat gümrük kontrol işlemlerinin yapılabilmesi için Gürcistan topraklarından geçen kontrol noktalarında gümrük memuru sayısı artırılmıştır. Burada, Rusya Federasyonu'ndan Gürcistan'a Lars gümrük kontrol noktasından geçen kamyonların gümrük kontrol prosedürlerinin kısmen ertelendiğini açıklıyoruz. Gümrük kontrol noktalarının ortak yönetimi çerçevesinde, artan uluslararası navlun cirosunun sürdürülebilirliğini sağlamak için Gelirler İdaresi, komşu ülkelerin Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan’ın ilgili gümrük idareleri ile yoğun temas halindedir” İfadelerine yer verildi.

 

‘DURUM KONTROL ALTINDA’...
Kabine toplantısının ardından kameralar karşısına geçen Maliye Bakanı Lasha Hutsishvili, "Gümrük ve sınır kontrolü belirlenmiş kurallara göre hayata geçiriliyor. Geliş noktalarında bilgi toplanıyor, analizler yapılmakta ve ancak bundan sonra şu veya bu kişi hakkında bir karar veriliyor. Ülkemizin sınırını geçen vatandaştan sorumlu olan her kurum bu yönde çok aktif çalışıyor. Artan akışlar nedeniyle kurumlar her zamankinden daha fazla iş yüklendi. Sınır geçişlerinin hızını aktif olarak kontrol eden, hem güvenlik hem de mali düzenden sorumlu tüm kurumların iş yükü arttı. Durum kontrol altında. Sınır kapısında dramatik bir durum yok. Ülkeye giren ve çıkanların sayısı arttı, bu nedenle bu konu yakından takip ediliyor” dedi.

RUSLAR GÜRCİSTAN SINIRINDA 2 d9f54

RUSYA, GÜRCİSTAN SINIRINA ZIRHLI ARAÇ VE ASKER SEVK ETTİ...
Rusya, Gürcistan sınırındaki yoğunluğun ardından Lars sınır kapısına zırhlı araç ve asker sevk etti. Rusya Federal Güvenlik Servisi tarafından yapılan açıklamada, zırhlı araç ve askerlerin Lars'ta bir kontrol noktası kurmak için değil vatandaşların herhangi bir sınır formalitesini tamamlamadan kontrol noktasını aşmak ve ülkeyi terk etmek istememesi için bir önlem olduğu ifade edildi.

SON BİR HAFTADA RUSYA-GÜRCİSTAN SINIRINDAN 115 BİN KİŞİ GEÇTİ...
Rusya’ya bağlı Kuzey Osetya Özerk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı İrbek Tomayev yaptığı açıklamada, “Son bir hafta içinde, 115 bin kişi Lars gümrük kontrol noktasından her iki yönde Rusya-Gürcistan sınırını geçti. Bu gösterge bir önceki haftaya göre yüzde 23,3 daha fazladır” ifadelerini kullandı. Tomayev ayrıca, “Son 1 haftada 37 bin 500 araç çift yönlü hareket etti. Şu anda Rusya-Gürcistan sınırında 3 bin 500 araba ve bin 300 kamyon kuyrukta bekliyor” dedi.

MUHALEFET RUSYA İLE SINIRLARIN KAPATILMASINI İSTİYOR...
Rusya’da kısmi seferberlik ilanından sonra Gürcistan’a akın eden on binlerce Rusya vatandaşı nedeniyle muhalefetteki Strateji Ağmaşenebeli Partisi’nin lideri Giorgi Vaşadze, hükümetten Gürcistan sınırının Rusya vatandaşları için kapatılmasını talep etti. Vaşadze, “Son birkaç gündür her gün on binlerce Rusya vatandaşı Gürcistan'a girerken, Lars'taki kontrol noktasında büyük bir kuyruk oluştu. Bu nedenle partimiz, Rusya vatandaşları için sınırın derhal geçici olarak kapatılmasını talep ediyor” dedi.

‘GÜRCİSTAN'A KAÇAN RUSLAR FSB İLE İŞBİRLİĞİ YAPMAK ZORUNDA KALACAKLAR’...
Gürcistan’ın ünlü siyaset bilimcisi Gia Khukhashvili, Gürcistan’a gelen Ruslara yönelik yerel bir televizyon kanalında yaptığı değerlendirmesinde, “Rusya'dan kaçıp Gürcistan'a gelenlerin hepsi FSB'nin ajanları değil, ancak onunla işbirliği yapmak zorunda kalacaklar. Bu insanlardan bazıları doğrudan ajan, bazıları ise gerçek mülteciler, ancak savaş nedeniyle Rusya'dan kaçanlar bir gün Gürcistan'da kendi amaçları için çok kolay manipüle edilecekler. Çünkü vatanlarına dönmek zorunda kalacaklar. İşlerini yapmazlarsa Rusya’ya geri dönemezler, bunu biliyorlar” dedi.

 

 

 

 

 

 

Rusya’da uçak biletlerinin tükenmesi nedeniyle yolcular farklı alternatifler arıyor...

Rusya’da seferberlikten kaçmak isteyen erkeklerin yoğun talebi nedeniyle uçak bileti bulmanın son derece zorlaştığı belirtildi. TürkRus’un TourDomRu’dan aktardığı habere göre her şeye rağmen ülkeden ayrılmak isteyenler ya özel jetlerden bilet almak, ya da "otkaznoy" diye tabir edilen kullanılmamış paket turları satın almak zorunda.

309312047 1264455504329286 9180415064399984847 n 5ca8f

Moskova Vnukovo'dan İstanbul'a jet-sharing (özel jet uçağını ortaklaşa kiralama) ile uçmak isteyen biri 1 milyon rubleyi (17 bin dolar) gözden çıkarmak durumunda.

27 Eylül günü charter fiyatları da 500 bin rublenin üstünde seyrediyor.

Lenta portalı, daha önce yurtdışında tur paketi almış ama çeşitli sebeplerden ötürü gitmekten vazgeçmiş kimselerin biletlerine de çok sayıda talip çıktığını yazıyor.

Habere göre, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kazakistan gibi Rusya vatandaşlarından vize istemeyen ülkelere düzenlenen seferlerde uçak bileti fiyatları 10 katın üzerinde artış kaydetti.

Tel Aviv uçuşları 378 bin, Dubai uçuşları 373 bin, Astana uçuşları 134 bin rubleden başlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: Ajanslar

 

Rusya'nın batısında yer alan Izhevsk'de bir kişinin okula ateş açtığı bildirildi. Ülkenin İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada aralarında çocukların da olduğu 17 kişinin öldüğü belirtildi...

rusyada saldırı 2 7801c

Silahlı bir kişi, Rusya'nın Udmurtiya Cumhuriyeti'nin başkenti Izhevsk şehrinde yer alan bir okula saldırı gerçekleştirdi. Rusya İçişleri Bakanlığı, 88 numaralı okulda düzenlenen silahlı saldırı yüzünden en az 15 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

rusyada saldırı 1 c84e0

Ölenlerden 11'i çocuk...
Rusya Soruşturma Komitesinden yapılan açıklamada, Rusya'nın Udmurtya bölgesinde bulunan İjevsk kentindeki 88 numaralı okula yönelik silahlı saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 17'e çıktığı, ölenlerin arasında 11 çocuğun bulunduğu belirtildi. 22'si çocuk 24 kişinin de yaralandığı ifade edilen açıklamada, saldırganın intihar ettiği aktarıldı. Açıklamada, "Saldırganda iki tabanca ve çok sayıda kurşun bulundu" ifadesine yer verildi. Udmurtya Cumhuriyeti'nde 29 Eylül'e kadar olay nedeniyle yas ilan edildiği kaydedildi.

rusyada saldırı 3 ae1ab

Reuters: Saldırgan gamalı haç giyiyordu...
Soruşturmada görevli olan müfettişlere dayandırdığı haberinde Reuters, sözkonusu saldırganın gamalı haç giydiğini yazdı. Haberde, saldırıyı gerçekleştirdikten sonra intihar eden kişinin cesedinin bulunduğu anların videosunun yetkililerce paylaşılmasına dikkat çekildi. Buna göre videoda saldırıyı gerçekleştiren kişinin simsiyah giyindiği ve kıyafetinin üzerinde kırmızı renkte gamalı haç bulunduğunun göründüğü ifade edildi.

Saldırgan intihar etti...
İngiliz haber ajansı Reuters'da yer alan habere göre, saldırıyı gerçekleştiren kişinin saldırı sonrasında intihar ettiği ve cesedinin olay yerinde polis tarafından bulunduğu belirtildi.

Saldırganın kimliği açıklandı...
Soruşturma Komitesi'nin basın servisi, Sputnik'e İzhevsk'teki Rus okulunda ateş açan kişinin kimliğini açıkladı.

Kaynağa göre, suçlu 1988 doğumlu eski bir öğrenci.
Neo-faşist fikirlere bağlılığı araştırılıyor
Soruşturma komitesine göre, suçlunun evindeki arama devam ediyor.
Udmurtia bölge başkanı Alexander Bretchalov gazetecilere yaptığı açıklamada, şahsın psiko-nörolojik rahatsızlıklar açısından izlendiğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: Ajanslar

 

 

Türk Hava Yolları, Ukrayna'nın tümüne, Rusya'nın bazı kentlerinde 31 Aralık 2022 tarihine kadar uçuşların iptal edildiğini duyurdu...

thyyy 1 acf08

Türk Hava Yolları'ndan yapılan açıklamada, “31 Aralık 2022 (dâhil) tarihine kadar Ukrayna çıkışlı/varışlı uçuşlarımız iptal edilmiştir. Değişiklik ve iade işlemlerinizi acentenizden, web sitemizden ya da 0 850 333 0 849 numaralı çağrı merkezimizden tamamlayabilirsiniz” denildi.

4 KENTTE UÇUŞ İPTALİ...

Türk Hava Yolları ayrıca Rusya ve Belarus’ta 4 kentte daha uçuş iptali kararı aldı. Minsk, Rostov, Yekaterinburg, Soçi kentlerine çıkışlı/varışlı uçuşların 31 Aralık 2022 tarihine kadar iptal edildiği duyuruldu.

 

 

 

Gazeteler