head
2183026 810x458 75f08
Cuma, 02 Haziran 2023

Dünya

 

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, 1 Mayısta düşen Cessna tipi uçaktan sağ kurtulduğuna inanılan biri bebek 4 çocuğun, dün bulunduğunu duyurdu.

Kolombiya’da 1 Mayısta dördü çocuk 7 kişiyi taşıyan Cessna 206 tipi uçak, yağmur ormanlarının bulunduğu Caqueta bölgesinde seyir halindeyken motor arızası nedeniyle düşmüştü. Yetkililer, üç yetişkinin cesedini uçağın içinde bulduklarını, ancak 11 aylık bebek dahil yaşları 13, 9 ve 4 olan çocuklara ulaşamadıklarını açıklamıştı.

Kolombiya ordusundan uçak ve helikopterle birlikte arama köpekleri tarafından desteklenen kurtarma ekipleri, daha önce çocukların hayatta kalmak için yedikleri meyve artıkları ve bitki örtüsünden yapılmış bir barınak bulmuştu.

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, bugün açıklama yaparak Guaviare’de meydana gelen uçak kazası sonucu kaybolan 4 çocuğumuz, Askeri Güçlerimizin zorlu arama çalışmaları sonucunda sağ olarak bulundu. Ülke için bir sevinç ifadelerini kullandı. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: Ajanslar

 

ABD'nin Teksas ve Florida eyaletlerinde yaşanan beyzbol topu büyüklüğündeki dolu yağışı hayatı durma noktasına getirdi. Yağışın ardından birçok otomobil ve ev hasar gördü...

dolu 3 9858a

Arabalar ve evler hasar gördü: 9 kişi hayatını kaybetti...

Florida'ya bağlı Palm Bay ve Texas'a bağlı Bellmead, Waco, Rusk County, Valley Mills, Eastland County'i vuran beyzbol topu büyüklüğündeki dolu yağışı hayatı durma noktasına getirdi. Dün başlayıp sabah saatlerine kadar süren yağışlar nedeniyle 100'den fazla araç ve çok sayıda bina hasar gördü.

9 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ...
ABD'nin güneydoğusunda son birkaç ayda şiddetli fırtınalar meydana gelmiş, Mart ayında etkili olan ve tüm bölgeyi etkisi altına alan fırtına nedeniyle 9 kişi hayatını kaybetmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: Ajanslar

 

Kenya'nın Malindi kasabasında "aç kalarak Hz. İsa'ya kavuşmaları vadedilen" ve ölüm orucunda hayatını kaybeden kişi sayısının 90'a çıktığı bildirildi...

Kenya İçişleri Kabine Sekreteri Kithure Kindiki, yaptığı açıklamada, Malindi’deki Good News International Kilisesi yakınındaki Shakahola Ormanı’nda bulunan ceset sayısının 90’a ulaştığını belirtti.

Araştırmalar sonucu 17 kişinin daha cesedine ulaştıklarını dile getiren Kindiki, cansız bedenlerin çoğunun toplu mezardan çıkarıldığını, olaya ilişkin 3 kişinin daha gözaltına alındığını ve soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

 

Kindiki, bu vahşetin faillerinin en ağır şekilde cezalandırılacağını, tüm kilise, cami, tapınak ve sinagoglar için daha sıkı düzenlemeler gerektiğini ifade etmişti.

Öte yandan Kenya Kızılhaçı tarafından yapılan açıklamada, 112 kişinin kayıp olduğu belirtilmişti.

TARİKAT LİDERİ GÖZALTINA ALINDI

The Star gazetesinin haberine göre, Malindi kasabasında müritlerini “aç kalarak Hz. İsa’ya kavuşacakları” vaadiyle kandırarak ölümlerine sebep olan tarikatın lideri, Good News International Kilisesi papazı Paul Mackenzie Nthenge, polisin Hz. İsa’yla buluşmaya giden en az 1000 kişinin cesedini bulacağını iddia etmişti.

Nthenge’nın, kilisesindeki insanlara aç kalarak Hz. İsa’ya kavuşmayı vadettiği belirtilmişti. Polis, 15 Nisan’da açlıktan öldüğünden şüphelenilen 4 kişinin cesedinin bulunmasının ardından Nthenge’yi gözaltına almıştı.

Cesetlerin bulunduğu ormanlık alan tamamen kapatılırken bölge “suç mahalli” olarak ilan edilmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: Ajanslar

 

Rusya'nın başkenti Moskova'da camilere sığmayan binlerce Müslüman, Ramazan Bayramı namazını sokaklarda kıldı...

moskovada namaz 2 05018

Sabahın erken saatlerinden itibaren Moskova Merkez Camisi başta olmak üzere başkentteki Anıt Camisi ve Tarihi Cami'ye Müslümanlar akın etti. Moskova Merkez Camisine sığmayan binlerce kişiden oluşan cemaat, güvenlik nedeniyle trafiğe kapatılan metrelerce uzunluktaki caddelere, sokak aralarına ve parklara taştı. Polisin güvenlik önlemleri aldığı caddelerde Müslümanlar sokaklarda uygun buldukları yerlerde seccadeleri üzerinde bayram namazına durdu.

moskovada namaz 2 05018

Rusya'nın başkenti Moskova'da camilere sığmayan binlerce Müslüman, Ramazan Bayramı namazını sokaklarda kıldı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren Moskova Merkez Camisi başta olmak üzere başkentteki Anıt Camisi ve Tarihi Cami'ye Müslümanlar akın etti.

Moskova bölgesinde 30'dan fazla noktada bayram namazının kılınması için özel alan hazırlandı.Başkentteki camilerde namaz kılmak isteyenler, çevredeki metro istasyonları ve caddelerde yoğunluk oluşturdu.

Camilere sığmayan binlerce kişilik cemaat, güvenlik nedeniyle trafiğe kapatılan metrelerce uzunluktaki caddelere, sokak aralarına ve parklara taştı.

moskovada namaz 4 ac62a

Polisin güvenlik önlemleri aldığı caddelerde Müslümanlar, sokaklarda uygun buldukları yerlerde seccadelerinin üzerinde bayram namazına durdu.

Moskova Merkez Camisi'nde Rusya Federasyonu Müslümanları Dini İdaresi ve Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin, hutbe okudu ve bayram namazını kıldırdı.Gaynuddin, cemaate Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Başbakanı Mihail Mişustin ve Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin'in Rusya'daki Müslümanlara yönelik kutlama mesajını okudu.

moskovada namaz 5 2f13a

Moskova Merkez Camisi'ndeki bayram namazı ve okunan hutbenin kaydı kısa süre sonra Rossiya-1 devlet kanalında yayımlandı.

Rusya Müslümanları, başta Vladivostok, Ufa, Kazan, Grozni olmak üzere ülkenin diğer şehirlerinde de bayram namazını kıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: Ajanslar

 

 

 

 

 

 

Ermenistan'da düzenlenen Avrupa Halter Şampiyonası'nın açılış töreninde sahneye atlayan bir kişi Azerbaycan bayrağını ateşe verdi. Sonrasında bayrağı eline alıp koşan şahısı salondaki görevliler durdurdu...

Avrupa Halter Şampiyonası'nın açılış töreninde ülke bayraklarının sahneye çıktığı bölümde sıra Azerbaycan'a geldiğinde salonda ıslıklar yükseldi. Bir izleyici sahneye çıkarak, Azerbaycan bayrağını taşıyan kadının elinden bayrağı alarak yaktı. Görevlilerin hızlı müdahalesiyle eylemci salondan çıkarıldı ve bayrak göstericiden alındı.

Yaşanan olay sonrası Azerbaycan sporcularını turnuvadan geri çekme kararı aldı. Aynı zamanda Azerbaycan Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Olimpiyat Komitesi, Ermenistan'ın başkenti Erivan'da Azerbaycan bayrağının yakılması üzerine ortak bildiri yayınladı. Bildiride, Azerbaycan bayrağının müsabakaya akredite bir kişi tarafından, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'n da yer aldığı törende yakıldığı belirtildi.

Eylemin, Ermenistan kamuoyunda da onaylandığı ve bayrağı yakan kişinin kahraman ilan edildiği ifade edilen bildiride, bu durumun, Ermenistan'daki ırkçılık ve Azerbaycan düşmanlığının açık örneği olduğu, aynı zamanda halklar arasında barışı ve karşılıklı anlayışı teşvik eden sporun amaç ve ilkeleriyle tamamen çeliştiği kaydedildi.

Sporun siyasallaştırılmasının kesinlikle kabul edilemez olduğu vurgulanan bildiride, şu ifadeler yer aldı:

"Böyle bir nefret ortamının hakim olduğu ve güvenliğin sağlanamadığı Ermenistan'da psikolojik baskılar nedeniyle Azerbaycanlı sporcuların müsabakalara normal katılımı mümkün değil. Bütün bunlar göz önünde bulundurularak Azerbaycan sporcularının vatana dönmesi yönünde karar alınmıştır. Ermenistan, onların güvenli bir şekilde geri dönmesini sağlamalıdır. Uluslararası toplumu ve uluslararası spor kurumlarını bu barbarca eylemi şiddetle kınamaya çağırıyoruz. Avrupa Halter Federasyonunu da Ermenistan'a yaptırım uygulamaya çağırıyoruz. Bu olay, Ermenistan'ın uluslararası spor müsabakaları düzenleme ve sporcuların güvenliğini sağlama iktidarında olmadığını ortaya koymaktadır."

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da Azerbaycan bayrağının yakılması şiddetle kınandı ve olayı gerçekleştiren kişinin derhal cezai müeyyideye tabi tutulması istendi.Avrupa Halter Şampiyonasının açılış töreninde, ülke bayraklarının sahneye çıktığı sırada bir kişi, Azerbaycan bayrağını taşıyan kızın elinden bayrağı alarak yakmıştı. Azerbaycan, şampiyonada 12 kişilik kafileyle yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: Ajanslar

Gazeteler