head
2183026 810x458 75f08
Çarşamba, 21 Şubat 2024

 

Ukrayna'ya bugün düşen helikopter haberiyle sarsıldı. İçişleri bakanının da hayatını kaybettiği olayın şoku atlatılmadan Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov'dan Donetsk bölgesiyle ilgili yeni bir açıklama geldi. Öte yandan Rusya savaştaki son durumu da paylaştı...

 

uk 22 8a5f8

Konaşenkov, Rus güçlerinin Ukrayna’daki savaşta eylemlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

240 ASKER ÖLDÜRÜLDÜ...

Rus ordusunun taarruzlarına devam ettiğini belirten Konaşenkov, Kupyansk yönündeki taarruzlarda, Ukrayna ordusundan 60’tan fazla askerin, Krasno-Limanskiy yönünde 90’dan fazla askerin ve Yujno-Donetsk yönünde 90 civarında askerin etkisiz hale getirildiğini kaydetti.

RUSLARIN KONTROLÜNE GEÇTİ...

Donetsk’teki Bahmut’a bağlı Soledar şehri kenarında bulunan Sol yerleşim birimini Rus güçlerinin kontrol altına aldığını duyuran Konaşenkov, “Donetsk yönünde Güney Askeri Bölgesi’nin muharebe taktik, hava kuvvetleri, füze ve topçu birliklerinin ateş desteğini alan gönüllü saldırı timleri,  Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin Sol yerleşim birimini kurtardı.” dedi.

uk 3 1f9a8

 

BİR GÜNDEN 90’DAN FAZLA ASKER ÖLDÜ...

Konaşenkov, buradaki operasyonlarda bir gün içerisinde 90’dan fazla Ukrayna askerini etkisiz hale getirdiklerini dile getirdi.

SAVAŞTA SON DURUMU AÇIKLADI...

Donetsk bölgesinde Yablonovka yerleşim birimi yakınlarında Ukrayna’ya ait bir Su-25 savaş uçağını düşürdüklerini kaydeden Konaşenkov, “Bugüne kadar Ukrayna’da 373 uçak, 200 helikopter, 2 bin 898 insansız hava aracı, 401 hava savunma füze sistemi, 7 bin 563 tank ve zırhlı araç, 985 çok namlulu roketatar, 3 bin 855 obüs ve havan topu, 8 bin 101 özel askeri araç imha edildi.” ifadesini kullandı.

 uk 4 53539

İÇİŞLERİ BAKANI ÖLMÜŞTÜ...

Ukrayna’nın başkenti Kiev yakınlarında bir kreşin olduğu bölgeye helikopter düşmüştü.

Reuters, helikopterin Brovary kasabasındaki bir yerleşim yerine düştüğünü, 15'i çocuk 29 kişinin yaralandığı bildirmişti.

Ölenlerin arasında İçişleri Bakanı Denis Monastyrsky’nin de olduğu açıklanmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: Ajanslar

Gazeteler