head
2183026 810x458 75f08
Çarşamba, 21 Şubat 2024

 

Uyuşturucu çetesi liderinin hapishaneden firar etmesinin ardından olağanüstü hal ilan edilen Ekvador’da silahlı grup, bir televizyon kanalının canlı yayınını bastı...

 

indir 552ff

Uzun süredir güvenlik kriziyle boğuşan Ekvador’da yayın yapan TC Television isimli kanala bir grup silahlı ve yüzü maskeli kişi tarafından baskın düzenlendi.

Kamuya ait olan kanalda canlı yayınlanan görüntülerde silahlı kişilerin televizyon kanalında çalışanları yere yatırdığı ve darp ettiği görüldü.

SPİKERİN CEBİNE PATLAYICI MADDE KOYDULAR

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, yüzlerini maskeyle kapatan kişilerin, stüdyoda bulunanları rehin aldığı, spikerin cebine patlayıcı madde koyduğu görüldü.

Görüntülerde ayrıca, gruptan bazılarının, kameraya ellerindeki el bombası dahil çeşitli patlayıcıları göstermesi yer aldı.

YAKALANDILAR

Ekvador Polis Teşkilatı Müdürü Cesar Zapata, televizyon stüdyosuna baskın düzenleyen silahlı kişilerin tamamının gözaltına alındığını bildirdi.

Kaç kişinin gözaltına alındığına dair bilgi vermeyen Zapata, "Bu, terör eylemi olarak değerlendirilmesi gereken bir harekettir" diye konuştu.

ÇETE LİDERİ FİRAR ETTİ, ÜLKE KARIŞTI 

Yaşanan bu olay, Ekvador'da ülkenin en büyük uyuşturucu çetesi liderlerinden Adolfo Macías Villamar'ın hapishaneden firar etmesinin ardından geldi.

Villamar'ın cezaevinden kaybolması üzerine 60 günlük olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi.

 (Adolfo Macías Villamar)

Yetkililer ülke genelinde geceleri sokağa çıkma ve toplanma yasağı kararı aldı.

Ülke basınına göre, OHAL kararının ardından suç örgütleri çok sayıda polisi kaçırdı ve araçları ateşe verdi.

 

indir 1 62460

Kuzeyde bazı şehirlerde araçların kundaklandığını ülkede Ulusal Adalet Mahkemesi Başkanı'nın evinin yakınında da bir patlama meydana geldiği ifade ediliyor.

"Los Choneros" çetesinin elebaşı Jose Adolfo Macias Villamar'ın 7 Ocak'ta Guayaquil kentinde bulunan hapishaneden kaçtığı bildirilmişti. Macias, 2011'de aralarında cinayet ve uyuşturucu kaçakçılığının da bulunduğu çeşitli suçlardan 34 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: Ajanslar

 

Gazeteler