head
2183026 810x458 75f08
Pazar, 29 Mart 2020

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Türkiye'de bulunan Rusların halen fırsat varken ülkelerine dönmelerini istedi. Yerkov ayrılmayanların mahsur kalma riskini göze aldığını söyledi...

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Türkiye'de bulunan Rusya vatandaşlarının koronavirüs nedeniyle ilk fırsatta ülkelerine dönmeleri gerektiğini ifade etti.

Sputnik'e konuşan Büyükelçi Yerhov, Rus havacılık ajansı Rosaviatsiya'nın bugünden itibaren Türkiye ile uçuları sınırlandırıp yalnızca İstanbul'la olan uçuşları sürdürme kararı ile ilgili değerlendirmede bulundu.

"ÇOK GEÇ OLMADAN AYRILMALILAR"...

Yerhov, "Rosaviatsiya’nın kararı net olarak anlaşılmalı. Bu karar, Türkiye’de geçici olarak bulunan tüm turistler ve Rusya vatandaşlarının derhal mevcut tüm olanakları kullanarak yurda dönmeleri için çok ciddi bir uyarı. Çok geç olmadan oradan ayrılmalılar, zira imkânlar azalıyor” ifadelerini kullandı.

Yerhov, turistlerin derhal Türkiye’den ayrılmamaları halinde, dünyanın birçok yerindeki çok sayıda Rus turist gibi, belki de ellerinde maddi olanak olmadan mahsur kalma riskini aldıklarını belirtti.

"SEFERLER HALA VARKEN FAYDALANIN"

Bu nedenle çağrıların ciddiye alınması gerektiğini kaydeden Yerhov, "Aeroflot, İstanbul’a her gün 3 düzenli sefer düzenliyor. Türk Hava Yolları, Moskova uçuşlarını durdurmayacağını duyurdu, onları takip edin. Türkiye’ye turla gitmeyenlere de seferler hala varken bunlardan yararlanmalarını özellikle tavsiye ediyorum” dedi.

Yerhov, Türkiye’nin güneyinde tur acenteleri aracılığıyla tatil yapan turistlerin de charter seferleri ile geri getirileceğini kaydetti.

Yerhov, "Onlar için tavsiyem bilet aldılarsa, ilgili havayoluna, almadılarsa tur acentelerine başvurmaları. Diğer bir seçenek de charter uçuşarı için bilet almaları” dedi.

Yerhov, Türkiye’de bulunan diplomatik temsilcilerin de destek vermeye hazır oluğunu, telefonların çalıştığını ve diplomatların nöbetleşe görev yapacağını ifade etti.

 

 

 

Alanya Güneşi Haber Merkezi

KAYNAK: Ajanslar

Gazeteler

Designed by: Masoud