head
2183026 810x458 75f08
Pazar, 16 Şubat 2020

Güney Asya ülkesi Sri Lanka'da Hristiyanların bayramı Paskalya kana bulandı... 3 kilise ile 4 otel ve hayvanat bahçesine düzenlenen terör saldırılarında en az 207 kişi öldü. Dünyayı şoke eden 8 saldırının ardından ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Saldırılardan ikisinin intihar saldırısı olduğu belirtildi. Sri Lanka'daki terör saldırılarıyla bağlantılı olarak 7 şüpheli gözaltına alındı. Ölenlerden ikisinin Türk vatandaşı olduğu öğrenildi.
Güney Asya ülkesi Sri Lanka'da peş peşe terör saldırıları düzenlendi. 3 kilise ile 4 otel ve hayvanat bahçesini hedef alan saldırılarda çok sayıda kişi yaşa hayatını kaybetti, yüzlerce kişi de yaralandı. Dünyayı şoke eden terör dalgasını henüz üstlenen olmadı.

ana manset 1555837560 e5f2c

TERÖR TÜRK VATANDAŞLARINI VURDU

Sri Lanka'nın başkenti Colombo ile Negombo ve Batticaloa kentlerinde bulunan otel ve kiliselere yerel saatle 08:45'te bombalı saldırı düzenlendi. Şu an kadar saldırılarda en az 207 kişi öldü, 500'den fazla yaralı var. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Sri Lanka'da otel ve kiliselere yönelik gerçekleştirilen saldırılarda 2 Türk vatandaşı mühendis yaşamını yitirdi.

PAZAR AYİNİ HEDEF ALINDI

Bombalı salıdrılar Paskalya ayinlerinin düzenlendiği Kochchikade, Negombo ve Batticaloa'deki kiliseler ile başkent Colombo'da Shangri La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerinde gerçekleştirildi. Bu 6 patlamada çok sayıda kişi yaşamını yitirdi.

 

Paskalya Bayramı nedeniyle pazar ayinlerinin normalden daha kalabalık olduğu belirtiliyor.

 ana manset 1555837590 c7561

POLİS UYARMIŞ

Bu arada Sri Lanka'da yaralı sayısının fazla olması nedeniyle halka kan bağışı çağrısında bulunuldu. Öte yandan saldırılar öncesinde polisin, ülkede Paskalya Pazarı'nı hedef alabilecek saldırılar düzenlenebileceği konusunda uyarıda bulunduğu ortaya çıktı.

 

Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, patlamalardan en az ikisinin intihar saldırısı sonucu olduğunun sanıldığını söyledi.

SRİ LANKA DEVLET BAŞKANI: ŞOKE OLDUK

Sri Lanka Devlet Başkanı Maithripala Sirisena, patlamalar nedeniyle şoke olduğunu belirterek, sükunet çağrısında bulundu. Maliye Bakanı Mangala Samaraweera da Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, patlamaları, "çok sayıda masum insanın ölümüne yol açan, çok iyi koordine edilmiş anarşi ve kargaşa yaratma girişimi" olarak nitelendirdi.

Sri Lanka basını ölen ve yaralananlar arasında turistlerin olabileceğini yazdı.

 

harita 1555832875 c0998

SRİ LANKA'DA 8'İNCİ PATLAMA

Sri Lanka polisi, 6 patlamanın ardandan başkent Colombo'nun banliyösünde hayvanat bahçesi yakınında bir patlamanın daha meydana geldiği duyurdu.

Yerel Daily Mirror gazetesinin polise dayandırdığı haberine göre, Dehiwala'da bir hayvanat bahçesi yakınında patlama yaşandı. 7'nci patlamanın ardından saat 12. 18 itibarıyla başkentte 8'inci bir patlama haberi daha geldi. Bu arada ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Sri Lanka Savunma Bakanı, ülkede saat 18:00 - 06:00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan ettiklerini açıkladı. Ayrıca sosyal medya ağlarına ve mesajlaşma hizmetlerine de erişim kısıtlandı. En az ikisinin intihar saldırısı olduğu sanılan saldırıların sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.

DEVLET BAŞKANI'NDAN TALİMATLAR

Sri Lanka Devlet Başkanı Maithripala Sirisena, ülkede kilise ve otelleri hedef alan saldırılar ile ardından meydana gelen iki patlama üzerine terör olaylarının sorumlularına karşı güçlü biçimde harekete geçilmesi talimatı verdi. Maithripala Sirisena, tüm emniyet ve savunma birimlerinden, kanun ve nizamın sürdürülmesi için tüm adımları atmasını, bu adi saldırıların hızla soruşturulmasını ve sorumluların yakalanmasını istediğini söyledi.

Başkan Sirisena vatandaşlara da sükunetle davranmaları ve söylentiler ile asılsız haberlere itibar etmemeleri çağrısında bulundu.

Yerel Daily Mirror gazetesi de ülkede Sirisena'nın talimatı olan sokağa çıkma yasağının yerel saatle 18.00'den yarın sabah 06.00'ya kadar geçerli olacağını yazdı. Gazetenin haberinde 8. patlamanın da başkent Colombo'nun Dematogoda banliyösünde konutlara yakın bir bölgede meydana geldiği belirtildi.

Sri Lanka hükümetinin ayrıca asılsız haberlerin yayılmasını önlemek amacıyla Facebook ve Instagram dahil sosyal paylaşım sitelerini geçici engelleme kararı aldığı kaydedildi.

BBC'nin haberine göre hayatını kaybedenler arasında en az 9 yabancı uyruklu kişi var.

 

Sri Lanka halkı, eş zamanlı terör saldırı ile dehşeti yaşadı, birçok kişi patlamaların ardından gözyaşlarına boğuldu.

Diğer yandan başkent Colombo'nun banliyösü Dematagoda'da şüphelileri yakalamak için bir eve düzenlenen operasyonda 3 polis memurunun hayatını kaybettiği açıklandı. Son iki patlamanın, polisin Dematagoda'ya operasyon için sevk edilmesinin ardından meydana geldiği ifade edildi.

Ülkede üç kilise ile üç otelin yanı sıra bir misafirhaneyi hedef alan saldırılarla bağlantılı 7 kişi gözaltına alındı.

sri lanka 1555855288 42d6d

SAVUNMA BAKANI: AŞIRILIKÇILARI DÜZENLEDİĞİ TERÖR SALDIRI

Sri Lanka Savunma Bakanı Ruwan Wijewardena, gazetecilere yaptığı açıklamada, patlamaları 'aşırılıkçılar tarafından düzenlenen terör saldırısı' olarak nitelendirdi.
Başbakan Ranil Wickremesinghe de şiddetin, ülkede ve ekonomide istikrarsızlığa yol açabileceğinden duyduğu endişeyi dile getirerek, saldırıların sorumlularına karşı eyleme geçmek için "savunma birliklerini gerekli tüm güçlerle yetkilendireceklerini" söyledi.

İKİSİ KATOLİK, BİRİ PROTESTO KİLİSESİ

Otellerle neredeyse eş zamanlı saldırıya uğrayan ibadethanelerden birinin, başkent Colombo'da tanınmış bir Katolik kilisesi, diğerlerinin Colombo'nun kuzeyinde Negombo'daki St. Sebastian kilisesi ve doğuda Batticaloa'da yer alan Protestan kilisesi olduğu ifade edildi.

Sri Lanka Dışişleri Bakanlığı, saldırılarda hayatını kaybedenlerin 27'sinin yabancı uyruklu kişiler olduğunu bildirdi.

SRİ LANKA'NIN KONUMU

Güney Asya'da, Hindistan’ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu'nda bulunan ada ülkesi olan Sri Lanka, farklı kültür ve inanışların iç içe yaşadığı ülkeler arasında önemli konumda bulunuyor. Çin'in Hint Okyanus'una açıldığı bölgede bulunan ülke stratejik öneme sahip.

İnsanlığın 'baba yurdu' olarak rivayet edilen, Güney Asya'nın yeşile bürünmüş tropikal ormanları, çay tarlaları, baharat bahçeleri, pirinç tarlaları ve kauçuk ağaçlarıyla bilinen Sri Lanka, eşsiz güzellikleri ve farklı kültürü ile dikkati çekiyor. Ülkede Budist, Hristiyan ve Müslümanlar ile birçok etnik ve dini gruba mensup topluluklar yaşıyor.

Sri Lanka'nın nüfusu, yüzde 70,2 Budist, yüzde 12,6 Hindu, yüzde 9,7 Müslüman ve yüzde 7,2 Hristiyan dini inanca sahip.

 

 

Gazeteler

Designed by: Masoud