head
2183026 810x458 75f08
Pazartesi, 24 Haziran 2019

Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yabancı yatırımcılara yönelik konuşması, İstanbul'daki yerel seçim süreci ve Finlandiya'daki seçim sonucu bugünkü Alman gazetelerinde yer alan yorum konularından.

 

Die Welt gazetesinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın IMF ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları'ndaki performansı değerlendiriliyor. Holger Zschaepitz imzalı yorumun başlığı "Erdoğan'ın damadı kendini yatırımcılara rezil etti" başlığını taşıyor:

"Washigton'a gelenler arasında Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da vardı. Yüzlerce yatırımcıya derin bir değer kaybı krizi yaşayan Türk parasında gidişatı tersine çevirmek için hazırladığı ekonomik programını anlattı. Ancak sunumunun ikna edici olmağını mali piyasaların tepkisi de gösterdi. Albayrak'ın elit Park Hyatt otelinin balo salonundaki konuşmasının ardından lira, dolar karşısında yüzde 2 değer kaybetti. Bu yıl başından beri TL'nin dolar kaybı toplamda yüzde 9'u buluyor. Toplantıya katılan yatırımcılar, Albayrak'ın performansını 'şimdiye kadar üst düzey bir hükümet temsilcisi tarafından yapılan en kötü sunum' olarak tanımladı. Axios haber ajansına konuşan ve kalkınmanın eşiğindeki ülkelerden sorumlu bir fon yöneticisi Albayrak'ın sunumu hakkında 'berbat bir şovdu' yorumunu yaptı. Yönetici "Daha önce hiç bu kadar kötü hazırlanmış bir hükümet temsilcisi görmemiştim” dedi. Albayrak'ın yabancı yatırımcıların kaygılarını gideremediğini, enflasyon ve kamu borcunun nasıl kontrol altına alınacağı, bankaların nasıl güçlendirileceği gibi önemli detayları açıklayamadığını söyledi. […] Türkiye yılın dördüncü çeyreğinden beri resesyonda. Devletin ekonomiyi büyük gider kalemleriyle destekleyecek bir program için pek fazla hareket alanı yok. Zira halihazırda TL'nin içinde bulunduğu kriz nedeniyle bankalar ve sistemin işleyişinde önemli büyük şirketleri ayakta tutmak için, çok para aktarılıyor. Yabancı yatırımcıya hiç olmadığı kadar büyük ihtiyaç var ve mümkün olduğu kadar da ülkeye çekilmesi gerekiyor. […] Ancak Ankara'da açıklanan ekonomi programı uzmanların beklentilerinin çok altında kaldı."

Süddeutsche Zeitung gazetesinin "Erdoğan Süper Lig'de” başlığını taşıyan yazsındaysa, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin futbol stadlarına ulaştığı" yorumu yapılıyor:

"Cumartesi günü 48 yaşındaki siyasetçi (Ekrem İmamoğlu) Beşiktaş tirübünlerinde otururken binlerce taraftar adeta bir penaltı atılıyormuşçasına bağırıyordu: Mazbatayı ver! İmamoğlu'na mazbatayı ver! Bunun ardından seçimlerde AKP'nin ortağı olan ultramilliyetçiler, İmamoğlu'nu kulübler arasındaki rekabeti siyasi bir ‘düşmanlığa' çevirmekle suçladı. İmamoğlu'nun yanıtı seçimler öncesinde İstanbul kulüplerinin maçlarına gideceği sözü verdiği şeklindeydi. Pazar günü de Fenerbahçe-Galatasaray derbisine gitti. Tribünlerde yine 'mazbatayı ver' sloganları vardı. […] Rakipler Pazar günkü maçta yaklaşık on dakikalık uzatma sonucunda berabere kaldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışındaysa uzatmalara gidilip gidilmeyeceğine Yüksek Seçim Kurulu karar verecek."

Straubinger Tagblatt/Landshuter Zeitung ise Finlandiya'da aşırı sağcı partiyi az farkla geride bırakarak yüzde 17,7 oyla Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) zaferiyle sonuçlanan genel seçimleri değerlendiriyor:

"Finlandiya'da sağ popülist Jussi Halla-aho'nun partisi çok az farkla ikinci oldu. Bu da Avrupa Parlamentosu seçimleri için bir sinyal niteliği taşıyor. Avrupa korkulduğu gibi sağa kayacak mı? Finlandiya'da (sağ) popülistler muhtemelen hükümette yer alacak."

Kölner Stadt-Anzeiger gazetesi ise Finlandiya'daki seçimler üzerinden sosyal demokrasiye ilişkin şu yorumu yapıyor:

"SPD ortanın solundan bir şey çıkaramazdı. Serbest piyasa ekonomisinden, sınırların kalkmasından fayda sağlayan bu seçmen grupları, Yeşiller, Merkel'in Hristiyan Demokratları (CDU) ve FDP'nin bir bölümü ya da Sol Parti'yi Sosyal Demokratlarla karıştırıyor. Ancak sosyal anlamda alt gruplarda yer alanlarsa kendilerine yakın bir siyasi oluşum bulamıyor. Kendilerini ciddiye alınmıyor hissediyor hatta görmezden geliniyor düşüncesindeler. İşçi sınıfını kolladığı iddiasındaki sosyal demokrasi açısından seçmen potansiyeli işte tam da burada."

Ülkemiz de AK Parti'nin ekonomiyi kötü yönetmesi,tarım ve hayvancılığın sonunu getirdi.Sırada üretici çiftçi var...

hıyar 55eae3d7f018fbb8f89d4039 3df8e

 

TONLARCA HIYARI ÇÖPE DÖKTÜLER...
Alanya da sera üreticiliği yapan çiftçiler adeta isyan etti.Ürettikleri hıyarlar para etmeyince öfkelenen çiftçiler,tonlarca hıyarı Alanya'nın Emişbeleni mahallesinde ki çöpe dökerek isyan ettiler.
Görüşlerini aldığımız bir çiftçi: "Ak parti seçim öncesi Tanzim satış mağazaları (Çadırları )kurdu ve bir üreticilere ümit verdi.seçimi kaybedince de,tanzim satış çadırlarını kapattılar.Ürettiğimiz ürünler elimizde kaldı.Tarım ilaçları ve gübreler zaten pahalı.ürün de para etmeyince iflasın eşiğine geldik.İşte bakın ürünlerimiz ve emeklerimiz çöpe gitti.."diyerek isyan etti.

Gayrimenkul sektörünün en geniş portföye sahip firması Sur Yapı, hem ev almak isteyenlere hem de gayrimenkul yatırımcılarına güven ve moral veren yepyeni bir kampanya başlatıyor. İstanbul’un iki yakasındaki 12 konut projesi ve Antalya projesini kapsayan kampanya, vatandaşların tasarruflarına dokunmadan bir yıl sonra ödemeye başlayacakları cazip fırsatlar sunuyor.

Bölgesine değer katan projelere imza atan Sur Yapı, ev sahibi olmak isteyenlere uygun vade seçeneklerinin yanı sıra ödemelere tam bir yıl sonra başlama fırsatı sağlayan yeni bir kampanya başlatıyor.

 

Sur Yapı’dan ‘‘Her Yeni Ev Yeni Bir Yolculuk’’ kampanyası

 

 SUR YAPI 2 1557991283 Tempo City da3ec

Gayrimenkul sektörünün en geniş portföye sahip firması Sur Yapı, hem ev almak isteyenlere hem de gayrimenkul yatırımcılarına güven ve moral veren yepyeni bir kampanya başlatıyor. 40 bin Sur Yapılı’dan oluşan aileye yeni komşular geliyor. İstanbul’un iki yakasında, 9 ilçede birbirinden farklı konseptlerden oluşan 12 konut projesi ve Avrupa’nın en büyük kentsel dönüşüm projesi olan Antalya projesini kapsayan kampanya, vatandaşların tasarruflarına dokunmadan bir yıl sonra ödemeye başlayacakları cazip fırsatlar sunuyor.

 

Antalya ve İstanbul projelerinde geçerli

 

Türkiye’nin özel sektördeki en büyük gayrimenkul portföyüne sahip firması Sur Yapı, İstanbul’un iki yakasında, 9 ilçede yer alan 12 konut projesi ve Antalya’da Avrupa’nın en büyük kentsel dönüşüm projesi olma özelliğini taşıyan, Sur Yapı Antalya projesini kapsayan yepyeni bir kampanya başlatıyor. Sur Yapı güvencesinde finanse edilen kampanya ile ev almak isteyenlere çok cazip ödeme alternatifleri sunuluyor.

 

Evini seç tam 1 yıl sonra ödemeye başla

 

 

Kampanya kapsamında İstanbul ve Antalya’daki Sur Yapı satış ofislerine gelerek evini beğenenler, uygun vade oranıyla ve ilk sene taksit ya da peşinat ödemeden ev sahibi olabiliyor. Ödemeler tam bir yıl sonra başlıyor.

 

Uygun vade oranıyla ve ilk sene taksitsiz, peşinatsız, ara ödemesiz

 

İstanbul’un iki yakasındaki 12 konut projesinde 120 ayda 0,98; 60 ayda ise 0,59 vade oranının uygulanacağı ve ödemelerin daha sonra başlayacağı kampanya kapsamında konut alıcısı, evini alıp peşinat ve taksitleri ödemeye tam bir yıl sonra başlıyor. Gayrimenkul sektörünün yılın kampanyası olmaya aday kampanyada örnek olarak, Semt Bahçekent projesinden 1+1 67 m² liste fiyatı 320 bin TL’lik bir ev için % 50 kredi kullanımı ile aylık 2.273 TL sabit taksit ödeniyor. 120 ayda 0.98 vade oranı uygulanıyor. İlk sene ödemeler, bankaya müşteri adına Sur Yapı tarafından yapılıyor. Ev sahipleri ödemeye bir yıl sonra yüzde 20 peşinat ve aylık sabit taksitleriyle başlıyor. 24’üncü ve 36’ncı aylarda ise yüzde 15’lik iki ara ödeme yapılıyor. Böylece ilk sene peşinat ve aylık taksit ödemeden, düşük kredi oranıyla evin yüzde yüzlük ödemesi yapılmış oluyor. Tamamı peşin ödemelerde ise %25 indirim uygulanıyor.

 

Proje

Daire Tipi

Metrekare

Liste Fiyatı

Peşinat

İlk 12 Ay Taksit

12. Ay Ödeme (%20)

24. ve 36. Ay Ödeme (%15)

108 Ay 0,98 Vade İle Sabit Taksit (%50)

Semt Bahçekent

1+1

67

320.000

0

0

64.000

48.000

2.273 TL

 

Sur Yapı Antalya projesi de kampanyaya dahil

 

 

Kepez-Santral bölgesinde 8 milyar TL yatırımla hayata geçirilen, Avrupa’nın en büyük kentsel dönüşüm projesi olan Antalya projesinde de ilk sene taksitsiz, peşinatsız, ara ödemesiz bir fırsat sunuluyor. Antalya projesi için uygulanacak ödeme planında konut alıcıları, daire bedelinin yüzde 70’lik kısmı için 1,45 vade oranında banka kredisi kullanacak ve ilk yıl ödeme yapmayacak. Bir yılın sonunda, 108 ay boyunca kredi taksitleri ödenecek. Daire bedelinin kalan yüzde 30’luk kısmı için ise birinci ve ikinci yıl yüzde 15’lik iki ara ödeme yapılacak.

 

Sur Yapı Antalya’da tam bir yıl sonra ödeme

 

 

Antalya’da geleceğe miras modern bir şehir inşasıyla yolan çıkan Sur Yapı, 8 milyar TL’lik yatırımla Türkiye’nin mega şehir projesini hayata geçiriyor. Türkiye’nin incisi Antalya’ya yeni bir yaşam alanı sunan Sur Yapı, kampanyada örnek olarak, 51 m² Sur Cadde etabında yer alan 190 bin TL’lik bir daire için; ilk yıl hiç taksit ödemeyecek. Birinci yılın sonunda 108 ayda 2.344 TL’lik taksitlerle banka kredisi ödeyecek. Birinci yılın sonunda 28.500 TL’lik, ikinci yılın sonunda 28.500 TL’lik olmak üzere toplam iki ara ödeme yapacak.

 

Proje

Daire Tipi

Metrekare

Daire Fiyatı

Peşinat

İlk 12 Ay Taksit Sıfır

Kredi Tutarı

Ara Ödeme (1) 1 Yıl Sonra

Ara Ödeme (2) 2 Yıl Sonra

Kredi Taksit Tutarı 1,45 Baz Oran

Antalya

1+1

51 m²

190.000

0%

0 TL

70%

15%

15%

108 Ay

 

0 TL

133.000 TL

28.500 TL

28.500 TL

2.344 TL

 

Ayrıca tamamı peşin ödemelerde yüzde 10’luk bir indirim de uygulayacak.

 

Teslimler 2019 yılı içerisinde başlayacak

 

 

23 kule vinç ve bin 500’ün üzerinde işçi ilk etapta yer alan 93 bloktan oluşan 6417 dairenin tamamlanması için 24 saat aralıksız çalışıyor. İlk etabın kaba inşaatının yüzde 95’lik kısmının tamamlandığı projede, 2019 yılı içerisinde ilk etabın teslimleri başlayacak.

 

Yerli ve yabancı çok sayıda vatandaş mega projeden alım yaptı

 

 

Rusya, İngiltere başta olmak üzere Güney Kore dahil 23 farklı yabancı ülke vatandaşına satış gerçekleşti. Türki Cumhuriyetler ve Körfez ülkelerinden de yoğun talebin olduğu projeye dünya üzerindeki Türk vatandaşları da çok sayıda alım gerçekleştirdi. İngiltere, Fransa, Avusturya, Belçika, İsviçre, İsveç, Almanya, Hollanda, Kanada, Norveç gibi 26 farklı ülkede yaşayan gurbetçi Türk vatandaşları Sur Yapı Antalya’dan ev sahibi oldu.

 

“ Vatandaşlar tasarrufuna dokunmadan ev sahibi olabilecek ”

 

 

Kampanyanın hem oturumcuya hem de yatırımcıya moral vereceğini belirten Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, “Yılın kampanyasını yapmaya çalıştık. İstanbul’un iki yakasındaki 12 projemizde ve Avrupa’nın en büyük kentsel dönüşüm projesi olma özelliğini taşıyan Antalya projemizle geniş bir portföy sunuyoruz. Hemen teslim projeler de dahil. Bahar havasını sektöre yansıtmak istiyoruz. Sur Yapı güvencesiyle finanse ettiğimiz kampanya özverili yaklaşımımızın bir yansıması oldu. Kampanya bünyesinde konut alıcısı gelip istediği projeden evini seçecek. Peşinatını, taksitlerini 1 yıl sonraya erteleyecek ve 1 yıl sonra ödemeye başlayacak. Böylelikle 1 yıl boyunca hiçbir ödeme yapmamış ve tasarruflarına dokunmamış olacak.”

 

Sur Yapı’dan ‘‘ Her Yeni Ev Yeni Bir Yolculuk ” Kampanyası

 

 

Geliştirdiği tüm projelerinde insanları sadece konut sahibi yapmakla kalmadıklarını belirten Elmas, kampanyamızın adını ‘‘Her yeni ev yeni bir yolculuk’’ koyduk. Çünkü ‘‘ Ev olgusu, bizi birbirimize bağlayan en önemli unsurlardan biridir. Yaşamdan ölüme kadar geçirdiğimiz tüm süreçlerde evimiz bir anı sandığımızdır aslında; komşularımızı ağırladığımız, bayram ziyaretleri yaptığımız, sevgiyle çoğaldığımız, akşam olunca dönmek istediğimiz, çocuğumuzun doğduğu ve büyüdüğü bir yerdir. Biz, Sur Yapı olarak insanların yepyeni bir hayata adım attıkları, adına yuva dedikleri, acı tatlı her anı sığdırdıkları bu kutsal alana olan saygımız ve titizliğimizle insanlarımıza daima güvende hissedebilecekleri, sadece metrekarelerden oluşan bir alandan öte bir ‘yolculuk’ sunuyoruz. Biliyoruz ki, hiçbir yer ev kadar huzurlu ve rahat hissettiremez kimseyi” şeklinde konuştu.

 

“ 40 bin Sur Yapılı ile büyük bir aileyiz ”

 

 SUR YAPI 3 1557991281 Z. Altan Elmas 1 a71ce

Elmas, şöyle devam etti, “Bugün 40 bin Sur Yapılı ile büyük bir aileyiz. Bizler, çok büyük projelerle inşa ettiğimiz evlere sadece sağlam duvarlar örmekle kalmıyoruz, her yeni Sur Yapı’lıya yepyeni bir yolculuğun da kapılarını aralıyoruz. Bu yolculukta ise aslında inşa ettiğimiz şeyin dört duvardan öte bir ‘hayat’ olduğu bilinciyle hareket ediyor ve hayallere hizmet ettiğimizi asla unutmuyoruz.”

 

Kampanya kapsamında yer alan projeler şöyle:

İstanbul Avrupa yakasında yer alan; Topkapı’da Topkapı Evleri, Kağıthane’de Tempo City, Bahçekent’te Semt Bahçekent, Ispartakule’de Bahçeyaka,
İstanbul Anadolu yakasında yer alan Sancaktepe’de Lavender ve Muhit, Maltepe’de YeşilMavi,

 

Koşuyolu’nda Excellence Koşuyolu, Ümraniye’de Şehir Konakları ve Exen İstanbul, Sultanbeyli’de Gölbahçe Evleri ve İlkbahar,

 

Antalya’da, Avrupa’nın en büyük kentsel dönüşüm projesi olma özelliğini taşıyan, yatırım değeri 8 milyar TL olan ve 19 bin bağımsız bölümden oluşan Sur Yapı Antalya projesi,

SUR YAPI 4 1557991282 Suryapi Bahcekent Vaz Aci 034 Email A 1 fe316

 

*Ümraniye’de yer alan Exen İstanbul ve Sultanbeyli’de yer alan İlkbahar hemen teslim konut projeleridir.

Gazipaşa'nın kiraz üretim merkezi Çile, Doğanca ve Gökçesaray Mahallelerinde kiraz hasadı başladı.

Bu yıl hasadın bir ay geç yapılmasına rağmen yüksek rekolteli ve kaliteli ürün elde eden üretici, hasadı türküler eşliğinde yaptı.

NORMALDE Nisan ayı ortalarında başlayan hasat bu yıl havaların geç ısınması nedeniyle bir ay geç yapıldı. Buna rağmen rekoltesi yüksek, kaliteli ürün elde eden kiraz üreticisi, üzerine bir de fiyatların iyi olmasıyla bayram etti. Kilosu bahçede 20 ila 30 lira arasında değişen fiyatlarla alıcı bulan kirazın üreticisi hasadı türküler eşliğinde yaptı. Doğanca Mahallesinde 10 yılı aşkın süredir kiraz üretimi yapan Nimet Sönmez, yılın ilk hasadını yaptıklarını, ürün kalitesinin iyi, rekoltenin ise yüksek olduğunu söyledi. Sönmez üreticinin keyifle hasat yaptığını belirtti. Bir diğer üreticisi Naziker Sönmez de fiyatların 20 ila 30 lira arasında değiştiğini vurgulayarak fiyatlar nedeniyle keyiflerinin yerinde olduğunu söyledi. Üretici Ahmet Özdemir ise, “Bu yıl kiraz hasadımız hava muhalefetinden dolayı biraz geç kaldı ama buna rağmen kirazlarımız bu yıl daha güzel. Fiyat aralığı da 20-30 lira arası değişiyor. Üreticinin keyfi yerinde. Bundan sonra da Napolyon cinsi ihracat kirazı hasat edilmeye devam eder. Bu yıl Çile, Doğanca ve Gökçesaray Mahallelerimizde toplamda 300 ton kiraz rekoltesi bekliyoruz” dedi. Kiraz hasadını yapan bayanlar ellerinde kiraz dolu kovalarla hep birlikte tüm Türkiye'ye seslenerek, "Gazipaşa'nın doğal kirazını herkes yemeli" sloganı attı.

 

Alanya da hemen hemen her gün bir mahallede, özellikle meyve-sebze ve diğer kuru gıdaların satıldığı;hatta kıyafetlerin satıldığı pazar yerleri kuruluyor.
Ama herkesin bilmediği bir de Toptancı pazarı var Alanya da.

OYUNCAKÇI PAZARI 359729616 1827884980690111 1141920383964807168 n 78c22


Alanya Cuma pazarı denilen yerde , Başta Antalya-Manavgat ve diğer yerlerden gelen toptancılar sabah 8 ile öğleden sonra 16:00 a kadar geçen zaman zarfında araçlarını yan yana koyarak bir pazar oluşturmakta ve Alanya da ki esnaflara ürünlerini toptan satmaktalar.

OYUNCAKÇI PAZARI 859728470 341013346601360 7982220466490179584 n 90b67

Alanya Güneşi Gazetesi olarak bugün o toptancı pazarını oluşturan esnafla görüştük.

OYUNCAKÇI PAZARI 559896448 668746213563060 1569532752498262016 n d9a30


Esnafların tamamı,yıllardır Alanya ya düzenli olarak geldiklerini ama bu senden ayrı bir umutlu olduklarını söylediler.

Gazeteler

Designed by: Masoud