head
2183026 810x458 75f08
Pazartesi, 21 Ekim 2019

Ekonomi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından “Barış Pınarı Harekatı” için hazırlanan mektup Türkiye ile eş zamanlı olarak Alanya’da da ALTSO ev sahipliğinde okundu. Bu amaçla gerçekleşen basın toplantısına ilçemizdeki oda dernek ve sendika temsilcileri de katıldı. ALTSO Meclis Başkanı Metin Atalay tarafından okunan mektubun tam metni şöyle;

ODALARDAN DESTEK 2 72449450 415090662486855 5432413264640212992 n 84ae3

Değerli Basın Mensupları,

Alanya’daki Meslek Odaları ve sendika temsilcileri olarak bugün buradayız

81 İl’de aynı anda tüm Odalar ve Borsalarla birlikte bu açıklamayı yaparak, sizler aracılığıyla hem ülkemiz, hem de dünya kamuoyuna sesleniyoruz.

Türkiye, 9 Ekim 2019’da Suriye sınırı üzerinde “Barış Pınarı” adı verilen sınır ötesi harekât başlatmıştır.
Amaç, hem ülkemiz sınırlarının güvenliğini sağlamak, hem de ülkemiz ve bölge ülkeleri için tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmaktır.

Bu bölgeyi PKK/PYD/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerinden temizleyerek, Suriye halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak, bölgede huzur, güven ve barış ortamını yeniden tesis etmektir.
Bizler devletimizin aldığı bu kararın arkasındayız ve destekliyoruz.

Zira Türkiye, uluslararası kurallardan doğan hakkını kullanmıştır.
Barış Pınarı Harekâtı, evrensel hukuk ve Birleşmiş Milletler Güvelik Konseyi terörle mücadele kararları ile BM Sözleşmesi’nde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatılmıştır.
Suriye’nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve siyasi birliğine saygı gösterilmektedir.
Dolayısıyla bu harekât, meşrudur ve uluslararası hukuka uygundur.
Ülkemiz özellikle Fırat’ın doğusunda sınırın ötesinde konuşlu terör örgütü unsurlarınca, son iki yılda yüzün üzerinde taciz ve hasmane eyleme maruz kalmıştır.
Bu terör örgütleri, Suriye içinde ve Suriyelilere yönelik de saldırılar düzenlemektedir.
Suriye’deki yerel halkın da terör örgütlerinin giderek artan insan hakkı ihlalleri, göçe zorlanma, taciz ve zulmüne karşı şikâyetleri ve tepkileri sürekli artmaktadır.
Herkes artık şunu çok iyi görmelidir ki; masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan terör gruplarına sessiz kalmamız beklenemez.
Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtıyla başlayıp devam eden tüm bu operasyonlarıyla Türkiye, terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermektedir.
Aynı zamanda da sivillerin ve masumların korunmasına azami dikkat gösterilmektedir.
Zaten bunu hem Fırat Kalkanı hem de Zeytin Dalı harekâtlarında da gösterdik.
Önceden terörün hâkim olduğu bölgede hayat normale döndü, barış ve huzur geldi.
Yurtlarını terk etmek zorunda kalmış Suriyelilerin geri dönüşüne de zemin hazırlamış olduk.
Türkiye’nin elinden gelen tüm imkânlarını bu bölgeler için nasıl seferber ettiğini de tüm dünya kamuoyu gördü.
Çünkü biz inanıyoruz ki, gönül dünyasını ve insanları imar edemeyenler, yeryüzünü imar edemezler.
Bizler Türkiye olarak yıkmaktan, yakmaktan yana hiç olmadık, olmayacağız.
Bizim tarafımız huzurdur, barıştır, kardeşliktir.
Türkiye’nin terörle mücadeleye dönük çabaları, etnik ve dini temizlik de dâhil olmak üzere, insanlığa karşı işlenen suç niteliğindeki PKK/PYD/YPG ve DEAŞ eylemleri nedeniyle yerlerinden edilmiş Suriyelilerin geri dönüşlerinin önünü açacak, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve birliğinin korunmasına da katkıda bulunacaktır.
Bu nedenle Türkiye’nin başlattığı her harekât, Suriyeli göçmenler, mazlum ve mağdur durumdaki yerel halk tarafından desteklenmektedir.
Tüm bu gerçekler ışığında, uluslararası camiayı, teröre karşı ortak duruş sergileme ve evrensel insan haklarını bu bölgede hâkim kılma yönünde niyetlerini açık bir şekilde göstererek, ülkemize destek vermeye davet ediyoruz.
Son olarak, şunu da herkesin bilmesini istiyoruz.
Türkiye ve Türkiye ekonomisine yöneltilen tehditlere Türk milleti, iş dünyası ve sivil toplumu, bir ve beraber olarak en güzel cevabı verecektir.
Bu tehditler karşısında bu vatanın her bir ferdi, Türkiye’nin geleceği için daha çok çalışacak, daha çok üretecektir.
Gün sessiz kalma değil, milli birlik ruhuyla, bir ve beraber olarak ses verme günüdür.
Öte yandan bütün vatandaşlarımızı, özellikle sosyal medyadaki bilgi kirliliği ve provokasyonlara karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz.
Bu bölgede yaşayanlar bizim komşumuzdur, kardeşimizdir.
Aynı medeniyetin, aynı kültürün, aynı inancın mensupları olan bizler arasındaki kardeşlik ve komşuluk hukukunu kimse yok edemez.
Aramıza kimse fitne ve fesat sokamaz, bizi birbirimize düşman edemez.
Türkiye’nin iş dünyası olarak dualarımızla ve bütün gönlümüzle devletimizin ve kahraman askerlerimizin yanındayız.
Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bölgedeki terör unsurlarını yok edeceğine ve terör örgütlerini hezimete uğratacağına olan inancımız tamdır.
Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz, mekânları cennet olsun.
Yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyoruz.
Cenab-ı Hak Mehmetçiğimizi korusun, Ordumuzu muzaffer kılsın. Yar ve yardımcımız olsun

“70 projeyi hayata geçireceğiz”

Gazipaşa’yı ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, seçimden önce açıkladığı 70 projeyi 5 yıl içinde hayata geçireceklerini belirterek, “Halk Et, Halk Su, Halk Yem projeleri ve gübre desteği ile ilgili çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz” dedi...

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, ilçe buluşmaları kapsamında Gazipaşa ilçesinde muhtarlarla bir araya gelerek, sorunlarını dinledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, sorunları yerinde tespit etmek üzere ilçe ziyaretlerini sürdürüyor. Başkan Böcek’in bu haftaki durağı Gazipaşa oldu. İlk olarak Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz’ı makamında ziyaret eden Başkan Muhittin Böcek, projeleri ve izlenecek yol haritasını konuştu. Yılmaz ile Gazipaşa’nın sorunları ile ilgili sürekli iletişim halinde olduklarını belirten Başkan Böcek, kısa, orta ve uzun vadede yapılacak hizmetleri masaya yatırdıklarını ifade etti.


5 YIL CANLA BAŞLA ÇALIŞACAĞIZ
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, ilçe sorunlarının vatandaş, sivil toplum örgütleri ve muhtarların ilk ağızdan dile getirmelerinin önemine dikkat çekti. Başkan Muhittin Böcek, ardından Gazipaşa Kültür Merkezi’nde muhtarlar ve STK temsilcileri ile bir araya geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra ilk ilçe ziyaretini Tarım Fuarı’na katılmak üzere Gazipaşa’ya gerçekleştirdiğini hatırlatan Başkan Böcek, “İlçe ziyaretlerim sürecek. Herkesin belediye başkanı olarak 5 yıl canla başla çalışacağız. Sizlerle beraber azim ve kararlılıkla dertlere derman olmaya devam edeceğiz” dedi.


GAZİPAŞA TURİZMİNE DESTEK
Çalışma arkadaşlarının da hazır bulunduğu toplantıda mikrofonu muhtarlara uzatan Başkan Böcek, tek tek sorun ve taleplerini dinledi. Ağırlıklı olarak içme ve sulama suyu, asfalt sıkıntılarını dile getiren muhtarlar, taleplerine anında cevap buldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Gazipaşa Kültür Merkezi inşaatına başlayacaklarını, 3 bloğu kısa sürede tamamlayacaklarını söyledi. Başkan Böcek, ilçe belediyesi ile el ele vererek, Gazipaşa turizmini geliştirmeye yönelik projelere tam destek sağlayacaklarını kaydetti.


SOSYAL YARDIMLAR SÜRECEK
Sosyal projelere büyük önem verdiklerini belirten Başkan Böcek, “Tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumaya geldik. Sosyal güvencesi olmayan gerçek ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yardım etmeye devam edeceğiz. Antalya genelinde 25 tane kreş açacağız. Eğitime çok önem ve değer veriyorum. Gençlikle ilgili amatör spor da dahil olmak üzere bütün sporlara destek olacağız” dedi.


70 PROJE HAYATA GEÇECEK
Seçimden önce açıkladığı 70 projeyi 5 yıl içinde hayata geçireceklerini dile getiren Böcek, Halk Et, Halk Su projeleri ile ilgili çalışmalara başladıklarını, Halk Su projesinin Ant-Su olarak hizmete sunulacağını kaydetti. Çiftçilere yönelik Halk Yem ve gübre desteği ile ilgili çalışmaları tamamlamak üzere olduklarını açıklayan Başkan Muhittin Böcek, “Bunun yanında tohum desteği, fide desteği çalışmalarımız sürüyor. Tüm ilçelerde soğuk hava deposu kazandıracağız. Güneş tarlaları ile ilgili de çalışıyoruz. Halkımızın yararına, çiftçimizin yararına ne varsa ilçelerimize kazandıracağız” diye konuştu.
Başkan Böcek Gazipaşa temasları kapsamında Gazipaşa Kaymakamı Cemil Öztürk’ü de ziyaret etti. Başkan Böcek kaymakam Öztürk ile Gazipaşa’nın sorunları ve ihtiyaçları noktasında fikir alış verişinde bulundu.

MİLLET İTTİFAKI ÇEKİMSER,AK PARTİ VE MHP OYLARI İLE YOLA DEVAM

Alanya Belediye Meclisinde stratejik plan oy birliği desteği almadan,kör topal misali oy çokluğu ile oylandı ve kabul edildi...

Alanya Belediyesi’nin 2019-2024 yılları arasındaki hedef faaliyetlerini ve tahmini bütçesini kapsayan Stratejik Planı, Alanya Belediyesi Eylül Ayı Devam Meclisi’nde oy çokluğu ile kabul edildi.

Alanya Belediyesi’nin 5 yıllık yeni dönemde hayata geçireceği projelerin yer aldığı tahmini bütçe sunan 2019-2014 Stratejik Planı, gerçekleştirilen Alanya Belediye Meclisi Eylül Ayı Devam Meclisi’nde oylamaya sunuldu. Stratejik Plan, Milliyetçi Hareket Partisi ile Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kabul, Cumhuriyet Halk Partisi ve İyi Parti’nin çekimser kararı sonucu oy çokluğuyla kabul edildi.

TAHMİNİ YATIRIM BÜTÇESİ 2 MİLYAR 714 MİLYON TL OLARAK BELİRLENDİ...

Hazırlanan Stratejik Plan’da Alanya Belediyesi’nin daha önceki yıllarda yaptığı yatırımlar ve harcama giderleri göz önüne alınarak hazırlanan Stratejik Plan’da yeni dönem tahmini bütçesi 2.714.960.760 Türk Lirası (2 milyar 714 milyon 960 bin 760 TL) olarak belirlendi.

 

MECLİSDE GURUPLAR DÜŞÜNCELERİNİ DİLE GETİRDİ...

Birinci oturumu  geçtiğimiz Salı günü yapılan, Stratejik Plan’ın enine boyuna müzakeresi için bugüne ertelenen Eylül ayı devam meclisi için saat 10.00'da bir araya gelen meclis üyeleri, planla ilgili düşüncelerini ifade ederek raporu karara bağladı.

Oylama öncesi planın koordinatörlüğünü yürüten Alaaddin Keykubat Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor Süleyman Uyar, planın hangi kriterlere göre hazırlandığına ilişkin üyeleri bilgilendirdi.

Plana ilişkin ilk değerlendirmeyi CHP ve İyi Parti adına İyi Parti Meclis Üyesi Fikret Arık yaptı. Raporun içeriğini beğendiklerini ancak planın hazırlanmasına kaynak olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi plan rehberini benimsemediklerini kaydeden Arık, "Bize göre rehberde önemli eksikler var" dedi.

Ak Parti grubu adına konuşan meclis üyesi Arif Tok ise planda eksik buldukları noktaların yaptıkları ikazlar sonrası yeniden revize edilmesinden mutlu olduklarını kaydetti. Tok, planda değişiklik talep ettikleri noktalara ilişkin de açıklamalarda bulundu.

Alanya Belediyesi'nin minimum gelirle maksimum hizmet üretmeye çalıştığını belirten MHP Grup Sözcüsü Mustafa Tuna ise meclis üyelerinin Stratejik Plan’a yaptığı katkılara dikkat çekti.

Son olarak planla ilgili kısa bir değerlendirme yapan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, yatırım bütçesi ve hedefe ulaşma noktasında Alanya Belediyesi'nin geçtiğimiz dönemde en başarılı belediyelerden biri olduğunu, aynı başarıyı bu dönemde gerçekleştirme gayretinde olacaklarını söyledi.

Değerlendirmelerin ardından stratejik Plan, Millet İttifakı’nı oluşturan CHP ve İyi Parti grubunun çekimser, Cumhur İttifakı’nı oluşturan Ak Parti ve MHP grubunun evet oylarıyla kabul edildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yabancı yatırımcılara yönelik konuşması, İstanbul'daki yerel seçim süreci ve Finlandiya'daki seçim sonucu bugünkü Alman gazetelerinde yer alan yorum konularından.

 

Die Welt gazetesinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın IMF ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları'ndaki performansı değerlendiriliyor. Holger Zschaepitz imzalı yorumun başlığı "Erdoğan'ın damadı kendini yatırımcılara rezil etti" başlığını taşıyor:

"Washigton'a gelenler arasında Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da vardı. Yüzlerce yatırımcıya derin bir değer kaybı krizi yaşayan Türk parasında gidişatı tersine çevirmek için hazırladığı ekonomik programını anlattı. Ancak sunumunun ikna edici olmağını mali piyasaların tepkisi de gösterdi. Albayrak'ın elit Park Hyatt otelinin balo salonundaki konuşmasının ardından lira, dolar karşısında yüzde 2 değer kaybetti. Bu yıl başından beri TL'nin dolar kaybı toplamda yüzde 9'u buluyor. Toplantıya katılan yatırımcılar, Albayrak'ın performansını 'şimdiye kadar üst düzey bir hükümet temsilcisi tarafından yapılan en kötü sunum' olarak tanımladı. Axios haber ajansına konuşan ve kalkınmanın eşiğindeki ülkelerden sorumlu bir fon yöneticisi Albayrak'ın sunumu hakkında 'berbat bir şovdu' yorumunu yaptı. Yönetici "Daha önce hiç bu kadar kötü hazırlanmış bir hükümet temsilcisi görmemiştim” dedi. Albayrak'ın yabancı yatırımcıların kaygılarını gideremediğini, enflasyon ve kamu borcunun nasıl kontrol altına alınacağı, bankaların nasıl güçlendirileceği gibi önemli detayları açıklayamadığını söyledi. […] Türkiye yılın dördüncü çeyreğinden beri resesyonda. Devletin ekonomiyi büyük gider kalemleriyle destekleyecek bir program için pek fazla hareket alanı yok. Zira halihazırda TL'nin içinde bulunduğu kriz nedeniyle bankalar ve sistemin işleyişinde önemli büyük şirketleri ayakta tutmak için, çok para aktarılıyor. Yabancı yatırımcıya hiç olmadığı kadar büyük ihtiyaç var ve mümkün olduğu kadar da ülkeye çekilmesi gerekiyor. […] Ancak Ankara'da açıklanan ekonomi programı uzmanların beklentilerinin çok altında kaldı."

Süddeutsche Zeitung gazetesinin "Erdoğan Süper Lig'de” başlığını taşıyan yazsındaysa, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin futbol stadlarına ulaştığı" yorumu yapılıyor:

"Cumartesi günü 48 yaşındaki siyasetçi (Ekrem İmamoğlu) Beşiktaş tirübünlerinde otururken binlerce taraftar adeta bir penaltı atılıyormuşçasına bağırıyordu: Mazbatayı ver! İmamoğlu'na mazbatayı ver! Bunun ardından seçimlerde AKP'nin ortağı olan ultramilliyetçiler, İmamoğlu'nu kulübler arasındaki rekabeti siyasi bir ‘düşmanlığa' çevirmekle suçladı. İmamoğlu'nun yanıtı seçimler öncesinde İstanbul kulüplerinin maçlarına gideceği sözü verdiği şeklindeydi. Pazar günü de Fenerbahçe-Galatasaray derbisine gitti. Tribünlerde yine 'mazbatayı ver' sloganları vardı. […] Rakipler Pazar günkü maçta yaklaşık on dakikalık uzatma sonucunda berabere kaldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışındaysa uzatmalara gidilip gidilmeyeceğine Yüksek Seçim Kurulu karar verecek."

Straubinger Tagblatt/Landshuter Zeitung ise Finlandiya'da aşırı sağcı partiyi az farkla geride bırakarak yüzde 17,7 oyla Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) zaferiyle sonuçlanan genel seçimleri değerlendiriyor:

"Finlandiya'da sağ popülist Jussi Halla-aho'nun partisi çok az farkla ikinci oldu. Bu da Avrupa Parlamentosu seçimleri için bir sinyal niteliği taşıyor. Avrupa korkulduğu gibi sağa kayacak mı? Finlandiya'da (sağ) popülistler muhtemelen hükümette yer alacak."

Kölner Stadt-Anzeiger gazetesi ise Finlandiya'daki seçimler üzerinden sosyal demokrasiye ilişkin şu yorumu yapıyor:

"SPD ortanın solundan bir şey çıkaramazdı. Serbest piyasa ekonomisinden, sınırların kalkmasından fayda sağlayan bu seçmen grupları, Yeşiller, Merkel'in Hristiyan Demokratları (CDU) ve FDP'nin bir bölümü ya da Sol Parti'yi Sosyal Demokratlarla karıştırıyor. Ancak sosyal anlamda alt gruplarda yer alanlarsa kendilerine yakın bir siyasi oluşum bulamıyor. Kendilerini ciddiye alınmıyor hissediyor hatta görmezden geliniyor düşüncesindeler. İşçi sınıfını kolladığı iddiasındaki sosyal demokrasi açısından seçmen potansiyeli işte tam da burada."

Konya ve Alanya arasındaki tarihi ve kültürel bağların arttırılması ve gün yüzüne çıkartılması adına düzenlenen Uluslararası Taşeli Sempozyumu 24 Ekim’de başlıyor...

İKİ komşu şehir olan Konya ve Alanya arasında bulunan tarihi ve kültürel bağlar, akademisyenler tarafından masaya yatırılacak. ‘Konya’dan Alanya’ya Keykubat Yolu’ sloganı ile düzenlenen Uluslararası Taşeli Sempozyumu 24 ve 26 Ekim tarihlerinde Konya ve Alanya’da gerçekleştirilecek.

KONYA ALANYA YOLU PROGRAMI2555c2e6 0625 4a98 a40a 2f372d96bbb3 4bcb6


Selçuk Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hasan Basar ve Selçuk Üniversitesi Selçuklu Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. M. Ali Hacıgökmen’in öncülük ettiği sempozyuma Selçuk Üniversitesi ve farklı üniversitelerde görev alan 50’den fazla akademisyen katılacak.


Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin’in katkıları ile sempozyum 24 Ekim’de Konya Selçuk Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde başlayacak.

Akademisyenlerin katılacağı ve Alanya Konya arasında kültür bağlarının konuşulacağı sempozyumun ilk gününde açılış konuşmaları ve ilk oturum gerçekleştirilecek. Daha sonra ise öğle yemeğinde Alanyalı birçok akademisyen bir araya gelecek.


Programın ikinci gününde ise akademisyenler Konya’dan hareket ederek Göksu Şelalesine gidecekler. Burada birçok bölgeye gezi ve inceleme için gidecek olan akademisyenler Taşeli, Kuşyuvası Yolu ve Keykubat Yolu’nda incelemelerde bulunacaklar.


Programın son günü ise Alanya’da gerçekleştirilecek. Alanya’da bir araya gelen akademisyenler son oturumu gerçekleştirecek ve ardından sonuç bildirgesi yayımlayacaklar.

 

HABER: Ayten YILMAZ

Gazeteler

Designed by: Masoud