head
2183026 810x458 75f08
Pazar, 24 Ekim 2021

Yaşam-Magazin

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Osman Kavala'nın serbest bırakılması için açıklama yapan 10 büyükelçi için istenmeyen adam ilan edilmeleri talimatını vermesine tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, "Açıkça söylüyorum; bu hareketlerinin sebebi milli çıkarları korumak değil, mahvettiği ekonomiye suni gerekçeler yaratma çabasıdır. Dönüp bir bak halkın sofrasına!" dedi...


Eskişehir'de toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 yıldır tutuklu bulunan Osman Kavala'nın serbest bırakılması için açıklama yapan 10 büyükelçi için sert ifadeler kullanarak istenmeyen adam ilan edilmeleri talimatını verdiğini söyledi. ABD, Fransa, Almanya, Hollanda, İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka, Kanada ve Yeni Zelanda'nın büyükelçilerine yönelik olarak Erdoğan, "Gerekli talimatı ben Dışişleri Bakanıma verdim. Bu 10 tane büyükelçinin istenmeyen adam ilan edilmelerini hemen halledeceksiniz dedim. Bunlar Türkiye'yi tanıyacak, anlayacak, bilecekler. Türkiye'yi bilmedikleri, anlamadıkları gün burayı terk edecekler" dedi.

 

KILIÇDAROĞLU'NDAN KARARA TEPKİ...
Erdoğan'ın bu açıklamalarına yönelik olarak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak "Ülkeyi hızla uçuruma sürükleyen Şahıs, bu sefer de "10 büyükelçinin 'istenmeyen adam' ilan edilmesi emrini" vermiş. Açıkça söylüyorum; bu hareketlerinin sebebi milli çıkarları korumak değil, mahvettiği ekonomiye suni gerekçeler yaratma çabasıdır. Dönüp bir bak halkın sofrasına!" ifadelerini kullandı.

 

NE OLMUŞTU?
18 Ekim'de Osman Kavala'nın tutukluluğunun dördüncü yılı nedeniyle ABD, Fransa, Almanya, Hollanda, İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka, Kanada ve Yeni Zelanda'nın imzaladığı ortak bir açıklama yayımlandı. Açıklama, ABD, Almanya ve Kanada başta olmak üzere bazı ülkelerin Ankara'daki büyükelçiliklerinin sosyal medya hesaplarında da paylaşıldı ve "Kavala'nın derhal serbest bırakılmasının sağlanması için Türkiye'ye çağrıda bulunuyoruz" ifadeleri kullanıldı.

 

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?


Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bugün yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

"Yatıyorlar kalkıyorlar Kavala da Kavala… Kavala dediğin Soros'un Türkiye şubesi… 10 tane büyükelçi onun için Dışişleri Bakanlığı'na geliyor. Bu ne terbiyesizliktir ya… Siz burayı ne zannediyorsunuz ya? Burası Türkiye… Türkiye… Burası öyle zannettiğiniz gibi bir kabile devleti değil. Burada talimat verme gibi bir yola giremezsiniz… Gerekli talimatı ben Dışişleri Bakanıma verdim. Bu 10 tane büyükelçinin istenmeyen adam ilan edilmelerini hemen halledeceksiniz dedim. Bunlar Türkiye'yi tanıyacak, anlayacak, bilecekler. Türkiye'yi bilmedikleri, anlamadıkları gün burayı terk edecekler."

 

AKP İl Başkanı Ethem Taş’ın dünkü açıklamalarına daha detaylı yanıt veren CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, kendi sorularına da aynı ciddiyetle yanıt aradığını ifade etti. Başkan Cengiz, “Gündemi değiştirmeye çalışmayın, samimiyetiniz ve yüreğiniz varsa muhatabı olduğunuz bu soruları yanıtlayın” diyerek yeni sorular yöneltti...

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz ile AKP İl Başkanı Ethem Taş arasındaki soru düellosu devam ediyor. İlk olarak Başkan Nuri Cengiz, AKP’li Ethem Taş’ın basın toplantısında sorduğu sorulara ve ‘kredi onayı’ itirafına yine basının karşısında cevap vermiş ve Başkan Taş’a birtakım sorular yöneltmişti. Dün Ethem Taş’ın, sorduğu sorulara net yanıt alamadığını ifade etmesi ve ‘kredi onayı’ konusunun meclise taşınmış olmasına karşı yaptığı yorum üzerine bugün CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, daha detaylı cevaplarla birlikte daha sert açıklamalarda bulundu. CHP’li belediyeleri çalıştırmamak adına AKP kadrolarının hukuk dışı tezgah kurduğunu ve Ethem Taş’ın itiraf ettiği bu mekanizmanın vatandaşı cezalandırmak anlamına geldiğini ifade eden Başkan Nuri Cengiz, CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ile birlikte Manavgat yangın bölgesine gerçekleştirdikleri ziyarette karşılaştıkları soruların da muhatabı olarak AKP İl Başkanı Taş’tan yanıt istedi. Başkan Nuri Cengiz’in açıklamasının tamamında şu ifadelere yer aldı;

“Sözde iktidarın il başkanı olan, ancak ayda yılda bir boy gösterip boş gündem yaratmaya çalışmaktan öte gidemeyen AKP İl Başkanı Ethem Taş, şeffaflığa verdiğimiz önem gereği sayfalarca süren açıklamalarımızı ya okumamış ya da okuduğundan bir şey anlamamış belli ki. Kendilerine yakın olmayan kaynaklardan takip etmiş olsalar görürlerdi ki; sorduğu her ne varsa, olabildiğince şeffaf ve detaylı bir şekilde açıkladık. Tekrardan altını çizerek açıklayalım da CHP’Lİ BELEDİYELERE İŞ YAPTIRMAMAK İÇİN KURULAN HUKUK DIŞI MEKANİZMA itirafı gündemden sapmasın.”

 

CHP SORDU 2 ab4f2

ALTIN PORTAKAL VE TRAMVAYA NET CEVAP...

“2018 Altın Portakalı; 2500 kişi kapasiteli Cam Piramit’te gerçekleşirken, 2021 Altın Portakalı 10 bin kişi kapasiteli Antalya Spor Salonu’nda gerçekleşti. Dolar kurunun 6 TL dolaylarında olduğu 2018 yılında; pandemi gibi ek maliyete neden olan durumlar olmadığı halde Altın Portakal için 28 Milyon TL harcanmıştır. Bu rakam bugünkü kur ve enflasyon farkıyla hesaplandığında yaklaşık 40-45 Milyon TL etmektedir! 2021’de ise DOLAR 9 LİRAYI AŞMIŞKEN; pandemi ve hayat pahalılığının getirdiği ek girdi maliyetleri söz konusuyken ve iki organizasyon arasında ciddi kalite farkı varken harcanan tutar 21 Milyon TL’dir. Yani kabaca bir enflasyon ve kur farkı hesabı yapacak olursak bugünün 21 Milyon TL’si; 2018’de ortalama 12-13 Milyon TL etmekteydi! Festivali takip eden herkes, Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek’in kendi reklamını yapmasına ihtiyacı olmadığını da görmüştür. Çünkü eline mikrofonu alıp sahneye çıkan hemen hemen tüm sanatçılar; bu görkemli ve prestijli organizasyonu gerçekleştirdiği için Başkanımız Muhittin Böcek’e defalarca teşekkür ederek ismini anmışlardır. AKP’nin, seçimden önce yetiştirmek için doğru dürüst güvenlik testi bile yapmadan sefere başlattığı 3. Etap Raylı Sistemin devamında CHP’li Büyükşehir Belediyemiz; Antalya için en verimli, en güvenli ve sağlıklı hizmeti verebilmek adına, bir süredir yolcu taşıyormuş gibi kum torbalarıyla dolu vagonlarda test sürüşleri gerçekleştirmektedir. 1-2 hafta içerisinde testler bitecek ve yolcu seferleri başlayacaktır.”

“İTİRAFLA İFŞA OLAN SKANDALI HAFİFLETMEYE ÇALIŞIYORLAR”...

Böylelikle havada; AKP İl Başkanının kredi onayıyla ilgili ağzından kaçırdığı sinsi tezgahın detaylarından başka soru işareti kalmadı! Söz konusu itirafla birlikte AKP’nin tepeden tırnağa tüm kadroları ile; belediyelerimizi değil, kendilerine oy vermeyen vatandaşlarımızı cezalandırdığı ifşa olmuştur! Bu denli büyük bir skandalın Milletvekilimiz Çetin Osman Budak tarafından meclise sunulması kadar ciddi ve normal bir durum olamazken;

AKP İl Başkanı Ethem Taş, Milletvekilimizin meclise sunduğu önergeye “Siyasi komedi” yorumu yaparak itirafını hafifletmeye çalışmaktadır. Ancak; ne bu durum bahsettiğiniz kadar hafif ve komik; ne de bizler sizin gibi ucuz siyaset ve günlük polemik peşindeyiz! Bizim gülünç bulduğumuz gerçekler hakkındaki anlamsız ifadelerimize manşetlerinde yer verecek, vatandaşın vergileriyle fonladığımız kuruluşlar yok! Zaten bizim manşetleri süsleyip üst makamların gözüne girebilmek, sesimizi duyurabilmek gibi bir derdimiz de yok! Aksine bizlerin amacı; siz iktidar sahiplerinin kulak tıkadığı sesleri dinlemek, halkın arasında yer alıp, sorunlarıyla ilgilenmektir!

“EVSİZ KALAN AFETZEDELER AKP’DEN UMUDU KESTİ”...

“Dün, yangının söndürülmesiyle bölgedeki kameralar kapandığında, dolayısıyla da siz AKP’li siyasetçilerin şov zemini sona erdiğinde; bir daha hiç uğramadığınız Manavgat’taki yangın bölgesindeydik. Yangından sonra milletvekillerimizle, belediye başkanlarımızla, örgütlerimizle birlikte defalarca kez ziyaretinde bulunduğumuz bölge halkının sorunlarına, bu kez Genel Başkan Yardımcımız Seyit Torun ile birlikte kulak verdik. İKTİDARIN İL BAŞKANI olarak sesini duymadığınız o insanlar, kışa evsiz girmemek için halen bir çözüm beklemekte; bölgeye her gittiğimizde ise bizleri iktidarın temsilcileriymiş gibi karşılayıp, devletin yapması gerekenleri bizlerden talep etmekteler! İktidarın 20 yıl borca sokarak ev sahibi yapmayı planladığı insanlar; AKP’den öylesine umudu kesmişler ki; henüz iktidar olmadığımız halde her türlü desteği bizden bekliyorlar! Bizler ise bu yardım taleplerine sizler kadar kayıtsız kalamıyor, “Sorumluluğumuzda değil” diyemiyoruz. Aksine bu sorunları giderebilmek için iktidar sahiplerinden yetki bekliyoruz!”

“GÜNDEMİ DEĞİŞTİRME ÇABALARI TRAJİKOMİK”...

“Gerek oradaki insanlar, gerekse kötü yönetim yüzünden Türkiye’nin dört bir yanında her gün türlü türlü sıkıntılarla boğuşan yurttaşlarımız çok iyi bilmekteler ki; tüm bu sorunları Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında çözeceğiz! Sayın AKP il başkanı da bu gerçeği en az o insanlar kadar iyi bildiğinden; bizleri de gerçek sorunları görmezden geldikleri o sığ noktalara çekmeye çalışıyor. Ancak biz onlara uyup, halkımızın arasındaki, gerçek sorunların ortasındaki yerimizden ayrılmayacağız! Siyasetin ciddi bir platform olduğunu düşündüğümüz için “Siyasi komedi” kavramı nedir pek bilmiyoruz ama sergiledikleri bu çabanın gerçek bir çırpınış, bir trajikomedi olduğunu görebiliyoruz.”

KRİTİK SORULAR YÖNELTTİ...

Sayın Taş, “Soru çok ama muhatabı ve cevabı yok” demiş, ne doğru söylemiş. Biliyoruz ki kendisini sadece göreve davet etsek; çıkıp daha da içi boş bir gündem yaratmaya çalışacaktır. Bu nedenle ben; çok daha fazla merak edilen ve bilinmezliklerle dolu olan soruların, çok çok daha büyük ve daha gerçek sorunların muhatabı olarak kendisini; afet bölgelerine, esnaf dükkanlarına, marketlere, pazarlara, halkın arasına davet ediyorum! İktidarın il başkanının görevi; otel lobilerinden cevabını bildiği sorular sormak değil, başını sokacak bir eve ne zaman ve ne şartlarda sahip olacağını bilmeyen mağdur yurttaşların sorularını yanıtlamaktır! Biz, kamuoyunda soru işareti oluşturabilecek tüm sorulara ve iddialara ciddiyetle ve samimiyetle yanıt verdik. Şimdi aynı ciddiyeti ve samimiyeti AKP İKTİDARININ İL BAŞKANINDAN bekliyor, tekrar tekrar ısrarla soruyoruz;

--‘KREDİ ONAYI’ TEZGAHI, SADECE ANTALYA’DA MI; YOKSA BELEDİYESİ CHP’NİN OLAN TÜM ŞEHİRLERDE AYNI MEKANİZMA VAR MI?

--MANAVGAT’TA EVLERİ YANAN MAĞDUR YURTTAŞLARIMIZA; NE ZAMAN, NE KOŞULLARDA, NASIL BİR EV TAHSİS EDECEKSİNİZ?

--ORADAKİ İNSANLARA YARDIM ETMEK İSTEYEN DİĞER SİYASİ PARTİLER VE KURULUŞLARA NEDEN MÜSAADE ETMİYORSUNUZ? EGONUZ VE İTİBARINIZ İNSANLARIN SOKAKTA KALMASINDAN DAHA MI ÖNEMLİ?

--SERİK’TEKİ 500 BİN LİRAYI ALAN KİM? VEREN KİM?

--128 MİLYON DOLAR NEREDE?

--MAFYADAN AYDA 10 BİN DOLAR RÜŞVET ALAN SİYASETÇİ KİM?

--15 TEMMUZ SONRASI KAYBOLAN SİLAHLAR NEREDE?

Ciddiyetiniz, samimiyetiniz, bilhassa YÜREĞİNİZ VARSA; bu sorulara yanıt verin!

 

 

 

 

HABER: İbrahim AKDAĞ

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nin (ALKÜ) düzenlediği “800. Fetih Yılının Eşiğinde Alanya/Alaiye ve Alaaddin Keykubat Sempozyumu”, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video teşrif hitaplarıyla başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Üniversitemiz tarafından düzenlenen 800. Fetih Yılının Eşiğinde Alanya/Alaiye ve Alaaddin Keykubat Sempozyumu’nun ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Üniversite yönetimimizi bu anlamlı sempozyumu düzenledikleri için tebrik ediyorum.” dedi...

ALKÜ 2 a3d08

Alanya’nın fethinin 800’üncü yıl dönümü onuruna ALKÜ’nün düzenlediği “800. Fetih Yılının Eşiğinde Alanya/Alaiye ve Alaaddin Keykubat Sempozyumu”nun açılışı Eğitim Fakültesi Sultan Alaaddin Keykubat Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Sempozyumun açılışına, video mesaj yoluyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya Valisi Ersin Yazıcı, ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan, Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet Kılınç, Alanya Kaymakamı Dr. Fatih Ürkmezer, Antalya İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yanı sıra akademik ile idari personel katıldı. Sempozyumun açılışı yapılmadan önce Eğitim Fakültesi Konferans Salonu girişinde konuklara Mehter gösterisi gerçekleştirildi.

ALKÜ 94e7f

CUMHURBAŞKANI ALKÜ YÖNETİMİNİ TEBRİK ETTİ...

“Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitemizin değerli Rektörü, saygıdeğer hocalarım, kıymetli misafirler. Hepinizi en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum.” diyerek video mesaj yoluyla sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Üniversitemiz tarafından düzenlenen 800. Fetih Yılının Eşiğinde Alanya/Alaiye ve Alaaddin Keykubat Sempozyumu’nun ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sempozyuma katkı sunacak tüm bilim insanlarımıza ve araştırmacılarımıza teşekkür ediyorum. Üniversite yönetimimizi bu anlamlı sempozyumu düzenledikleri için tebrik ediyorum.” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “HAYIRLI VE İSABETLİ BİR ÇALIŞMA OLARAK GÖRÜYORUM”...

Alanya halkının Sultan Alaaddin Keykubat’a vefasını üniversiteye vererek gösterdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Akdeniz sahillerimiz başta olmak üzere Ülkemizin bugünkü sınırlarındaki toprakların önemli bir kısmı Selçuklunun büyük Hükümdarı Alaaddin Keykubat tarafından fethedilerek ebedi vatanımız haline getirilmiştir. Türkiye’nin önde gelen turizm ve tarım bölgelerinden biri olan Alanya’nın Fatih’i olan Sultan Alaaddin Keykubat’a vefasını ismini üniversitesine vererek göstermesinden memnuniyet duyuyorum. İyi bir yönetici olması yanında ilme, sanata, kültüre, estetiğe verdiği önemle de bilinen Alaaddin Keykubat’ın Anadolu’da yürüttüğü imar çalışmalarından geriye pek az örneğin kalmış olması üzüntü vericidir. Dönemin en başarılı, bilgili, ileri görüşlü, adil ve muzaffer komutanı olarak ün salan Sultan Alaaddin Keykubat’ı yeni nesillere en doğru şekilde tanıtmak hepimizin boynunun borcudur. Maziden atiye kuracağımız bu tür köprüler sayesinde geleceğimize daha emin adımlarla yürüyebileceğimizi inanıyorum. Üniversitemizin düzenlediği sempozyumu bu bakımdan hayırlı ve isabetli bir çalışma olarak görüyorum. Sempozyumun başarılı geçmesini diliyor, düzenlenmesinde emeği geçenleri tekrar tebrik ediyorum. Tüm katılımcılara sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

VALİ YAZICI: “SEMPOZYUMU DÜŞÜNDÜKLERİ İÇİN REKTÖRÜMÜZÜ TEBRİK EDERİM”...

Gerçekleştirilen sempozyumdan dolayı Üniversite yönetimini tebrik eden Antalya Valisi Ersin Yazıcı, “Alanya’mızın Fetih’inin 800. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen bu sempozyumda sizlerle birlikte olduğum için kendimi şanslı ve mutlu kabul ediyorum. Yıl boyunca düzenlenen 800. Yıl etkinliklerini düşündükleri ve gerçekleştirdikleri için huzurlarınızda tüm yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Tabi ki Alanya Belediyemiz, Kaymakamlığımız, Üniversitelerimiz, diğer kurum ve kuruluşlarımız hep birlikte Alanya’mızın önemi için, Alanya’mızın bugünkü konumunu da pekiştirmek ve güçlendirmek için, Alanya’mızın Türk tarihindeki o önemli yerini hatırlatmak ve öğretmek için yıl boyunca birçok etkinlik düzenlendi. Öncelikle bu sempozyumun düzenlenmesinde emek veren Sayın Rektörümüze ve ekibine teşekkür ediyorum. ” dedi.

BAŞKAN YÜCEL: “ÜNİVERSİTELERİMİZDE GELECEĞİMİZİN ALAADDİN KEYKUBATLARI YETİŞECEK”...

“Alanya’nın fethine yakışır bir kutlama programı ile genç nesillerimizin de kendi tarihlerini bilip, tanıyıp, bilinçlenmesine katkı sunacağız” diyen Başkan Yücel de, “1221 yılından bugüne Alanya’nın Fethi’nin Sekiz Yüzüncü Yılını kutluyoruz. 800 yıl önce Karaların ve Denizlerin Sultanı Alâeddin Keykubat, Alanya’yı feth ederek, Alanya’yı Türk-İslam Medeniyetinin en güzel şehirlerinden biri haline getirmiştir. Alanya’nın fethi sıradan bir fetih değil, çok derin stratejik bir hamledir. Alaaddin Keykubat, Alanya’yı feth ettikten sonra gücüne güç katmış, tersaneyi inşa ederek kurduğu donanma ile Akdeniz’de hakimiyet sağlamıştır. Artık fetihler savaşla, topla tüfekle değil, fetihler ilimle, irfanla, fenle, bilimle, sanatla ve ileri teknolojiyle yapılmaktadır. İnşallah ilim irfan yuvası olan üniversitelerimizde geleceğimizin Alaaddin Keykubatları yetişecek, yaptıkları buluşlar, geliştirdikleri teknolojilerle, başarılı çalışmalarla kentimizi ve ülkemizi hep daha yükseklere taşıyacaklardır. Bu duygu ve düşüncelerle, sempozyumun düzenlenmesinde başta rektörümüz olmak üzere emek veren herkese teşekkür eder, hepinize sevgi ve saygılarımı sunarım.” şeklinde konuştu.

BAŞKAN YARDIMCISI KILINÇ: “SEPOZYUM İÇİN ÜNİVERSİTEMİZLE İŞ BİRLİĞİ İÇİNDEYDİK”...

Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet Kılınç da, “İş birliğimiz ile Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Selçuklu Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından düzenlenen 800. Fetih Yılının Eşiğinde Alanya/Alaiye ve Alaaddin Keykubat Sempozyumu’nda sizler bir arada olmaktan dolayı büyük memnuniyet duyuyorum.” dedi.

 

REKTÖR KALAN’DAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR...

Sempozyum için desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederek konuşmasına başlayan Rektör Kalan, “800. Fetih Yılının Eşiğinde Alanya/Alaiye ve Alaaddin Keykubat Sempozyumumuz için bizlere daima destek olan ve yine bu sempozyum için video mesaj gönderen Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederim.” dedi. Ardından konuklara seslenen Rektör Kalan, “Alanyamıza ve şehir ile birlikte fatihinin de adını almış olan Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitemize hepiniz hoş geldiniz.” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’DE SULTAN ALAADDİN KEYKUBAT ÜÇ ŞEHRE İSİM VERMİŞTİR”...

Konuşmasının devamında Rektör Kalan, “Türkiye’de Sultan Alaaddin Keykubat’ın adını verdiği üç yer vardır. Bunlardan bir tanesi hemen yakın komşumuz Konya Beyşehir’de bulunan Kubadabad Sarayı, bir diğeri Kayseri’deki Keykubad Sarayıdır. Sonuncusu ise şehrimize verdiği ad olan Alaiye’dir. Bu şekilde Korakesium adı Alaiye olarak Cumhuriyet döneminde de var olmuştur. 1935 yılında Kenti ziyaret eden Atatürk ise şehrin Alâiye olan adını Alanya olarak değiştirmiştir. Bugün Alanya adıyla maruf şehrimizde Alanyalı Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun destekleriyle kurulan ve hatta bizzat kendisi tarafından adı konan Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, fatihine ve ecdada olan sorumluluğunu yerine getirmek amacıyla var gücüyle çalışmaktadır. ALKÜ ailesi, ecdadına yakışır bir ülkü ve adanmışlıkla bilim, kültür, sanat, spor ve sağlık alanlarında insanlığa fayda sunma gayreti içerisindedir.” ifadelerine yer verdi.

REKTÖR KALAN: “SEMPOZYUM ÇALIŞMALARA SAĞLAM ZEMİN OLUŞTURACAK”...

Konuşmasının son bölümünde Rektör Kalan, “Üniversitemizde kurduğumuz Selçuklu Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi bünyesinde tertip ettiğimiz 800. Fetih Yılının Eşiğinde Alanya/Alaiye ve Alaaddin Keykubat Sempozyumu’nun ilerleyen yıllardaki çalışmalara sağlam bir zemin oluşturacağına duyduğum güven ile hepinizi şahsım ve üniversitem adına en kalbî duygularımla saygıyla selamlıyor, sempozyumun başarılı bir şekilde gerçekleşmesini temenni ediyorum. Bu vesileyle bizlere bu sempozyumu düzenlememizde destek veren bütün paydaşlara huzurlarınızda teşekkür ediyorum.” dedi.

Programın sonunda Rektör Kalan, Antalya Valisi Ersin Yazıcı’ya plaket takdim etti. Vali Yazıcı da Sempozyuma katkı veren paydaşlardan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’e, Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet Kılınç’a, ALTİD Başkan Yardımcısı Hızır Bozdoğan’a teşekkür plaketi verdi.

Programın bitişinin ardından Akdeniz Üniversitesi ile Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi akademisyenleri tarafından hazırlanan serginin açılışı gerçekleştirildi.

Daha sonra ise programın ikinci bölümüne geçilerek Prof. Dr. Tuncer Baykara tarafından “Alanya Kalesi’nin Meseleleri” adlı oturum gerçekleştirildi. Baykara’nın oturumuyla birlikte tüm salonlarda bildiriler sunulmaya başlandı. 

 

 

 

 

 

HABER: Mertcan YILMAZ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki kritik görüşmede Millet İttifakı'nın genişletilmesi konusunda görüş birliğine varıldı...

DEVA, Gelecek Partisi ve Türkiye Değişim Partisi'nin de ittifaka katılacağı iddia edilirken, partilerin 2022'ye 'Cumhur tek, Millet birlik' sloganıyla girmeyi hedeflediği öğrenildi.


İYİ Parti lideri Meral Akşener'in CHP Genel Merkezi'nde Kemal Kılıçdaroğlu ile baş başa görüşmesinde önemli konular masaya yatırıldı. Toplantıdan "güçlü Millet İttifakı" vurgusu çıktığı ve ittifakın genişletilmesi konusunda görüş birliğine varıldığı öğrenildi.

2023 SEÇİMLERİNDE 7 PARTİ İŞ BİRLİĞİ YAPACAK...
Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre önceki seçimlerde Saadet Partisi, Demokrat Parti gibi partilerle de genel seçimlerde işbirliğine giden Millet İttifakı'nın, 2023 seçimlerine de DEVA, Gelecek, Saadet, Demokrat, Türkiye Değişim Partisi, İYİ Parti ve CHP olarak gireceğinin altı çiziliyor.

SLOGAN BELLİ: CUMHUR TEK, MİLLET BİRLİK...

Öte yandan Millet İttifakı'nın "Cumhur tek, Millet birlik" sloganıyla yola çıkacağı iddia edildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: Ajanslar

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Alanya’da Ekim ayı içinde 2-5 yaş arasındaki çocuklar için ailelere 5768 litre sür dağıtımı gerçekleştirdi...

aşevi 2 a4121

2020 yılının Temmuz ayında Antalya genelinde başlayan Halk Süt projesi kapsamında ihtiyaç sahibi ailelerin 2-5 yaş arasındaki çocuklarına aylık 8 litre süt dağıtımı gerçekleştiriliyor. Alanya’da da her ay düzenli olarak Alanya Aşevi ekipleri tarafından dağıtımı gerçekleştirilen Hal Süt, Ekim ayında 721 haneye ulaştırıldı. Ailelere toplam 5768 litre süt dağıtımı yapıldı.

aşevi 3 315ab

Alanya Aşevi ihtiyaç sahiplerinin yanında...

aşevi 4 455d4

Öte yandan düzenli olarak ihtiyaç sahibi ya da yemeğini yapamayacak durumdaki kişilere de günlük 2 öğün sıcak yemek ulaştırılıyor. Alanya’da 153 haneye günlük 360 kişilik sıcak yemek dağıtımı yapılıyor. Yemeğin yanı sıra yine ihtiyaç sahibi ailelere ise 256 gıda paketi dağıtımı da yapıldı. 

aşevi 5 41f6f

 

 

HABER: Ayten YILMAZ

Gazeteler

Designed by: Masoud