head
2183026 810x458 75f08
Salı, 21 Ocak 2020

Dünyada nesli tehlike altında olan caretta caretta türü deniz kaplumbağaları'nın Alanya'nın Yeşilöz Sahili'nde yumurtlama dönemi tamamlandı.

Yumurtadan çıkan yavrular, gönüllü vatandaşların da yardımıyla Alanya Yeşilöz mahallesinde Deniz ile buluştu...

caretta 3 İKİNCİ KULLAN5 8 27e19

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu için koruma altına alınan caretta carettaların denize zorlu yolculuğu Alanya'nın sahillerde geçen ay başlamıştı.

 

Bugün sabah saatlerinde ise Yeşilöz Sahili’nde iki ay önce sahile yumurta bırakan carettalardan ikisinin yuvası açıldı. Yuvadan çıkar çıkmaz denize ulaşmak için çaba harcayan yavru caretta carettalardan başarılı olamayanlara, bölge sakinlerinden caretta caretta gönüllüsü Güldane Şahin, yardımcı oldu. Onlarca caretta carettaların denize olan yolculuğunu Şahin ve bir vatandaş takip etti.

“ONLARI KURTARIYORUZ VE EL DEĞMEDEN DENİZE ULAŞMASINI SAĞLIYORUZ”

Bölge sakinlerinden Güldane Şahin, 13 yıldır caretta caretta yuvalarını gönüllü koruduğunu belirtti. Şahin,” Yeşilöz ve Uğrak sahillerinde 13 yıldır Caretta Caretta gönüllüsüyüm. Elimden geldiğince onları koruyup kolluyorum. Çünkü yavru çıkış anında karga, martı, köpek ve yengeçlerle mücadele ediyoruz. Yuva çıkış anından 3 gün sonra acaba bu yuvada sıkışan yavrular var mı diye kontrolünü sağlıyoruz. Yuvaları kazdığımızda bazen yavrularla karşılaşıyoruz. Çakıllar yuvanın altından kaldığı için onları sıkıştırmış oluyor. Onları kurtarıyoruz ve el değmeden denize ulaşmasını sağlıyoruz. Ben bu işi yüreğimden ve gönlümden yapıyorum ve onları çok seviyorum. Umarım buradaki her vatandaş bu duyarlılığı gösterir. Lütfen bu nesli tükenmekte olan hayranları herkes elinden geldiği kadar koruyup kollasın. Birde ben ricada bulunmak istiyorum. Koruma kafesleri çok maddiyat gerektiriyor. Lütfen gönüllüler varsa bize kafes yaptırabilirler” dedi.

caretta 2 4 13 4321c

Gazeteler

Designed by: Masoud