head
2183026 810x458 75f08
Pazartesi, 24 Haziran 2024

Teknoloji

İklim kriziyle mücadele devam ederken bilim insanları da yıllar süren çabalardan sonra sıfır karbonlu güç üretmeyi başardılar. Birleşik Avrupa Torusu (Joint European Torus - JET) olarak adlandırılan güç kaynağı hem şekliyle hem de Güneş'in ısı yayma sürecine benzeyen sistemiyle dikkat çekiyor... 

Dünya iklim krizi ile mücadele ederken, raporlar sera gazı emisyonları konusunda alarm vermişken bilim dünyası da daha doğal bir enerji için arayışa devam ediyor.

Son olarak Birleşik Krallık’tan bilim insanları nükleer füzyon enerjisi üretmeyi başardılar. Geçen yıl 21 Aralık’ta Oxford yakınlarındaki İngiliz Culham köyünde çalışan bilim insanları, dev bir halka şeklindeki makine ile beş saniyede rekor kıran 59 megajul sürekli füzyon enerjisi üretmeyi başardılar.

GELECEK İÇİN UMUT OLDU...

EUROfusion CEO’su Tony Donné bir basın toplantısında, “Deneyimiz ilk kez, gelecekteki füzyon santralleri için planlanan yakıt karışımının tamamen aynısını kullanan sürekli bir füzyon sürecine sahip olmanın mümkün olduğunu gösterdi” dedi.

Avrupa genelinde 4.800 uzman, öğrenci ve personeli içeren bir konsorsiyum olan EUROfusion, projeyi Birleşik Krallık Atom Enerjisi Kurumu ile ortaklaşa yürüttü. Avrupa Komisyonu da finansmana katkıda bulundu.

Deneyde kullanılan Birleşik Avrupa Torusu isimli güç kaynağının çörek şekli de ayrıca dikkat çekti:

Cambridge Üniversitesi Mühendislik Bölümü’nden Tony Roulstone üretilen füzyonun yaklaşık bir rüzgar türbini ile aynı olduğunu ve bir evin enerjisine bir gün boyunca güç sağlayabileceğini söyledi: “Fakat tekrar tekrar üretilirse, binlerce eve güç sağlayabilir.”

Imperial College London’da nükleer malzeme araştırmacısı olan Mark Wenman, yaptığı açıklamada deneyin sonuçlarının heyecan verici olduğunu ve füzyon enerjisinin artık uzak gelecek için bir hayâl olmadığını, deneyin bunu gerçekleştirmenin mümkün olduğunu gösterdiğini söyledi.

Sonuçlar umut verici olsa da nükleer füzyonda günlük bir enerji kaynağı olarak ustalaşmak hala çok uzak bir ihtimal. Roulstone, “Sonuçlar etkileyici ve deneyler ilerledikçe muhtemelen daha iyi olacak. 12 MW yüksek güç üretiyorlar, ancak şu anda sadece beş saniye için. Gerekli olan çok daha uzun füzyon yanması” dedi.

NÜKLEER FÜZYON NEDİR? NEDEN ÖNEMLİ?

Nükleer füzyon, iki veya daha fazla atomun daha büyük bir atomda birleştirilmesi demek ve süreç sonunda da ısı olarak muazzam miktarda enerji açığa çıkıyor.

Günümüzde kullanılan nükleer enerji ise atomları kaynaştırmak yerine parçalamaya dayanan, fisyon adı verilen farklı bir süreçle oluşturuluyor. Ancak bu süreç, on binlerce yıl boyunca radyoaktif kalabilen atıklar yaratıyor. Ayrıca, Japonya’nın 2011 yılında yaşadığı Fukushima felaketi gibi kazaların yaşanması tehlikesini taşıyor.

Füzyon ise çok daha güvenilir, az atık üreten ve deniz suyundan çıkarılan elementler de dahil olmak üzere doğal kaynaklı yakıt gerektiriyor. Çalışma şekli Güneş’in ısı yayma şekline benzetiliyor. Bu da dünya iklim kriziyle karşı karşıya kalmışken onu çok daha çekici hale getiriyor.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) en son raporu, küresel ısınmayı kontrol altında tutmak için dünyanın bu on yılda sera gazı emisyonlarını neredeyse yarıya indirmesi ve 2050 yılına kadar sıfır net emisyona ulaşması gerektiğini gösteriyor. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: Ajanslar

Sonbahar mevsiminin en belirgin özelliklerinden biri olan yağışlı havalar ülke genelinde etkisini göstermeye başladı. Özellikle sıvıyla temasın teknolojik cihazların bir numaralı düşmanı olduğunu hatırlatan Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, olumsuz hava koşullarında sıklıkla meydana gelen veri kaybının önüne geçmek için 5 öneride bulunuyor... 

1633963876 Yag s l Havalar Geliyor Cihazlardaki Veriler Tehlikeye Giriyor 3 cb9e9

YAĞIŞLI HAVALAR GELİYOR, CİHAZLARDAKİ VERİLER TEHLİKEYE GİRİYOR...

Akıllı telefon gibi teknolojik cihazların bir numaralı düşmanı sıvı temasıyken, sonbahar etkisiyle artan yağışlar ve rüzgarlı hava akıllı cihaz kullanıcılarını zor duruma düşürüyor. Özellikle bu dönemde artan veri kayıplarına kullanıcı kaynaklı dikkatsizliklerin de neden olduğuna dikkat çeken Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, cihazlarda meydana gelebilecek veri kaybını önlemek ve yanlış müdahalede bulunmamak için hem şirketlerin hem de kullanıcıların dikkat etmesi gereken 5 adımı paylaşıyor.

1633963886 Veri Kurtarma Hizmetleri Logo 5314f

Elektrik Kesintileri ve Yıldırım Düşmelerine Karşı Tedbiri Elden Bırakmayın...

 

Şiddetli yağmurlar trafiği ve sosyal hayatı olumsuz etkilediği gibi akıllı cihazların da zarar görmesine neden olabiliyor. Özellikle iş yerlerinde ve evlerde yer alan cihazlarda gelebilecek hasarlar için kullanıcıların daha dikkatli olması gerektiğini aktaran Serap Günal, yıldırım düşmeleri nedeniyle bu dönemde ani veri kayıpları yaşanabileceğine ve güç kaynağı ile cihazların elektrik kablosu arasında bir voltaj sabitleyici kullanılmasının böyle bir zararı önlemek için önemli olduğunu belirtiyor. Elektrik kesintileri esnasında da tedbiri elden bırakmamayı öneren Günal’a göre kullanıcıların, cihazların ani kapanmalara uğramasını engelleyecek ve veri kaybının önüne geçecek çözümleri kullanması gerekiyor.

 

Olumsuz Hava Koşulları Nedeniyle Veri Kaybetmeye 5 Adımda Son...

 

Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, olumsuz hava koşullarından dolayı etkilenen cihazlarda verilerin kaybedilmemesi için 5 etkili öneride bulunuyor.

 

1. Hasar meydana geldiği anda laptop, masaüstü bilgisayar, telefon, tablet ya da hard diskleri çalıştırmayı kesinlikle denemeyin.

 

2. Verilerinizin tamamen kaybolmasını önlemek adına zarar gören hiçbir diskin ya da sunucunun içini açmaya, parçalara ayırmaya ya da temizlemeye çalışmayın.

 

3. Yağmur gibi nedenlerle sıvı temasına maruz kalan cihazları açıp kurutmaya çalışmayın. Saç kurutma makinesi gibi cihazların maruz bıraktığı sıcak, diskleri aşındırarak hasarı artırabilir. Diski nemli haliyle bırakıp profesyonel ellere teslim etmek, veri kurtarma şansınızın artmasına yardımcı olacaktır.

 

4. Fiziksel hasar görmüş bir hard diskteki verileri, veri kurtarma yazılımı aracılığıyla kurtarmayı kesinlikle denemeyin. Bu tür yazılımlar, sadece tamamen çalışan ve böyle bir hasara sahip olmayan disklerde işe yaramaktadır.

 

5. Zarar ne kadar ciddi gözükürse gözüksün, verilerinizin kurtarılamayacağına emin olup verinizden vazgeçmeyin. Profesyonel veri kurtarma hizmetlerine başvurarak veri kurtarma seçeneklerinizi ve şansınızı öğrenin.

 

Veri Kurtarma Hizmetleri Ltd. Hakkında:

 

Türkiye'nin profesyonel veri kurtarma alanında önde gelen firması Veri Kurtarma Hizmetleri Ltd., 15 yıllık tecrübesi, 3000’den fazla çözüm ortağı ve Türkiye’nin ilk clean-room laboratuvarı ile veri kaybı yaşayan kullanıcılara hizmet vermektedir. Kurulduğu günden bu yana yatırım maliyeti 5 milyon doları bulan Veri Kurtarma Hizmetleri Ltd., her türlü dijital kayıt ortamında veri kurtarma, veri kopyalama, veri silme, bilişim suçlarına yönelik veri araştırma ve şifre çözme işlemleri yürütmekte, bu alanda var olan tüm yeni teknolojileri başarıyla kullanmaktadır. Yakın zaman önce AR-GE faaliyetlerine de başlamış, yerli ve milli yazılım ve donanım üretiminde de kendi alanında lider konumda olmaya aday olmuştur.

Ayrıntılı Bilgi İçin;

 

omg!medya

 

Mehmet Eryılmaz

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

0212 216 11 06

0544 673 74 84

 

 

 

 

 

 

 

HABER: Uğur AKDAĞ

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yapımını tamamladığı 3. Etap Raylı Sistem Projesi’nde Atatürk-Müze ve Varsak-Müze durakları arasındaki hatta kum torbalı test sürüşlerine başlandı...

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yapımını tamamladığı 3. Etap Raylı Sistem hattında son test çalışmaları yapılıyor. Hat üzerindeki sinyalizasyon, trafo, gabari, cer gücü gibi sistemlerin denetlenmesinin ardından ağırlıklı test aşamasına gelindi. Kum torbaları kullanılan testlerde, yolcu varmış gibi gerçek sefer periyotlarında denemeler yapılıyor.

raylı test 2 6a436

KESİNTİSİZ ULAŞIM...

Atatürk Durağı, Sakarya, Batıgar, Yenidoğan, Kültür, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi, Akdeniz Üniversitesi, Meltem, Eğitim Araştırma Hastanesi ve Müze Durağı arasındaki güzergahtaki test sürüşlerinin ardından, hat hizmete açılacak. Böylece, Varsak-Müze arasında kesintisiz ulaşım sağlanabilecek. Yapılacak aktarma ile Varsak-Müze hattından Fatih-Aksu hattında istenilen noktaya ulaşılabilecek.

SON AŞAMAYA GELİNDİ...

3. Etap Raylı Sistem Projesi’nde son testlerin yapıldığını ve kabul aşamasına gelindiğini belirten Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanı Nurettin Tonguç, “3 farklı kategoride kum torbalarıyla işletme senaryolarını çalışıyoruz. Bu yaptığımız testlerin bir bölümünde Müze-Fatih hattında çalışıyoruz, diğerinde Müze Varsak hattında çalışma yapıyoruz. Bu farklı kategoride yüklerle işletmelerdeki zaman notlarını alıyoruz, süreçleri kontrol ediyoruz. Araçların elektromekanikteki sıkıntıları var mı yok mu kontrol ediyoruz. Testler tamamlandığında işletme son aşamasına gelmiş olacak” dedi.

 

 

 

 

HABER: Emine YILMAZ

Alanya Elektrikçiler Odası Başkanı İlyas Bayır yönetiminde ki esnaf  odası, göreve geldiği günden beri;odasına kayıtlı esnaflarına hem işyerlerini büyütmek için bankalar ve koperatifler ile görüşmeler yapıyor,hem de esnafına kolaylık ve gelişim sağlayacak alanlarda eğitim imkanları sağlayarak farkını ortaya koyuyor.

ELEKTİRİKÇİLER MANŞET 81706583 3519082998132507 9041052436076167168 o 2e6d0

Alanyalı Elektrikçiler teknolojiye ayak uyduruyor...

Alanya Elektrikçiler Odası, gelişen teknoloji ile birlikte değişen uygulamaların anlatıldığı eğitim toplantılarını sürdürüyor.

ELEKTRİKÇİLER 1 81533347 3519084151465725 8070968277670559744 o a06f0

Alanya Elektrikçiler Odası değişen uygulamalar ve gelişen teknolojiye yönelik toplantılarını sürdürdü. Son olarak hafta sonu Elektrikçiler ve Bobinajcılar ile istişare ve eğitim toplantısı yapıldı.

ELEKTRİKÇİLLER 2 81245969 3519085071465633 7761740411999092736 o 81fb9

Esnaf Sanatkarlar Kredi Kooperatif başkanı Ali Darı, Oda Avukatları, CK Akdeniz Müdürü Emin Şekeroğlu ve ekibinin katıldığı toplantıda esnafa gelişmeler anlatıldı.

Çalışmaları sosyal medya sayfasından Teşekkür ile paylaşan Başkan İlyas BAYIR: "BUGÜN ALANYA MERKEZDE ELEKTRİKCİLERİMİZ VE BOBİNAJCI ÜYELERİMİZLE TOPLANTIMIZI KOPARATİF BAŞKANIM SN:#ALİDARİ, ODA AVUKATIMIZ SN:M.#AKİF ASİLTÜRK, TEDAŞ CĶ AKDENİZ ELEKTRİK DAĞT.AŞ.MÜDÜRÜMÜZ SN:#EMİNŞEKEROĞLU VE EKİBİ İLE TAMAMLADIK. BİRLİK BERABERLİK İÇERSİNDE SORUNLARIMIZI KONUŞUP GÖRÜŞ ALIŞVERIŞLERİNDE BULUNDUK. KATILIMLARIYLA BİZLERE DESTEK OLAN MİSAFİRLERİMİZE, DEĞERLİ ÜYELERİMİZE ŞAHSIM VE ÇALISMA ARKADAŞLARIM ADINA TEŞEKKÜR EDERIZ.TİCARİ BAŞARI İÇİN GÜÇBİRLİĞİ..."sözleriyle memnuniyetini dile getirdi.

 

 

 

HABER: Sariye AKDAĞ...

 

 

 

 

 

 

--Hiç  Düşündünüz mü?

--Dünyada ve Türkiye’de kaç site var ? 

İnternet de gezerken aradığımız her bilgiyi rahatlıkla bulabiliyoruz bunun nedeni ise dünya üzerinde kurulan sitelerin fazla olmasıdır...

internet medyasi reklami tartisiyor13696519180 h1031469 66836

İş yerleri kendi sitelerini zorunlu olarak oluşturmaktadır.

Bunun yanı sıra kişilerde kendi sitelerini kolaylıkla oluşturduğu için her yıl yüz binlerce site kuruluyor...

Yayıma giren sitelerin büyük çoğunluğu aktif olarak faaliyet göstermiyor. İş yerleri kendi tanıtımını yapmak için site oluştururlar. Kişisel olarak açılan siteler ise çoğunluk olarak site üzerinden maddi gelir elde etmek amacı ile tasarım yaparlar. 

DÜNYADA KAÇ SİTE VAR ?

Dünyada ve Türkiye’de kaç site var? Netcraft şirketi bu konuda önde gelen kuruluşlardan birisi 2015 yılında yaptığı araştırmalar da dünyadaki site sayısının 923.343.984 tane site olduğunu açıkladı.

Haberlerde konu alan bu açıklama bir çok kişiyi şaşkına çevirdi. 923.343.984 sitenin sadece 5/1 kısmının aktif olarak faaliyet gösterdiği açıklandı. Kişisel olarak açılan sitelerin ise büyük oranda artış gösterdiğini eklemekte fayda var.

2017 yılında ise bu rakam 1.668.322.172 olarak belirlendi. 2018 yılında ise bu rakamın 2.000.000.000 a iyice yaklaştığı düşünülüyor.

 

TÜRKİYE’DE KAÇ SİTE VAR ?

Türkiye’de ki site sayısı da azımsanacak kadar değil.

Türkiye’mizde  site sayısı 50 milyon. Bu kadar çok sitelerden sadece 10 Milyon tanesi aktif olarak faaliyet gösteriyor. Diğer kurulan siteler hiçbir güncelleme, değişiklik, veya herhangi bir diğer faaliyet göstermiyor. Terk edilmiş siteler olarak adlandırılabilir.

Dünyada ve Türkiye’de kaç site var ? sorusunun cevabına kesin rakamlar vermek yanlış olur. Çünkü bu araştırma aylar sürüyor. Bir ay içerisinde kaç tane site aktif oluyor. O yüzden rakamlar sürekli değişiyor ve net rakamı anlık olarak vermek imkansız hale geliyor.

Gazeteler