head
2183026 810x458 75f08
Pazar, 19 Ocak 2020

Teknoloji

CHP Antalya Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülen Dijital Hizmet Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinde yer alan Toprak Mahsulleri Ofisinin tarımsal ürünlerin ithalatında Kamu İhale Kanunu dışında tutulması teklifinin getireceği çekinceler üzerine Genel Kurul’da konuştu...

R.Z.2.277345190 1382683468565257 951722112358285312 n e0887

TMO-TOPRAK MAHSÜLLERİ OFİSİ'NE  İTHALAT İZNİ, ÇİFTÇİYİ BİTİRİR...

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek görüşülmekte olan torba yasa teklifi ile;

--Dijital hizmet Vergisi,

--Konaklama Vergisi,

--Değerli Konut Vergisi adında üç yeni vergi getirildiğini ve bu teklifin vatandaştan para toplama teklifi olduğunu belirtti.

CHP’li Zeybek teklifte yer alan ve Toprak Mahsulleri Ofisinin tarımsal ürünlerin ithalatında Kamu İhale Kanunundan muaf tutulmasını sağlayacak teklifin çiftçiye ve ülke tarımına vurulan son darbe olduğunu belirtti.

Konuşmasının devamında şu ifadelere yer veren CHP’li Zeybek “ Bu düzenleme, Türkiye'nin geleceği açısından tarıma, onarılması zor zararlar vereceği bir noktaya götürmektedir, bu kesinlikle unutulmasın. İhraç ettiğimiz tarım ürünleri ithal ettiğimizden az olunca çiftçi ayakta kalmakta zorlanmaktadır. Her yıl, ekilen tarım arazisi sayısı azalmaktadır. Kendi köyüme giderek tarlasını ekmeyen çiftçilere "Neden ekmiyorsunuz?" diyorum "Zarar ediyoruz." diyorlar. Üretim yapıyor, tarım ürünü üretiyor ama "Zarar ediyoruz." diyor. "Nasıl geçineceksiniz?" diyorum "Borç alacağız." diyorlar. "Borcu nasıl ödeyeceksiniz?" diyorum "Borçla ödeyeceğiz." diyorlar. Artık bizim devlet de borcu borçla öder hâle geldi, çiftçi de aynı hâle geldi; yazıktır.”

ÇİFTÇİLER TARLALARINI BIRAKIP GÖÇ EDİYOR...

Çiftçinin mutlaka ayakta tutulması gerektiğini vurgulayan Zeybek “Bunun için hiç olmazsa Tarım Kanunu'nda belirtilen, gayrisafi millî hasılanın yüzde 1'i olan o miktarı çiftçilerden esirgemeyin, verin çiftçilere, çiftçilerimiz biraz ayakta kalsın. Antalya'daki, özellikle kendi bölgemdeki çiftçilere bakıyorum, herkes Antalya merkeze kaçmaya çalışıyor, oraya göç ediyor. "Niye gidiyorsunuz?" "Geçinemiyoruz ki ne yapalım? Oraya gidip günlük, yevmiyeli işlerde çalışacağız." Çiftçi bu hâle düşürülmüştür.” dedi.

AKP’NİN TARIM POLİTİKASI: TARIMI BİTİRMEK...

Çiftçinin ürününün tarlada kaldığını ve satamadığını belirten CHP’li Zeybek, konuşmasına şu şekilde devam etti; “On yıl önce domates 1 liraydı, iki hafta önceye kadar domates yine 1 lira, hatta 80 kuruşa düştüğü oldu. Ama on yıl önceye göre, tarımın girdileri olan mazotun, gübrenin, tohumun, ilacın fiyatı yüzde 400-500 artmış. Bu çiftçi ayakta kalabilir mi? Siz buna rağmen, diyorsunuz ki: "Arkadaş, eğer senin ürettiklerinin fiyatı artarsa senden almayacağım, dışarıdan ithal edeceğim, senin fiyatını düşüreceğim." Bu çiftçinin ölüm fermanıdır. AKP bu kadar borç aldık, bu kadar kamu malını sattık, para kazandık diye övünmekte. Bunun hepsini betona yatırmak yerine yüzde 10'unu, hatta yüzde 1’ini tarıma yatırsanız bu ülke aldıklarının 10 katı tarım ürünü ihraç edecek; yapmıyorsunuz. AKP'nin tarım politikası şudur: Evet, önümüzdeki on yıl, on beş yıl içerisinde ülkede tarım bitirilecek. AKP önceden diyordu ki: "Paramız var, ithal ederiz." Şimdi, ithal edecek paramız da yok, yabancılara verecek paramız kalmadı. Bu sınırsız ithalat talebi ile çiftçimizi de bitireceksiniz. Bu düzenlemeden mutlaka vazgeçilmesi lazım yoksa bu çiftçiyi ayakta tutamazsınız, bu çiftçinin vebalinden asla kurtulamazsınız.”

 

HABER: Uğur AKDAĞ

Yeniköy Barajı, İyi Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi tarafından TBMM’ye taşındı. TBMM Başkanlığı’na yazılı dilekçe gönderen Bahşi, soruların Bakan Pakdemirli’nin cevaplamasını istedi...

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi tarafından hazırlanan yazılı dilekçede, “14 Ekim 2015’te temeli atılan ve bölge tarımı için büyük umut kaynağı olan Yeniköy Barajı hayal kırıklığı olmuştur. Teslim süresinin üzerinden iki yıl geçmesine rağmen atıl şekilde beklemektedir. 12 milyon 360 bin dekar araziyi sulaması planlanan Yeniköy Barajı, Toslak ve Emişbeleni başta olmak üzere birçok bölgeye umut olmuştu. Yaklaşık 9 milyon metreküp depolama hacmine sahip olacak baraj, temelden 58,5 metre yükseklikte inşa edilecekti. Ekim 2015’te temeli atılan barajın şartnamesinde 700 gün sonra 9 Temmuz 2017’de teslim edilmesi gerekiyordu. Ancak yüzde 46 fiziki oranda yapımı tamamlanan ve 24 milyon 888 bin 053 TL ihale bedeli bulunan baraj, yüklenici firmanın ortadan kaybolması sonrası atıl şekilde bırakılmıştır” ifadelerine yer verildi.


‘İŞÇİLERE MAAŞLARI ÖDENECEK Mİ?’


İyi Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, dilekçesinin sonunda Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplamasını istediği 4 soruyu ekledi. İşte Bahşi’nin, Bakan Pakdemirli’ye Yeniköy Barajı ile ilgili soruları;

--Yeniköy Barajı inşaatını tamamlamak için bir çalışmanız var mıdır?

--Seçim öncesi coşkuyla temeli atılan barajın önünde hiçbir engel yokken neden yapımına devam edilmemiştir?

--Baraj yapımına başlayan firma çevredeki vatandaşların arazilerinden de toprak almış ve bahçelerinde devasa çukurlar açılmıştır. Kazılan çukurların kapatılıp mağduriyetin giderilmesi için bir çalışmanız var mıdır?

--Öztaş İnşaat ve Abu Yapı ortaklığında yapımına başlanan baraj inşaatında çalışanlar paralarını alamamışlardır. Bakanlığınız bu işçilerin mağduriyetlerini nasıl giderecektir?”

 

HABER: Ayten YILMAZ

Hüseyin Girenes Fen Lisesi, ‘Bilim ve Teknoloji Şenliği’yle mucit öğrencileri bir araya getirdi...

MUCİTLER MANŞET0e1f9099 a9ef 4f5a 9032 b7602cff2d8e de63d

 

MUCİT ĞRENCİLER İŞ BAŞINDA...

Alanya'nın ve Akdeniz bölgesinin başarılı okullarından biri olan Hüseyin Girenes Fen Lisesi bahçesinde gerçekleşen şenliğe;

--Alanya Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Emre,

--Alanya Belediyesi Başkan Yardımcısı Nazmi Yüksel,

--Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er,

--ALKÜ --Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Hüseyin Lakadamyalı,

Alanya Gençlik Merkezi Müdürü Emre Kıldırgıcı,

--Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Başkanı Mehmet Ali Dim,

--Okulun hayırseveri Hüseyin Girenes’in yanı sıra farklı okullardan bir çok öğrenci ve velileri katıldı.

MUCİTLER PROTOKOL82167544 10219663669035832 655955524596006912 n 27d2d

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlik Hüseyin Girenes Fen Lisesi Müdürü Şen Nur Aykut’un ‘Hoş Geldiniz’ konuşmasıyla devam etti. Ardından mucit öğrenciler projelerini tanıttı. Farklı okullardan gelen öğrencilerin yapmış oldukları projeler büyük beğeni topladı.

MUCİTLER İKİNCİ KULLAN7b77d45b 14b9 42b9 9335 90b141e04e0a 201cd


'UMUDUMUZ GENÇLİKTE'...

 

MUCİTLER HÜSEYİN ER83279099 10219663648715324 4994266118718750720 n 4f9da
Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er öğrencilerin başarısıyla gurur duyduğunu belirterek, “Alanya Milli Eğitim Müdürlüğü, Hüseyin Girenes Fen Lisesi olarak bugün 'Bilim ve teknoloji şenliği' gerçekleştiriyoruz. Bu süre içerisinde kendi üretmiş olduğumuz imkânlar dâhilinde materyallerden öğrencilerimizin çalışmalarıyla drone, uçak bu bilim ve teknoloji kulübümüzün ürettiği yapmış olduğu çalışmalar. Aynı zamanda Alaaddin Keykubat Üniversitesi ile Milli Eğitim Müdürlüğü ve okulumuzun yapmış olduğu protokol çerçevesinde öğrencilerimize günümüzün en popüler alanlarından olan kodlama eğitimini aldırdık. Hala koordinasyonumuz devam ediyor. Öğrencilerimizin almış olduğu bu eğitim çerçevesinde burada pratik uygulamalara döküp gençliğimize imkân verildiği zaman ilerleyen zamanda neler yapabileceğimizi Alanya kamuoyu ile siz değerli basın mensuplarıyla ziyarete gelen vatandaşlarımız ve organize ettiğimiz okulların öğrencilerine gösteriyoruz, anlatıyoruz. Bilakis sunumlarımızı öğrencilerimiz kendi öğrenci arkadaşlarına yapıyorlar. Aynı zamanda sağlık kulübümüz ilerleyen zamanda tıp düşünen, tıp okumayı hedefleyen öğrencilerimiz yine Alaaddin Keykubat Üniversitesi ile iş birliği içerisinde biyoloji öğretmenimiz aynı zamanda üniversitedeki öğretim üyelerinin okul idaremizin koordinasyonunda beyin, kalp, göz gibi organlarımızın incelenip fonksiyonlarını canlı bir şekilde görsel bir şekilde sunup çocuklarımıza bir farkındalık oluşturup meraklarını gidermeyi hedefliyoruz. Üreten, almış olduğu teorik bilgileri uygulamaya döküp görsel bir şölen haline getiriyoruz. Bu arada fen lisemizin yapmış olduğu bu organizasyona yine okullarımızdan katılım sağlıyoruz. Robotik kodlama ile ilgili bir takım teknik yarışmalar ile ilgili bütün Alanya'daki öğrencilerimizi bir plan ve program çerçevesinde Hüseyin Girenes Fen Lisesi'de misafir ediyoruz. Hem yapılmış çalışmaları yerinde görüyorlar hem okulumuzu ziyaret ediyorlar. İleride fen lisesi düşünen öğrencilerimiz içinde bir farkındalık oluşmuş oluyor. Bize bu sürede destek veren hayırseverimize, siz değerli basın mensuplarına, okul müdürüne, müdür yardımcılarına öğretmenlerime, Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörümüze ve öğretim üyelerine kısaca bize yardımda bulunan katkı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

MUCİTLER HÜSEYİN ER 2 82639549 10219663649515344 6217916710964428800 n bb03d

Bölgenin başarılı okullarından olan Alanya Hüseyin Girenes Fen Lisesi Öğrencilerinin Bilim ve Teknoloji de ki arzuları ve başarıları göz kamaştırdı.

 

 

OKLU MÜDÜRÜNDEN ,MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜNE TEŞEKKÜR...

ŞENNUR AYKUT46503810 10212397753674394 4260627305891627008 n 63b96

Hüseyin Girenes Fen Lisesi Okul Müdüresi Şennur Aykut

 

 


Hüseyin Girenes Fen Lisesi Müdürü Şen Nur Aykut ise, “

HÜSEYİN GİRENES FEN LİSESİ TEKNOLOJİ ve BİLİM ESTİVALİ

Aralık 2018 sonu itibarı ile başlayan, sonra 3D yazıcı ile kendi ürünlerini almaya başlayan kulüp, Nisan Ayındaki Samsun 13.Uluslararası Robot Yarışmasında mini sumo, çizgi izleyen robot ve drone ile katılım sağlandı.Böylece öğrencilerin geleceğe yönelik planlamaları ve hedefleri şekillendi.

Şu anda CNC tezgahı yaparak kendi ürünlerimizi şekillendirmeye başladık bile.2023 vizyonu çerevesinde çalışmalarımızı yoğun bir şekilde  sürdürmekteyiz.CNC tezgahının yapılması ile çalışmalarımız hızlandı.Ahşap ve alüminyum üzerine işleme yapmaya başladık bile.

Yüksek kalitede görüntü alabilen bir drone yapmayı başardık.Ve bu drone ile ilk kez dış alanda panoromik Alanya manzarası çekimi yaptık.

İki tane model uçak yaptık.

Ulusal ve uluslararası yarışmalar için çalışmalarımız devam ediyor.Robotlarımız hazır, kodlama üzerinde yoğunlaşarak çalışıyoruz.

Kulübümüz bünyesinde bulunan atölye çalışmalarına meraklı yeni takım arkadaşları için ALKÜ ile işbirliği çerçevesinde kodlama eğitimi verilmeye başlandı.9.sınıf öğrencileri 3D yazıcılarını tamlayarak yapmayı planladıkları robotların parçalarını elde ettiler. Öğrencilerimiz kodlama kursunda aldıkları teorik bilgiyi atölyemizde yaptıkları robotlar da kullanmaya başladılar bile.

Temelleri Aralık 2018 de atılan Hüseyin Girenes Fen Lisesi Robotik Kulübü

Fizik Öğretmeni Mehmet Kocabay ve Tarih Öğretmeni Sibel Dulum ve kendini bu işe adayan , geleceğin bilim insanı olma yolunda adımlarını sıklaştıran Hasan Arda Sulak önderliğinde devam etmektedir.

10 sınıf öğrencilerinden, mühendisliğe meraklı, geleceğin teknolojileri ile ilgilenen,   bir grup ile atıl parçalardan oluşan mekanik bir GO KART ARABASI yapmak için yola çıkıldı.Tasarım, modelleme tamamen öğrencierimize aittir.İşin planlamasını yapan öğrencilerimiz haftalarca Alanya sanayiinde uzun saatler geçirdiler. Okulumuzda yapılan detaylı çalışmalarla eksiklikler giderilerek ortaya bir ürün, ARABA, çıktı.Go Kart Arabası Edebiyat Öğretmeni Evan SARI ve 11.B sınıfı öğrecilerinin uğraşı ie hayat buldu.

Geleneksel Fen Lisesi formatına hizmet etmek için oluşturulan Sağlık Külübü, insan bedenindeki organları tanımak, organların işlevleri hakkında bilgi sahibi olmak, yaparak deneyimleyerek okulda alınan bilgileri pratiğe geçirmek için Biyoloji öğretmeni Volkan Çelikbacak öncülüğünde geleceğin tıp adamları ile yürütülmektedir."

 

HGFL Robotics Kulubün kurulması ile teori pratiğe çevrilmeye başlandı .İşte bu başarıda imzası olan öğrenciler;

--Hasan Arda SULAK,

--Ahmet UYSAL,

--Umut Çağrı MANGALTEPE,

--Ömür ÇAMURCU,

--Arda Barış ÖZTEN

MUCİTLER 3 2c473ac2 490d 4093 94de c6fd7686684d 904e0

 

 

 

 

 

HABER: Halime Yağmur AKDAĞ

 

Ülkemizde  yaşanan ekonomik sıkıntı,Ak Parti Hükümetinin yanlış politikaları ve yandaş basın havuzu yaratması sonucu; Ulusal ve yerel medya da sıkıntılar yaşattı ve birçok gazete kapanmak zorunda kaldı.

Tüm bu sıkıntılara ve yandaş olmayanlara ilan-reklam desteği verilmeyerek yapılan baskılara rağmen ,Anadolu basını özellikle onurlu gazeteciliğini devam ettirmekte ve yayın hayatını zorluklarla da olsa sürdürerek halkın sesi olmaya devam etmektedir.

İşte bu gazetelerden de biri ,Merkezi Alanya da olan Alanya Güneşi Gazetesi.

Yazılı gazetenin yanında,Tüm ülkede ve dünya da okunan ve Rus dilinde de yayın yapan www.alanyagunesi.com internet gazetesi ve Alanya Güneşi Tv ile internet üzerinden ülke sorunlarını dile getiren yayınları ile güçlü bir okuyucu  ve izleyici potansiyeline sahip olan Alanya Güneşi ailesi bugün 8.yaşını kutluyor.

Gazetenin imtiyaz sahibi ve genel yayın yönetmeni İbrahim Akdağ; Gazetenin kuruluşunun 8.yılı dolayısı ile sosyal medya sayfasından bir demeç yayınladı.

ALANYA GÜNEŞİ 8 YAŞINDA BEN81383936 541893989874321 378415068640968704 n 90d59

AKDAĞ:

""ALANYA GÜNEŞİ GAZETESİ 8 YAŞINDA...
26 Aralık 2013 yılında kurulan ve yayın hayatına başlayan gazetemiz,Başta Saygıdeğer Alanya halkımızın--okurlarımızın desteği ile;Ve Rüya Şehir Alanya'mız da ki siyasi partiler,odalar,dernekler ve esnaflarımız,turizmcilerimiz olmak üzere;ülkenin ve dünyanın her yerindeki dost ve sevenlerimizin desteği ile bugünlere geldik...
--Gün geldi pkklı itlerden tehdit aldık..
--Gün geldi haksız yere ,halkımızın sesi olduk diye;kalem tutan ellerimize kelepçe vurdular,yargılandık..
--Ama yılmadık,yıkılmadık.
--Kalemimizi hiç satmadık.
--Bazen yokluğu iliklerimize kadar hissettik ama o yokluğun gölgesinde halkın sesi olarak hep haykırdık ve gazetemizi yayınladık.Her yeni yaşımızda Kalabalık bir katılım ile plaket töreni düzenleyip gazetemizin yaş gününü kutluyorduk ama bu sene ekonomik krizden  siyanür ile toplu intihar eden ailelerin hatırasına etkinliğimizi iptal ettik ve gazete olarak ekonomik krize dikkat çekmek istedik...
Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına minnet duygularımızla,Demokratik Türkiye Cumhuriyeti'nde Yüreğimiz ve kalemimiz daima Vatan ve Millet sevdamızın hizmetinde olacaktır...Bizlerle çalışan ve bugüne kadar emek veren herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.
TEŞEKKÜRLER ALANYA...
TEŞEKKÜRLER ÜLKEMİN VE DÜNYANIN GÜZEL İNSANLARI...

Saygılarımla"  sözleri ile duygularını ve mutluluğunu dile getirdi.

 

ALANYA GÜNEŞİ 8 YAŞINDA AFİŞ 80445305 3133335500013450 8744574120693334016 n 85cc4

 

 

 

 

HABER:Mertcan YILMAZ

 

Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, Alanya'da soğuk havaların etkili olmasıyla birlikte üreticinin mağdur olmaması için TARSİM sigortalarını yaptırmalarını gerektiğine dikkat çekti...

Göktepe yaptığı açıklamada, "Alanya Ziraat Odası olarak TARSİM’e çok önem veriyoruz. Bu nedenle kış mevsimi başlamadan yani hava şartları daha da kötüye gitmeden üreticilerimiz belli tedbirleri almak durumundalar. Biz de burada bildiğimiz kadarıyla üreticilerimizi uyarmak durumundayız. Eylül ayı itibarıyla Alanya Ziraat Odası olarak dört farklı bölgede TARSİM bölge toplantıları yaptık. TARSİM bölge müdürümüzü davet ettik, buradaki fiyatlar konusunda hangi örtü altındaki seraların TARSİM kapsamına girip, hangilerinin girmeyeceği ile ilgili bilgilendirme toplantısı yaptık. Biz burada üreticilerimizin tarım sigortasını yapmasını sonuna kadar önemsiyoruz ve destekliyoruz” dedi.

 

 


HABER: Sariye AKDAĞ...

Gazeteler

Designed by: Masoud