head
2183026 810x458 75f08
Pazartesi, 02 Ağustos 2021

Bize profesyonel tavsiyeler veren kişisel cihazlar, gündelik hayatımızda küçük ayıntılarla kaybettiğimiz vakti geri kazandıran akıllı ev aletleri, yağmuru haber veren şemsiye, yemek önerisi yapan çöp kutusu, çevre dostu yeni teknolojiler ve yalnızca teknolojiyi eğlence amaçlı kullanan yaratıcı ürünler.

Nisan ayında sizler için derlediğimiz 10 son teknoloji ürün…

10. Güneş Enerjili Yazıcı

 Solar Tanning Printer 3df9a

Karşınızda son günlerde sık sık görmeye başladığımız kağıt bronzlaştırıcılardan biri daha. Bu tasarım henüz satışa çıkmamış olsa da kısa süre sonra her yerde göreceğimiz ürünlerden.

Elektrik yok, mürekkep yok, kartuş yok…

Bu yazıcı güneş enerjisini kullanarak adet kağıtlarınızı bornzlaştırarak yazıyor.

Kesinlikle bugüne dek ortaya çıkmış en çevre dostu yazıcı.

 

9. Manyetik Dumbbell

 Magnetic Dumbbell 9c0bc

Manyetik dumbbell tamamen yeni ve özgün bir tasarım. İçinde motor bulunan elektrikleri dumbbell’ları uzun süredir görüyoruz. Ancak Yanko Design’ın bu ürünü tamamen inovatif bir bakış açısına dayanıyor.

Dirseğinizin altına ve üstüne bağlanan bantların ayarlanabilir manyetik alanı sayesinde hem kolaylıkla taşınabilir hem de diğer elektrikli benzerlerine göre çok daha esnek bir kullanım alanına sahiptir.

Kullanıcı çalışma aralığını 3 kg ve 24 kg arası ayarlayabilir.

8. Nike Hyperdunk+

 Nike Hyperdunk 2fc13

Nike Hyperdunk+ şirketin elektronik olarak giydirdiği ürünlerinden biri. Çoğunlukla basketbolculara hitap eden bu ayakkabı, size y alnızca koçunuzun verebileceği tavsiye ve geri dönüşleri vereceği için aslında her sporcuya idman sırasında eşlik edebilir.

Tabandaki basınç sensörleri ve kablosuz bağlantı sayesinde, ayakkabınız size yalnızca yürüdüğünüz mesafe ve attığınız adımı değil, ne kadar zıpladığınızı ve ne kadar çabuk olduğunuzu da gösteriyor.

iPhone’le entegre çalışan bu ayakkabının fiyatı $250.

7. Kol Bandı Kumanda

 Myo Armband 750x375 0d889

Myo Armband, neredeyse tüm elektronik aygıtlarınızla uyumlu şekile çalışabilecek evrensel bir kumanda. Kolunuza bağladığınız bandın içindeki EEG sensörleri sayesinde kol hareketleri sırasında kaslarınızdan geçen elektriği okur ve size özgü olan kol hareketlerine istediğiniz komutları atayarak, çevresel aygıtlarınızı kullanabilmenizi sağlar.

Her kullanıcı kendi komutlarını kendi kas hareketlerine göre tanımladığından etkili bir şekilde çalışmaktadır. Ayrıca Myo PS ve Nintendo gibi çeşitli oyun platformlarıyla da uyumlu olduğundan oyun deneyimleri de yaşamanızı sağlar.

Türkiye’de Myo Armband almak için birkaç bin TL’yi gözden çıkarmanız gerekli.

 

6. Kağıt Uçak Uçurucu

 PowerUp 3.0 630x375 38c2f

PowerUp 3.0 dünyanın ilk kağıt uçak uçurucusu.

Kablosuz bağlantı, batarya desteği ve basit kullanıcı ara yüzü ile kağıt uçaklarınızı artık cep telefonunuzla uçurabilirsiniz. 2 yıllık tasarım sonucu son halini almış olan bu ürün Kickstarter’da $19’dan çıktı.

5. Hava Durumunu Tahmin Eden Şemsiye

 The Ambient Umbrella 728x375 d97c8

Bizlerle konuşan bir mobilya… Bu tam da MIT Media Lab’den David Rose’un geleceğe dair hayal ettiği büyülü eşyaların tanımıydı. Hava durumunu tahmin eden şemsiye, üzerindeki mavi ışıkları sayesinde sizinle iletişime geçer ve yağmurun yaklaştığını haber verir.

Bunun için yapmanız gereken tek şey şemsiyenize posta kodunuzu girmeniz. Tutamaktaki wireless adaptör sayesinde şemsiyeniz AccuWeather’a bağlanır ve hava kötüye giderken size üzerindeki led’leriyle zarifçe haber verir.

Bu batarya destekli ürünü $125’dan alabilmek mümkün. Çin malı benzerleri ise $3’a kadar düşüyor.

4. Sipariş Veren Çöp Kutusu

 Trash Can Box 574x375 62a7d

Rose ve meslektaşları geliştirdiği bir ürün daha. Bu da bir büyülü mobilya vizyonunun parçası. Karşınızda “büyülü” çöp tenekesi…

Amazon Çöp Kutusu (The Amazon Trash) içine attığınız her şeyi kaydeden küçük bir kamera ve bir barkod okuyucu içermekte. Ev temizlik malzemelerinden süt kutusuna kadar tüm atıklara ait bilgi amazon.com‘a gönderilir, yani siparişlerinizin tekrar hazırlanıp size gönderildiği yere.

Böylece artık alışveriş listesine ihtiyacınız yok.

Üstelik ikinci prototiple birlikte çöp kutunuz size yeme alışkanlıklarınız ve alıveriş tercihlerinize göre

“Bu hafta 3 kutu Oreo ister misin?” ya da “Poşet çaydı, değil mi?” ve “Yabanmersini suyu alır mıydın, içinde antioksidan var” gibi tekliflerle geliyor.

3. Selfie Drone’u

 DJI Spark Mini Selfie Drone 750x375 7221c

Son yılların en hızlı yayılan şaşırtıcı ürünlerinden. Kimine göre ne gerek var, kimine göreyse drone’ların hayatlarımıza girmesi sürecinde teknolojik anlamda önemli bir gelişme. Yine de kendine iyi bir pazar bulmuşa benziyor ki hızla çeşitli şirketler benzer ürünleri piyasaya sürdüler.

Bunlardan en meşhur olanı şüphesiz yeni nesil gimble kameralar konusunda en hızlı büyüyen şirket olan DJI.

Bu drone en tecrübesiz olan kullanıcılar bile sorun yaşamaması için geliştirilmiş. Drone avucunuzun içinden kalkıyor. Yüzünüzü tanıyıp elinizle vereceğiniz komutları algılıyor. İstediğiniz fotoğrafı çekiyor ve tekrar avucunuza iniyor.

DJI Spark Mini Selfie Drone’un liste fiyatı $400’dan başlıyor.

 

2. Yedikleriniz Konusunda Sizi Uyaran Çatal

 Hapifork cdab7

2013 yılında Consumer Electronics Show’da tanıtılan Hapifork, MIT tarafından bir proje olarak başlatılan ve etkileyici biçimde çok kısa bir süre içerisinde bir gündelik ev aleti olarak pazarda geniş bir kullanıcıya erişmiş bir ürün. Bunun nedeni çok basit:

Çünkü hepimiz kilo vermek isteriz ve bunu bize birinin yaptırması tercihimizdir.

Bu tıknaz $100’lık çatal size 5 farklı renk seçeneğiyle geliyor. Eğer çok hızlı yemeye başlarsanız sizi nazikçe titreşerek uyarıyor. Ayrıca çatalın dişlerini kullanarak; yemeğinizi ne kadar sürede yediğinizi, dakika başına çatal porsiyonlarını ve porsiyonlar arası zamanı da ölçüyor. Daha sonra bunları kaydederek size gönderiyor. Bu sonuçların mutluluğunuz ya da korkulu rüyanız olması sizin elinizde.

Bu ürünün arkasında da David Rose’un desteği var. O’nun değimiyle bu etkileyici bir başlangıç, ancak önümüzdeki 5 yıl içinde daha farklı şeyler bekliyor. “Çiğneme hareketlerine cevap veren, yiyecek ve içeceğin dokusunu, sıcaklığını ve kimyasal içeriğini algılayabilen gerçek bir diş protezi hayal edin. Böylece problemli durumlarda manyetik olarak kitlenir ve yemeye devam edemezsiniz.”

1. Kendi Kendini Park Eden Terlik

 Parking Slipper 750x375 d9b5c

Otomotivciler yıllardır kendi kendine giden bir araç üzerinde çalışıyorlar. Peki ya otonom ev aletleri?

Kendi kendini bağlayan ayakkabı ve kendini park eden sandalye gibi yeni nesil ürünlerle günlük yaşantımızda gereksiz yere kaybettiğimiz zamanı geriye alıyoruz.

Ve şimdi… Nissan son geliştirdiği tekerlekli terliklerini tanıttı. Tek bir tuşla nerede olduğu önemli olmadan belirlediğiniz yere gidip kendini park etme yeteneğine sahip.

Bu terlikler şimdilik yalnızca, kendini park eden masalar, minderler ve uzaktan kumandalarla birlikte Japonya’nın Hakone kentinde açılan ProPILOT Park Ryokan otelinde mevcut.

Terliklerin kendi kendini park etme teknolojisi Nissan’ın Leaf elektrikli araç sistemine dayanıyor. Ancak terlikler şimdilik araçların aksine yalnızca kendilerine tanımlanmış olan yerlere duvara monte edilmiş bir buton ile aktifleştirdiğinizde dönüyor.

Terlikler yalnızca otelin içinde çalışıyorlar. Çünkü otelin güvenlik alt yapısındaki kameralardan alınan görüntüler işlenerek terliklerin önlerindeki nesnelerin etrafında çarpmadan yerlerine gitmeleri sağlanıyor.

Nissan şimdilik bu terlikleri ticarileştirmeyi düşünmüyor. Ancak geleceğin neler getirebileceğini hiçbirimiz tam olarak bilemeyiz.

“Dağınık yatak odaları olan genç çocukların ebeveynleri için büyük bir pazar olabileceğini düşünüyorum” Profesör Neville Hogan, MIT.

Gazeteler

Designed by: Masoud