head
2183026 810x458 75f08
Salı, 16 Temmuz 2024
Cumartesi, 13 Nisan 2019 07:33

NE AMERİKA , NE RUSYA, NE ÇİN

Yazan
Ögeyi Oylayın
(4 oy)
Geçtiğimiz 4.Nisan günü Rahmetli Alparslan Türkeş'in ölüm yıldönümünü anarken 1970 li yıllarda söylenen bir sloganı hatırladım. Ülkücülerin, 'NE AMERİKA, NE RUSYA, NE ÇİN, HERŞEY MİLLİYETÇİ TÜRKİYE İÇİN' şeklinde sloganı vardı.


O yıllarda Ülkücü hareketin Başbuğu Alparslan Türkeş ve Nihal Atsız gibi kanaat önderleri FAŞİST olmakla suçlanırdı. Bende her şey milliyetçi Türkiye için demenin, neresi faşistliktir diye itiraz ederdim.
Şimdi gelinen noktada hemen hemen toplumumuzun büyük çoğunluğu milliyetçiliği savunuyor. Siyasilerin de çoğu milliyetçiliği bayrak yapma hevesinde.
Her ne kadar tabelalardaki T.C başlığı ve andımız tartışma konusu yapılsa da, siyaseten milliyetçiliği dışlayanlar olsa da, geldiğimiz dönem milliyetçiliğin arttığı bir dönem.
A.B.D nin dostluğu, Rusya'nın geçmişte Orta Asya Türk cumhuriyetlerinde uyguladığı politikalar ve yıllardır Doğu Türkistan'daki Uygur Türklerine yapılan kimlikleştirme baskıları, 1970 lerde atılan sloganın doğruluğunu kanıtlıyor.


O yıllarda İstanbul Beyazıt meydanında bir miting yapılmıştı, gök gürültüsü gibi bir sesle rahmetli Türkeş kalabalığa sesleniyordu. Mitinge katılan vatandaşların bir ucu Aksaray'a kadar uzamıştı. Sağ yumruklar kaldırılmıştı. O dönemlerin dindar kesimi ve de cemaatleri Ülkücüleri fazla sevmezdi. Artık o kesim de ülkücü sever oldu veya sever görünür oldu.


Söz mitinglerden açılmışken Türkeş'in Antalya mitinginde halkı susturduğu aklıma geldi. O dönem rahmetli Turan Atasever il başkanıydı. Cumhuriyet meydanı hınca hınç doluydu. Rahmetli Alparslan Türkeş, kürsüye çıktığında katılanların coşkulu bağırışları, sevinç gösterileri dakikalarca durmadı. Sabırla bekleyen Türkeş,'susun, deli deli bağırmayın, susun da ne diyeceğimi dinleyin' şeklinde gür sesiyle haykırdı. Koca alan birden sessizliğe gömüldü. sadece kuşların kanat sesi duyuldu. İşte gönül verilen lidere saygı.


Alparslan Türkeş için yazılacaklar ve anılarım kitaplara sığmaz elbet. Ölüm yıldönümünü andığımız bu günde, rahmetlinin söylediği birkaç sözü ile yazımı sonlandırayım.


Ülkücüler için; 'Hepiniz birer Türk Bayrağısınız..Bayrağı lekelemeyin, kirletmeyin yere düşürmeyin', 'Ülkücüler, insanlık âlemi içinde ne uşak olmayı, ne de başkalarını uşak olarak kullanmayı kabul etmeyen şerefli bir bayrağın taşıyıcısıdır'. derdi. Türk birliği için; 'Türk birliği ülküsü, yer yüzündeki bütün Türkler’ in bir millet ve bir devlet halinde, bir bayrak altında toplanması ülküsüdür', ' İslâmiyeti ele alıp Türklüğü inkâr etmek ihanettir. Bunun tersi de aynı derecede gaflet ve ihanettir', 'Türklük bedenimiz, İslamiyet ruhumuzdur. Ruhsuz beden ceset olur'.
Allah gani gani rahmet eylesin.


Cengiz Savaşeri

Okunma 12878 kez Son Düzenlenme Perşembe, 17 Ekim 2019 21:34
Cengiz SAVAŞERİ

SİVRİ KLAVYE

Bu kategorideki diğerleri: « TÜRKLÜĞÜMÜZ BU KADAR MI? 23 NİSAN.. »

Gazeteler