head
2183026 810x458 75f08
Cuma, 12 Temmuz 2024

 

Bankadan kredi çekmeyi düşünen vatandaşları ilgilendiren yeni düzenleme yürürlüğe girdi. 1 Nisan'dan itibaren yasalaşan düzenleme tüketicinin korunmasına yönelik uygulamaları hayata geçirdi. Düzenlemeye göre artık kredi çekerken vatandaşın yazılı ve açık talebi olmadan krediyle bağlantılı sigorta yapılamayacak. Bankaların hayat sigortası, konut sigortası gibi ek ürünleri satması ve kredi bağlantılı sigorta yaptırma zorunluluğu böylelikle ortadan kaldırıldı...

kredilerde yeni düzenleme 2 82a1e

1 Nisan 2022 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 7392 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanun ile kat mülkiyeti kanununda çeşitli değişiklikler yapılmasına yönelik kanun resmen yürürlüğe girdi. Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Babuşçu söz konusu düzenlemeyle ilgili bilgiler verdi. Babuşçu Twitter'da yaptığı paylaşımlarda, "Bankalardan kredi kullanacaklar dikkat! Tüketicinin Korunması Kanunu'nda yapılan değişiklilerle kredi kullananlar lehine bazı düzenlemeler yapıldı.

 

1-) Kredi kullananın yazılı açık talebi olmaksızın kredi bağlantılı sigorta yaptırılamayacak.

2-) Kredi sözleşmesi, yan finansal ürün ve hizmetlerin satın alınması şartına bağlanamayacak.

3-) Tüketici kredilerinde kredi borcunun tamamının erken ödenmesi halinde, kredi kullananların ödedikleri ücret ve masrafların iadesi ile katlandıkları maliyet azaltılacak.

4-) Kredili mevduat hesabı, kredi kartı gibi belirsiz süreli tüketici kredilerinde faiz oranındaki indirimin, tüketici lehine yürürlüğe girmesi için 30 gün öncesinde bildirim yapılması koşulu kaldırılacak.Bu koşul yalnızca faiz oranı artırımını kapsayacak şekilde değiştirilecek" şeklinde konuştu.

 

TÜKETİCİYE SÜRE TANINACAK...


Bankalar, kredi kullandırırken, başta hayat sigortası olmak üzere yapacakları tüm sigortalarda tüketiciyi yazılı olarak bilgilendirecek ve bilgilendirme metni tüketici tarafından mutlaka imzalanacak. Uzaktan yapılan kredi işlemlerinde bilgilendirme metninin imza karşılığı verilmesi gerekmeyecek ancak tüketiciye bilgilendirme metnini incelemesi için süre tanınacak.

Bankalar, kredi ile birlikte yapılan sigortalar konusunda tüketiciyi kısa mesaj ile bilgilendirecek. Bilgilendirme SEDDK’nın belirlediği link ile birlikte kısa mesajın içeriğinde, “Poliçeniz düzenlenmiştir, haklarınızı öğrenmek için lütfen linke tıklayın” ifadesi yer alacak.

Tüketicinin açık talebi olmadan ve bilgilendirme metnini imzalamadan kredi ile bağlantılı sigorta yapılamayacak. Tüketicinin sigorta şirketini seçme hakkı sınırlandırılamayacak. İsteyen bankadan değil de bir başka sigorta şirketinden sigortayı yaptırıp, bankaya sunacak. Tüketici; kredi tutarı ve süresiyle uyumlu, dain-i mürtehini de kredi kullanılan banka olmak üzere, başka bir yerden yaptıracağı sigorta poliçesini bir ay içinde bankaya verecek. Bu şekilde yapılan sigortayı da banka kabul edecek ve banka sigortanın teminat tutarı, süresi ve dain-i mürtehin kaydı dışında bir başka koşul talep edemeyecek. Kredi bağlantılı sigortalarda, kredi vadesi boyunca, sigortanın yenilenmesinin sorumluluğu tüketiciye, sigorta sözleşmesinin yenilenmesine ilişkin bildirim yapma sorumluluğu ise bankaya ait olacak.

Bankanın, sigorta sözleşmesine veya kredi sözleşmesine sigortanın belirli bir sigorta şirketine yaptırılmasına ilişkin koyacağı her türlü şart geçerli olmayacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: Ajanslar

Gazeteler