head
2183026 810x458 75f08
Salı, 21 Mayıs 2019

ilk5-Manşetler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İBB'nin seçilmiş Başkanı Ekrem İmamoğlu, Samsun mesailerinde iftar öncesinde gençlerle buluştu. Salonu hınca hınç dolduran gençler, Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu'na sevgi gösterilerinde bulundu. Gençler, uzun zaman sonra, ''Mazbatayı ver, mazbatayı ver, İmamoğlu'na mazbatayı ver'' sloganını atarak, İmamoğlu'nun mazbatasının elinden alınmasına tepki gösterdi. Seçim sürecinde en fazla destek gördüğü kesimlerin çocuklar, anneler ve gençler olduğunu vurgulayan İmamoğlu, ''Bu kadar yeni nesil yetişen bir şehirde, bir ülkede mutlak söz sahibi olmalısınız. Söz sahibi olmak, sadece siyaset yapmak anlamına gelmiyor. İyi bir öğrenci olmak, iyi bir meslek sahibi olmak, olduğunuz mesleği en iyi şekilde yapmak da bu sürecin en önemli, en değerli aşamalarıdır'' diye konuştu.

imam1558289190 PHOTO 2019 05 19 20 42 49 2 7b0f8

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) seçilmiş Başkanı Ekrem İmamoğlu, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında bulunduğu Samsun mesaisinde gün içinde 2 kez gittiği Atakum'a, 3'ncü defa gençler için gitti. Salonu hınca hınç dolduran gençler, CHP Genel Başkanı Kemal Kılaçdaroğlu ve İmamoğlu'na sevgi gösterilerinde bulundu. ''Mazbatayı ver, mazbatayı ver, İmamoğlu'na mazbatayı ver'' sloganı eşliğinde konuşmasına başlayan İmamoğlu, siyaset yapmak isteyen gençlere, ''Yarınlarda siyaset yapmak istediğiniz siyasi partilerin varlığını istiyorsanız, hangi parti olduğu önemli değil, bu demokrasi mücadelesine destek olmalısınız. Bu, bir seçimin meşruluğunu yok etme çabasına karşı verilen bir mücadele olacaktır. Aynı zamanda, siyasi partilerin varlığı ve yokluğu mücadelesidir. Türkiye'de, siyasi ortaların, hak ve özgürlüklerle aynı paralelde yürümesi adına bir yaşam hayal ediyorsak, bu seçimin sadece İBB seçimi değil, aynı zamanda demokrasi mücadelesi olduğunu unutmamalıyız. Türkiye Cumhuriyeti ilan edilmiştir ama üzerine demokrasi inşa edilmeseydi, tek başına cumhuriyetin bir anlamı olmazdı. İkisi bir arada çok güzel'' dedi.

imam 3 1558289190 PHOTO 2019 05 19 20 42 49 1 1f634

''MUTLAK SÖZ SAHİBİ OLMALISINIZ''

Türkiye'nin genç nüfusun yoğun olduğu bir ülke olduğunu vurgulayan İmamoğlu, ''Bu kadar yeni nesil yetişen bir şehirde, bir ülkede mutlak söz sahibi olmalısınız. Söz sahibi olmak, sadece siyaset yapmak anlamına gelmiyor. İyi bir öğrenci olmak, iyi bir meslek sahibi olmak, olduğunuz mesleği en iyi şekilde yapmak da bu sürecin en önemli, en değerli aşamalarıdır'' diye konuştu. Seçim sürecinde en önemli desteği çocuklardan, annelerden ve gençlerden aldığını vurgulayan İmamoğlu, yaşadıklarından örnekler vererek bu kesimlerle kurduğu güçlü bağı katılımcılarla paylaştı.

imam 4 1558289189 PHOTO 2019 05 19 20 42 47 1 c789d

ÇOCUKLAR…

- İnanılmaz bir destek. Diyeceksiniz ki çocukların oy hakkı var mı? Seçim otobüsünün önünü kesen bir erkek çocuğu, babasının elinden çekerek, otobüsün kapısını açtırarak bana sarıldı. Birbirimize sarıldık. Baba, hiçbir şey diyemiyor. Çocuğu ne diyorsa onu yapıyor. Seçim oldu, bitti. Bir süre sonra, Beyoğlu'nda karşılaştık o çocuğun babasıyla. Çocuğunu hatırlayıp, hatırlamadığımı sordu. ''Hatırlıyorum'' dedim. Otobüsün önünü kesmişti ve özel bir andı. Baba, ''Ben, X partiliyim'' dedi. Çocuğu, 31 Mart günü, babasıyla oy kullanmaya gitmiş. Yasak olmasına rağmen kabine de girmiş ve babasına, ''Benim yanımda Ekrem İmamoğlu'na oy vereceksin'' demiş ve oyu verdirmiş. Çocukların yüreği inanılmaz. Sanki, geleceği hissediyor, gelecekle ilgili umut, ışık ve umut istiyor. Ben, o çocuklara moral verebilmişsem ne mutlu bana.

ANNELER…

Annelerin yüreği inanılmaz. Bu annelerin yaşı ama 20 ama 95, fark etmiyor. Belki izlemişsinizdir. Bir anne, oturmuş koltuğa TV izliyor. Muhtemelen 85-90 yaşında. Elinde TV kumandası. Kızı hem çekiyor hem de annesiyle konuşuyor. ''Anne'' diyor, ''Sen, şimdi benden anneler günü hediyesi istemiyor musun?'' Anne, ''Yok, istemiyorum'' diyor. Kızı, ''Ne yapacağım'' diyor. Anne, ''Bana alacağın hediyenin parasını, kampanyasına yolla'' diyor. Bütün annelerin ellerinden öpüyorum. Bu da annelerin geleceği hissetmesi, çocuklarının geleceğiyle ilgili duygularının, tereddütlerinin giderilmesiyle ilgili bir konu. İçgüdüsel bir şey.

imam 5 1558289189 PHOTO 2019 05 19 20 42 47 1 bde22

GENÇLER…

- İnanılmaz. Çok sahiplendiler. Siyaset üstü sahiplendiler. Gençler, Türkiye'nin her yerinden yürekten destek olmak için çaba içerisindeler. Bunu, yürekten yaşıyorum. Gençlerin bu heyecanı, bu ülkenin geleceğine dair demokrasinin ne kadar önemli olduğunun da bir işareti. Türkiye'nin geleceğinde, buradaki hiçbir genç, dönüp bir kişiden talimat almak istemez. Çünkü her gencin çok önemli fikirleri var. Gençlerin bu yüreklerini, bağımsızlıklarını, özgürlüklerini ve özgün hallerini, yaşamı, biçimi, giyimi, kuşamı ne olursa olsun, Türkiye'ye değer katacak bir şekilde sürece katılmaları gerekmektedir. Bunun zeminini hazırlamak adına gençler artık kendilerini ortaya koymuştur. Bu seçimim kahramanı gençler olacak. (Bu sırada, ''Trabzon burada, Başkanının yanında'' sloganını attı. İmamoğlu, ''Trabzon')a geleceğim, anlaşıldı'' yanıtını verdi.) Hani bir genç, birkaç kilometre koşup dedi ya; ''Her şey çok güzel olacak, her şey çok güzel olacak.'' Tam da bu. Kesinlikle her şey çok güzel olacak.

GENÇLERLE ''AİLE RESMİ''

Kılıçdaroğlu da yaptığı kısa konuşmada, demokrasiyi güçlü kılmanın gençlerin elinde olduğunu vurguladı. Kılıçdaroğlu, ''Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu ülkeyi sadece ve sadece bu ülkenin gençlerine emanet etmiştir. Bu ülkenin demokrat gençleri, hangi görüşten olurlarsa olsun, belli konularda ortak payda oluşturmalı. Nedir bu? Cumhuriyet'tir, demokrasiye sahip çıkmaktır, yönetici kadrosunda olan kişinin harcadığı her kuruşun hesabını milletine vermektir, kul hakkı yememektir. Bir kul hakkı yenmiştir. O kul hakkını İstanbullular, Ekrem İmamoğlu'na yeniden teslim edecektir'' dedi. Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve CHP milletvekillerinden oluşan heyet, konuşmaların sonunda gençlerin arasına karışarak ''aile resmi'' çektirdi. Heyet, daha sonra Atakum Belediye'nin halk iftarına katılarak oruçlarını açtı.

imam son1558289189 PHOTO 2019 05 19 20 42 48 1524a

Büyükşehir Belediyesi’ne ‘Türkiye Cumhuriyeti’ tabelası gururla takıldı...

 

Başkan Böcek TC tabelası 3 3faf2


Böcek onurlu ve gururluyum.

 

Antalya Büyükşehir  Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in talimatı ile ,Antalya Büyükşehir Belediyesi tabelasına ‘Türkiye Cumhuriyeti' ibaresi takıldı. Başkan Böcek, Türkiye Cumhuriyeti' ibaresinin büyük bir onur ve gururla takıldığını her zaman Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk'ün izinde olacağını vurguladı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek göreve gelmesinin ardından ilk talimatını Büyükşehir Belediyesi tabelasına ‘Türkiye Cumhuriyeti' ibaresinin takılması olarak vermişti. Yapılan ölçümler ve çalışmalar sonrasında Başkan Böcek'in talimatı ile ‘Türkiye Cumhuriyeti' ibaresi Büyükşehir Belediyesi tabelasına monte edildi. Daha önce sadece Antalya Büyükşehir Belediyesi yazan tabelada artık ‘Türkiye Cumhuriyeti Antalya Büyükşehir Belediyesi' yazıyor.

Başkan Böcek TC tabelası 4 0f476

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, ‘Türkiye Cumhuriyeti' ibaresinin takılmasından büyük bir onur ve gurur duyduğunu belirterek, ‘ Özellikle 19 Mayıs'tan bir gün önce takılmasını istedik. Daha anlam kazandı. Çünkü yarın Kurtuluş destanımızın 100. Yılı. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Önderimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün her zaman izinde olacağız. Cumhuriyetimizi Atatürk kurdu onu yaşatacak olan bizler ve gelecek nesillerimizdir. Atatürk'ün de dediği gibi ‘Hiç şüphesiz Antalya dünyanın en güzel şehri' Atatürk sevgisiyle büyümüş ve onun ilkeleri ile yaşamış biri olarak her zaman Antalyalı hemşerilerimin emrinde ve hizmetinde olacağım” dedi.

 

YÜCEL APAYDIN İDDİA ETTİ...

İyi Parti İlçe Başkanı Yücel Apaydın, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in, 31 Mart yerel seçimlerinde Millet İttifakı’na oy veren belediye personeline ve ticaret erbaplarına mobing uyguladığını iddia etti.

 

İYİ Parti İlçe Teşkilatı haftalık olağan yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı sonrası basın açıklaması yapan İyi Parti İlçe Başkanı Yücel Apaydın, sözlerine Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde PKK’lı teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada şehit olan Uzman Çavuş Zekeriya Zencirli’nin acı haberi üzerine başsağlığı mesajıyla başladı. Apaydın “Öncelikle Hakkari’de şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Ayrıca gazeteci Yavuz Selim Demirağ’a yapılan saldırıyı nefretle kınıyorum. Biz İYİ Parti olarak, ülkemizin doğru ve iyi yönetilmediğine inanıyoruz. Özellikle basına yapılan saldırıların devlet ciddiyeti içerisinde sorgulanıp, cezalandırılmasını ve devletin bu konuda caydırıcı olmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.


‘BAŞKAN YÜCEL KENDİSİNE OY VERMEYENLERE MOBBİNG UYGULUYOR’
Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in, kendisine oy vermeyen belediye personeli başta olmak üzere ticaret erbaplarını ötekileştirdiğini ve kendisinden olmayanlara mobbing uyguladığını iddia ederek “Belediye başkanımıza, belediye çalışanlarının, iş adamlarının ya da Alanya’da yaşayan diğer insanların hangi partiye oy verdiğini inceleyip, onları cezalandırmak yerine, yavaş yavaş şehir kimliğini kaybeden Alanya’ya yeniden kimlik kazandırmasını ve şehri disipline etmesini tavsiye ediyoruz” dedi.


‘VERİLEN VAATLER VE SÖYLENEN YALANLAR BİR BİR YUTULUYOR’
Apaydın Alanya’da kent disiplinin kaybedildiğini ifade ederek “Ülkemizin olduğu gibi, şehrimizin de yönetiminden İyi Parti olarak memnun değiliz. Çünkü Alanya Anadolu’da herhangi bir kasaba değil. Alanya’nın geçmiş yıllarını bilen birisi olarak, bu sokaklarda yaşamış ve büyümüş birisi olarak, şu anda gördüğümüz manzara şehrimizin iyi yönetilmediğini, Anadolu’da herhangi bir kasaba hüviyetine büründüğünü, hep beraber görüyoruz ve şahitlik ediyoruz. Belediye başkanımızdan bir Alanyalı olarak özellikle talebimiz belediye çalışanlarının ve iş adamlarının ya da Alanya’da yaşayan diğer insanların hangi partiye oy verdiğini inceleyip, onları cezalandırmak yerine yavaş yavaş şehir kimliğini kaybeden Alanya’ya yeniden kimlik kazandırmasını ve şehri disipline etmesini tavsiye ediyoruz. Çünkü her sezonun başında verilen boş vaatler ve söylenen yalanlar sezon içerisinde bir bir yutuluyor ve esnaf yine zararla sezonu kapatıyor. Bir sonraki sezonda yeni umutlarla sezonu açıyor. Artık bu kısır döngü son bulsun. Şehri yönetenler ciddiyetle şehri yönetsin. Görevlerinin bilinciyle bu işlerini yapsınlar” ifadelerini kullandı.


‘HALKIN VERGİLERİYLE BU İŞLERİ YAPIYORLAR’
Apaydın, Başkan Yücel’e eleştirilerde bulunarak seçmenine sahip çıktığı açıklamasında “Alanya Belediyesi çalışanlarının, özellikle mevcut başkana oy vermeyen arkadaşların çeşitli yöntemlerle cezalandırılma yoluna gidildiğini biliyoruz. Kendini ifşa eden, bu konuda inisiyatif alan, sosyal medyada ya da sahada çalışırken tarafını belli eden insanlar bunlar. Nasıl ki sizin tarafınızdan olanlar, hem de belediyenin kadrolu çalışanları belediyenin araçlarıyla, belediyenin ekipmanlarıyla sizin adınıza çalışma yapıyor, broşür dağıtıyor, bayrak asıyor, sağda solda seçim çalışması yapıyor ve bu sizin tarafınızdan takdir görüyorsa, tercihen diğer adaylardan taraf olan insanların da ötelenmemesi, hakir görülmemesi ve cezalandırılmaması gerekir. Bu doğru bir yöntem değil. Doğru zihniyetlerin yapacağı bir iş de değil. Önemli olan onları kazanmak. Halkın vergileriyle bu işleri yapıyorlar, bunun bilinciyle işlerini yapsınlar diyoruz” şeklinde konuştu.


‘KİŞİYE ÖZEL UYGULAMALAR ŞEHRİN DÜZENİNİ BOZDU’
Alanya’da bir adım ileri atılamadığı gibi geriye doğru bir dönüş olduğunu ifade eden Başkan Apaydın “Alanya hassasiyeti olan, gerçekten Alanya’yı seven ve Alanya’nın geleceğini düşünen herkesin görüşü bilgileri ölçeğinde üç aşağı beş yukarı aynıdır. Herkesçe malum ki, Alanya’da şehir disiplini kaybolmuş, bunu taraflı-tarafsız herkes kabul eder. Alanya’da şehircilik anlamında bir adım ileri gidilmemiş hatta geriye gidilmiştir. Ne dükkanların düzeni, ne esnafın davranışı, ne de sokakların görünümü ve kalitesi Alanya’nın hak ettiği şekilde değil. Bundan on beş sene önce bundan çok daha güzeldi. Özellikle İstanbul ya da Ankara’ya gittiğiniz zaman Alanya’ya dönünce gerçekten tertemiz bir şehre girdiğinizi, düzgün bir memlekete geldiğinizi hissederdiniz, görürdünüz ve mutlu olurdunuz. Alanya bunu kaybetti. Kişiye özel, keyfe keder yapılan uygulamalar şehrin bütün düzenini bozdu. Bugün turizm sezonuna girildi ama takır takır inşaat yapılıyor. İnşaat yasağı başlıyor, ne yapacaklar, sezon başlayıncaya kadar bekleyecekler mi? Bu işlerin baştan ayarlanması gerekiyordu. Biz ısrarcıyız, şehir düzgün yönetilmiyor ve disiplin elden gitmiş durumda, tıpkı ülkede olduğu gibi” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fenerbahçe maçında “Her şey güzel olacak” şeklindeki slogan ve pankartla ilgili “Bunlar yanlış yolda. Ama biz düzelteceğiz. Hepsi kayda giriyor" şeklinde konuştu.

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Taksim Meydanı'nda düzenlenen "Geleneksel Beyoğlu İftarı" programına katıldı.

Erdoğan burada yaptığı konuşmada, "İstanbul'un ve 80 vilayetiyle tüm Türkiye'nin ihtiyacı darbe çığırtkanlığı yapanlar değil, 15 Temmuz'da olduğu gibi canı pahasına istiklaline ve istikbaline sahip çıkan milletin bizatihi kendisidir. Kazanı kaynatıp sandıklardan oyu çalanların üste bir darbe tehdidinde bulunmalarına İstanbul halkı 23 Haziran'da gereken cevabı verecektir. Ana muhalefetin başındaki zat, nasıl tehditler sallıyor ortada. Anayasa'nın 138. maddesini ayaklar altına alıyor ama buna karşı hiçbir ses yok. İma dahi edemez, ben söylemiyorum Anayasa söylüyor. Bunlar imayı bırakın tehdit ediyor. Milli irade bizim her şeyimizdir, sonuna kadar savunacağız. Vesayet heveslilerinin kazanı kaynatarak birilerine kullanışlı ortam hazırlamasına asla müsaade etmeyeceğiz. Sandıktan korkan siyasetçilerin olduğu tek yer bizim memleketimizdir. Halbuki bir yerde seçim yapılıyorsa, gerektiğinde yenileniyorsa orada demokrasi işliyor demektir. Bu demokrasi nasipsizleri ne yaparsa yapsın umursamayacak ve sonuna kadar milli iradenin sandığın yanında yer almasını sürdüreceğiz." dedi.

Erdoğan "Sinema dünyası ile ilgili olarak bize kadar, kimse bir yasal düzenleme yapmadığı halde, bu yasal düzenlemeyi yapıp, ondan sonra bir taraftan bize teşekküre geleceksin, arkadan da bunlarla beraber şakşakçılık yapacaksınız. Bunu ne ile ifade edeceğiz, ne ile izah edeceğiz?" ifadelerini kullandı. Erdoğan, dün Fenerbahçe maçında "Her şey güzel olacak" pankart ve sloganlarına yönelik, "Ya bu statları biz yaptık, biz. Bunlar yanlış yolda. Ama biz düzelteceğiz. Hepsi kayda giriyor" diye konuştu.

EKREM İMAMOĞLU KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ'NDE...

KKTC 2 PHOTO 2019 05 11 13 47 41 ffe47

Seçilmiş İstanbul Belediye  Başkanı Ekrem İmamoğlu, (KKTC) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı tarafından kabul edildi.

Daha sonra iki isim ve eşleri Cumhurbaşkanlığı köşkünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

KKTC 3 PHOTO 2019 05 11 13 47 43 2 68d32

Gazeteler

Designed by: Masoud