head
2183026 810x458 75f08
Cuma, 23 Nisan 2021

ilk5-Manşetler

Alanya'da Mahmutlar İlköğretim Okulu Müdürü Mehmet Uyar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İsmet İnönü hakkında rencide edici ifadelere yer verdi... 

Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, “Böyle değerli bir komutanı, Cumhuriyetimizin ilk Başbakanı ve ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'yü rencide etmek kimsenin haddine değildir” dedi.

Cavit Arı, Milli Eğitim Bakanı'na yönelttiği soru önergesinde şunları kaydetti:“Bahsi geçen bakanlığınıza bağlı kamu görevlisinin, İsmet İnönü'nün manevi şahsiyetine karşı hakaret içerikli paylaşımı hakkında tarafınızdan açılmış bir soruşturma var mıdır? Yoksa, açmayı düşünüyor musunuz? Var ise bu şekilde kamu görevi ile ilgisi olmayan hakaret içerikli paylaşım yapan bir kişinin halen aynı görevde tutulması ne kadar doğrudur? Bir bürokratın sosyal medya hesabından siyasetin içine bu kadar girmesini gerektirecek paylaşımlarda bulunması ayrıca ne kadar doğrudur?” 

 

 

 

 

Alanya Güneşi Haber Merkezi

Davutoğlu'ndan çarpıcı 'Erdoğan' yorumu: Vesayet altında, yakında tasfiye edilecek...


Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, hem Erdoğan hem de Selçuk Özdağ'a yönelik saldırı ile ilgili KARAR TV'de çok çarpıcı açıklamalarda bulundu: Erdoğan, şu anda 28 Şubatçıların vesayeti altında. Buradan uyarıyorum, ilk aşamada Erdoğan da tasfiye edilecek. BionTech aşısının geldiği, iktidara yakın çevrelerin aşıyı yaptırdığı söyleniyor. Bu doğruysa, bu siyasi ahlaksızlıktır. Selçuk Özdağ'ın kafasına 17 dikiş atıldı. Şu an kendisi taburcu oldu ama öldürmek kastı olan bir eylemdi. 

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem de Selçuk Özdağ'a yönelik saldırı ile ilgili KARAR TV'de çarpıcı açıklamalarda bulundu, "Türkiye ve Erdoğan, şu anda 28 Şubatçıların vesayeti altında. 28 Şubat'ta Türkiye'ye otoriter bir deli gömleği giydirmek isteyenler, şu anda Erdoğan'ı kuşatmış durumda. Sayın Erdoğan'ı buradan uyarıyorum, aklı başında herkesi uyarıyorum, bundan sonraki ilk aşamada Erdoğan da tasfiye edilecek ve muhafazakarların bir daha başı dik dolaşamayacakları tarzda otoriter rejim kurulacak" dedi.

 DAVUTOĞLU KARAR TV DE 1 c9a15

Karar TV'de Gündem Özel'in konuğu olan Davutoğlu, Taha Akyol ve Elif Çakır'ın sorularını cevapladı.

"ÖLDÜRME KASTIYLA YAPILAN BİR EYLEM"

Sopalı ve silahlı saldırıya uğrayan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'ın kafasına 17 dikişi atıldığını ve ameliyat olduğunu hatırlatan Davutoğlu "Bu öldürme kastıyla yapılan bir eylemdir. Fiilen içinde silahlı vardır. Beş kişiden, ikisi silahlı. Selçuk Bey, geçmiş tecrübelerinden hareketle tedbirli davranmasaydı, bugün 'geçmiş olsun' açıklaması yapmaktan çekinler, 'Kıymetli bir siyasetçiydi, çok üzüldük' diye cenazesinde konuşuyor olacaklardı" dedi.

 

"ERDOĞAN 'GEÇMİŞ OLSUN' DEMİYOR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Selçuk Özdağ ile arasında geçen konuşmayı da anlatan Davutoğlu, Erdoğan'ın 'geçmiş olsun' demediği söyledi.

Davutoğlu şunları kaydetti: "Erdoğan, Selçuk Özdağ ile yaptığı telefon görüşmesinde 'Geçmiş olsun' demiyor. 'Failleri bulacağız, cezalandıracağız' da demiyor. Olaydan 10 saat sonra yapılan telefon görüşmesinde 'Selçuk bey hayrola ne oldu? Ankara'da mısınız?" diyor. Cumhurbaşkanlığı makamında olan birisi mutlaka o bilgileri alır, ondan sonra o telefonu açar değil mi? Bu olayı önemsizleştirmektir."

Davutoğlu, Özdağ'a saldırı ile ilgili şu sözleri ekledi, "Hayal kırıklığı içindeyim. Selçuk Bey ile ilgili 8 saat sonra AK Partililerden açıklama geldi. Allah aşkına selam verdiğiniz birine, böyle bir şey olsa 8 saat bekler misiniz? Niye hepsi yeşil ışık bekliyor" dedi.

Davutoğlu ayrıca Erdoğan'ın Cumhur İttifakı ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den gelecek tepkiden çekindiğini belirtti.

"ÇOK TEHLİKELİ MESAJLAR VERİYOR"

MHP lideri Bahçeli'nin kutuplaştırıcı dilin tarafı olduğunu ifade eden Davutoğlu "MHP Genel Başkan Yardımcısı Türkiye'ye çok tehlikeli mesajlar veriyor. Sayın Bahçeli, eğer milletin birliğine sahip çıkacaksa kutuplaştırıcı dilden kendisini sakınması lazım. Bahçeli, bugün kutuplaştırıcı ve dilin ve eylemin tarafında" diye konuştu.

"ERDOĞAN 28 ŞUBATÇILARIN VESAYETİ ALTINDA"

Erdoğan'ın 28 Şubatçıların vesayeti altında olduğunu iddia eden Davutoğlu, Türkiye'de otoriter bir rejiminin kurulmak istendiği ve Erdoğan'ın böylece tasfiye edileceğini dile getirdi.

Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı: "Türkiye ve Erdoğan, şu anda 28 Şubatçıların vesayeti altında. 28 Şubat'ta Türkiye'ye otoriter bir deli gömleği giydirmek isteyenler, şu anda Erdoğan'ı kuşatmış durumda. Erdoğan, maalesef geniş kitlelerin başörtüsünü desteğini 28 Şubat artıklarına havale ediyor. Sayın Erdoğan'ı buradan uyarıyorum, aklı başında herkesi uyarıyorum, bundan sonraki ilk aşamada Erdoğan da tasfiye edilecek ve muhafazakarların bir daha başı dik dolaşamayacakları tarzda otoriter rejim kurulacak.

"BU İPUÇLARI SALDIRININ SEBEBİNİ ORTAYA KOYUYOR"

Erdoğan'ın bir sonraki seçimi kazanma ihtimali yok denilecek kadar azdır. Fakat bu tür baskılarla kazansa bile etrafı öyle bir şekilde kuşatılmış olacak ki Türkiye'de demokrasiden bahsetme imkanı olmayacak. Erdoğan'ın siyasi hayatında son dönemde yaptığı tek şey şudur: Herkesi bir müddet için kullanmaya elverişli bir araç gibi görüyor. Selçuk Özdağ, Bahçeli'ye çok basit bir soru sordu. 17-25 Aralık'ı 'Niye akladınız' dedi. Orhan Bey'e niye saldırı yapıldı? Orhan bey de bunu, 'Bahçeli'ye ağır eleştiri' diye yazısında kullandı. Çok açık, bu ipuçlarından yürüyen herkes saldırının sebebini ortaya koyar." 

Dış politika hakkında da konuşan Davutoğlu "Türkiye'de şahsileştirilmiş ilişkiler ve arka kapı diplomasi ön planda. Meşhur bir kare vardı, Trump'ın karşısında kendi damadı ile Erdoğan'ın damadı oturuyordu. Bu resim Türkiye'ye hakarettir. Sayın Erdoğan, kendisini 'Aptal olma' diyen Trump'a bağladı, ne yapacaklarını bilemiyorlar. Bu yüzden Macron'un yazdığı mektupla teselli bulmasınlar" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ı uyaran Davutoğlu şöyle devam etti: "Sayın Erdoğan'a benzer bir darbe teşebbüsü olsa yarın yanındaki herkes terk eder, ben orada olacağım, arkadaşlarım da orada olacak. 15 Temmuz'da Selçuk Özdağ Başbakanlık'taki Çankaya'daydı. Ama bugün yanında görünenlerin çoğu, ertesi gün kuracakları dikta rejiminin hayalini kuracak. Sayın Erdoğan'ı uyarıyorum."

DAVUTOĞLU KARAR TV DE 3 6edc0

 

"SİYASİ DENKLEMİ GELECEK PARTİSİ BOZDU"

Cumhur İttifakı ile ilgili de çarpıcı açıklamalar yapan Davutoğlu "Sayın Erdoğan bir yol ayrımında. Cumhur İttifakı'yla seçim kazanması çok zor. Reformlar diyor. 'Sakın reformlardan bahsetme, sen bizim eserimizsin' diyor. Erdoğan'a uyarı niteliği taşıması burada. Türkiye'de siyasi denklemi Gelecek Partisi değiştirmiştir. Erdoğan'ın ilkesel bir siyaset anlayışı yok. Konjonktürel olarak hareket ediyor. Gelecek Partisi'nin önünü diğer aktörlerle birlikte engellemeye çalışıyorlar. Diğer partilerin önünde bir engel yok ama Gelecek Partisi engelleniyor" dedi.

Erdoğan ile MHP lideri arasındaki ortaklığın iyi niyete dayanmadığı belirten Davutoğlu "Bahçeli, Sayın Akşener'e ikide bir de 'Evine dön' diyor. Evine dönse sayın Erdoğan'a karşı eline güçlü olacak. Sayın Erdoğan da yaptığı temaslarla, 'Ben alternatif oluşturabilirim’ diye Bahçeli’ye mesaj veriyor.

Yarın seçim geldiğinde halk fakirleşme için kimi suçlayacak? Bahçeli, 'Ben değilim' diyecek. Bir adam her gün 'Cumhur İttifakı devam edecek' diyorsa önce kendini inandırmaya çalışıyordur" diye konuştu.

DAVUTOĞLU'NDAN BİONTECH AŞISI İDDİASI

Türkiye'deki aşılama süreci ile ilgili de Davutoğlu, çarpıcı bir iddiayı dile getirerek şunları kaydetti:

"Sağlık Bakanlığı'ndan aşı için telefon gelmedi. Gelseydi de aynı cevabı verirdim, olmazdım. Çünkü koronavirüsü yakın zamanda geçirdim, antikor var. 83 milyon vatandaşımız aşı bekliyor. Aşı olmam, bir vatandaşımızın sağlığıyla oynamam. Aşıya karşı olduğumuzdan değil. Eğer koronavirüs geçirmeseydim sıramı beklerdim. Sayın Cumhurbaşkanı'nın TV karşısında bir kişi olarak aşı olması doğru, aslında çok da doğru değil.

Hadi diyelim teşvik için, teşvik ettiniz yeteri kadar aşı var mı? Elinizdeki aşı stoku bitti neredeyse. BionTech aşısının iktidar çevrelerinde yapıldığı söylentisi siyasi ahlaksızlıktır. İsim isim geliyor bize de. Sağlık Bakanı, Çin'le 50 milyon doz anlaşmasının kendisini göster varsa, yok.

Ortada vahim bir tablo var. Onların derdi o sırada aşıyla uğraşmak değil, Türkiye’yi ayrıştıracak meseleyle uğraşmak. Bir hafta başörtüsü, bir hafta darbe tartışması konuşuldu, aynı hafta aşı konuşulmadı. Sadece seçkinler aşı oluyorsa bu olmaz. Türkiye'de bir kesim sırça saraylarda lüks bir hayat sürüyor, halkın geniş kesimi hem fakirlik çekiyor hem de aşı soruyor."

01.jpgPrizer-BionTech ortak aşısı hakkında çarpıcı bir iddiada bulunan Davutoğlu "BionTech aşısının geldiği söyleniyor, iktidara yakın çevrelerin bu aşıyı olduğu söyleniyor. Bu doğruysa, bu siyasi ahlaksızlıktır. Yoksa çıkıp teminat vermeliler" diye konuştu.

Davutoğlu'nun açıklamaları şöyle:

"Daha önce Sayın Kılıçdaroğlu'na linç girişimi oldu. Sayın Akşener'in evini basmaya kalkıştılar. Gazetecilere fiili baskılar, tehditler oldu. Tehdit ve hakaret kültürünün normalleştiği bir süreç görüyorum ve bu beni ciddi şekilde endişelendiriyor.

Otoriter eğilimleri normalleştirmek hatta daha da otoriter eğilimleri artırmak için önce toplumsal huzursuzluklar tahrik edilir. Türkiye'de bir de öyle bir ekonomik tablo var ki, zaten toplumsal huzursuzluğun başlı başına sebebi olan genç işsizlik had safhada. Siyasiler böyle saldırılarda içine sinmese bile çıkar, kınarlar. Maalesef Türkiye'yi yönettiğini iddia eden iki parti ve perde gerisinden yönettiğini iddia eden partinin liderlerinden hiçbir açıklama gelmedi.

Ankara'nın göbeğinde bir partinin genel başkan yardımcısı silahlı saldırıya uğruyor. Hemen ardından onunla röportaj yapan gazeteci saldırıya uğruyor. 48 saat doldu, halen failler bulunamadı veya bulundu da gizleniyor.

Sonraki seçimi 'vatan haini' ve 'vatanperverler' arasında bir seçim haline dönüştürme ve olağanüstü şartlarda bu seçimi yaptırma çabası var. Ben bunu görüyorum ve uyarıyorum Sayın Cumhurbaşkanı'nı, bu yolun sonu son değil.

Erdoğan'ın siyasi hayatında son dönemde yaptığı tek şey şudur: Herkesi bir müddet için kullanmaya elverişli bir araç gibi görüyor. Selçuk Özdağ, Bahçeli'ye çok basit bir soru sordu. 17-25 Aralık'ı 'Niye akladınız' dedi. Orhan Bey'e niye saldırı yapıldı? Orhan Bey de bunu, 'Bahçeli'ye ağır eleştiri' diye yazısında kullandı. Çok açık, bu ipuçlarından yürüyen herkes saldırının sebebini ortaya koyar.

MHP'nin üye sayısı düşüyor çünkü samimi ülkücüler 'Türkiye'de milli birlik" diye diye üç beş zengine, müteahhide ülkenin bütün kaynaklarının satıldığını görüyor."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alanya Güneşi Haber Merkezi

KAYNAK: Karar Gazetesi/ Karar Tv.

 

 

 

 

 

 

CHP’li belediyelere büyük operasyon hazırlığı...


Ahmet Takan, Korkusuz'daki bugünkü köşe yazısında çok konuşulacak bir iddiayı gündeme aldı. 

 

Ahmet Takan, Korkusuz'daki bugünkü köşe yazısında, İçişleri Bakanı Soylu'nun, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na 'terörist' suçlamalarını hatırlatarak, "Tüm bunlar sert kavganın görünen tarafı ve kamuoyu hazırlama çalışmalarının alt yapısı… Arka planda ne var?.. Güm diye söyleyeceğim;" diyerek çok konuşulacak bir iddiayı ortaya attı.

CHP Lİ BELEDİYELERE OPERASYON 2 83002

 

"CHP'Lİ BELEDİYELERE OPERASYON HAZIRLIĞI VAR"

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından bilgi aldığını iddia eden Takan, "Saray kaynaklarından ulaştığım bilgiye göre, CHP’li belediyelere yönelik önemli operasyonlarının hazırlıkları var. Bu operasyonlar öyle böyle değilmiş!.. Görevden almalar, tutuklamalardan bahsediliyor…" değerlendirmesinde bulundu.

Takan'ın "Terör', 'Teröristler' gündeminin perde arkası…" başlıklı yazısında şunları kaydetti:

Saray kaynaklarından ulaştığım bilgiye göre, CHP’li belediyelere yönelik önemli operasyonlarının hazırlıkları var. Bu operasyonlar öyle böyle değilmiş!.. Görevden almalar, tutuklamalardan bahsediliyor…

Saray, CHP’li belediyelerin tüm işe alma listelerini itina ile izlemiş. FETÖ ve PKK iltisaklı oldukları tespit edilenlerin raporları ile birlikte saraya listeler iletilmiş. Saray kaynaklarımdan biri “Reis düğmeye basarsa çok gümbürtü çıkar. En başta İstanbul Belediyesi olmak üzere birçok belediye çamura batmış. Hepsi belgeli” iddiasında bulundu.

★★★

Buradan nereye mi varacağız?..

Başkentin siyasi kulislerinden bir kare fotoğraf daha;

Sarayın siyasi müteahhitlik çalışmaları da eş zamanlı devam ediyor. Bugünlerde yeni bir merkez sağ parti ”kurdurulma” çalışmalarından da sıkça bahsedilir oldu. Şu an itibarı ile isim vermek doğru değil!.. CHP içinden bazı önemli milliyetçi muhafazakar isimler ile İYİ Parti’ye gidip gelen hatta akıl hocalığı yapan kimliklerden bahsediliyor. Hedef; CHP ve İYİ parti tabanında rahatsızlık duyan milliyetçi tabanın AKP ve MHP’ye gelmesi zor olduğu için bu yeni merkez sağ parti çatısı altında toparlamakmış. “Yeni bir merkez sağ parti kurdurulacak” iddiaları dillerden düşmüyor…

CHP Lİ BELEDİYELERE OPERASYON 3 86c42

İleri sürülen senaryolar işlerlik kazanırsa, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ondan daha da çok İYİ Parti lideri Meral Akşener’i zor günler bekliyor!..

 

 

 

 

 

HABER: İbrahim AKDAĞ

KAYNAK: Ajanslar

Alanya daki siyasi parti ilçe başkanları ; 10 Ocak çalışan gazeteciler günü münasebeti ile birer kutlama mesajı yayınladılar...

 

AK PARTİ ALANYA İLÇE BAŞKANI MUSTAFA TOKLU’DAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI...

MUSTAA TOKLU 10 OCAK 2020 136953872 190462792803446 1922119225754501782 n 7cf88

 

Başkan Toklu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Alanya İlçe Başkanı Mimar Mustafa TOKLU, 10 Ocak ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Toklu mesajında;
‘‘Çok Kıymetli Basın Mensupları,
Bilginin her gün katlanarak çoğaldığı ve teknolojinin giderek geliştiği günümüz dünyasında, medya hayati bir önem taşımaktadır. Görsel ve yazılı medyanın yanında sosyal medya olarak nitelenen anlık haberleşme ve bilgi paylaşım ağlarının etkinliğinin günden güne arttığı günümüzde, gazetecilerimizin üzerine düşen sorumluluk her zamankinden daha fazladır. Milletimizin gözü, dili ve kulağı olan, vatandaşlarımızın haber alma ve bilgi edinme ihtiyacının doğru biçimde karşılanmasına vesile olmuş gazetecilerimiz, ülkemizin demokratikleşme sürecine büyük katkı sunmaktadırlar.
Basın mensuplarımızın en önemli vasıfları, gücünü halktan alarak, tarafsız ve bağımsız bir şekilde haber ve yayın yapma, toplumu doğru bilgilendirme, elde ettiği haber ve bilgileri kamuoyuna objektif, ahlaki ve ilkeli bir biçimde yansıtmalarıdır. Toplumun gerçekleri öğrenmesinde ve sesini duyurmasında önemli rol oynayan basın, bireyin haber alma hakkını sağlayan ve toplumdan gelen istekleri yansıtarak, kamuoyu oluşturulmasına aracılık yapan, aynı zamanda düşünce ve ifade özgürlüğünün de en etkili araçlarından biridir.
Bu vesileyle, değerli basın çalışanlarının, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyor, görevlerini yaparken hayatlarını kaybeden basın çalışanlarını rahmetle anıyor, tüm basın çalışanlarına meslek hayatlarında, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.’ İfadelerine yer verdi. 

 

 

CHP ALANYA İLÇE BAŞKANI COŞKUN KARADAĞ'IN GAZETECİLER GÜNÜ  MESAJI...

COŞKUN KARADAĞ 30 ARALIK 2020 4 134708009 304411737677263 6604288241343436456 n 3fd03

BAŞKAN KARADAĞ: "Demokrasinin dördüncü gücü ve vazgeçilmezi olan siz gazeteci arkadaşlarımın gününü yürekten kutluyorum..Basının özgür olmadığı ülkelerde demokrasiden bahsedilemez. Bu sebeple sizler özgür yaşamın sesi ve hepimizin aynı zamanda aynasısınız."dedi.

Mesajının devamında gazetecilerin sıkıntılarınıda dile getiren CHP Alanya İlçe Başkanı Coşkun Karadağ: "  10 ocak 1961 günü çalışan gazetecilerinin 212 sayılı yasa ile çalışma haklarının elde edildiği gündür.Basın emekçileri tarih boyunca ülkemizde çok önemli görevler yapmıştır.Özellikle milli mücadele  yıllarında Anadolu basını mücadelenin ateşini yakan,Cumhuriyetin ilkelerini halka anlatan ,mücadelenin tüm yurtta gelişmelerini zor şartlar altında halkın haber almasını sağlamıştır.

Günümüzde yine çok zor Pandemi şartlarında halkın haber alma ve bilgilendirilme görevini yaparak can siperhane görev yapan ,
Savaşta,depremde, sel felaketinde,salgında,bayramlarda, düğünlerde, hayatın her alanında görev yapan, özellikle Anadolu’da ÇALIŞAN GAZETECİLER gününü kutlar, 
Sağlıklı, Başarılı günler dilerim."sözleriyle açıklamasını tamamladı.

 

 

MHP ALANYA İLÇE BAŞKANI MUSTAFA TÜRKDOĞAN'IN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI... 

MUSTAA TÜRKDOĞAN 10 OCAK 202163894 9473d

Gücünü milletten alarak mesai kavramı gözetmeden çalışan ve Türk milletinin sesi olan basın mensuplarının ağır şartlarda çalıştığının farkındayız. Gazetecilik fedakarlık isteyen mesleklerin başında gelmektedir. Türk basını, özellikle de yerel basın, milli mücadele yıllarında, milli duygulara hitap ederek, milli birlik ve beraberliğin sağlanması yönünde görevini en iyi şekilde yerine getirmiş, hem Anadolu'nun düşman işgaline karşı direnişinin yürekli sesi olmuş, hem de bu direnişin kahramanlarının destanını yazmıştır. Türkiye’nin ve tüm insanlığın korona virüs salgını sebebiyle, çok önemli bir süreçten geçtiği bu günlerde gazetecilik mesleğinin ne denli zor ve önemli olduğunu bir kez daha ifade ediyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi "Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır." Yine Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli'nin ifade ettiği gibi "Şüphesiz demokrasi haber alma ve ifade özgürlüğüyle güçlenir ve zenginlik kazanır. Bin bir güçlükle mesleklerini icra etmeye çalışan değerli gazetecilerimizin çabaları takdir edilmesi gereken bir durumdur." Bu anlamlı günde basın şehitlerimizi yad ediyor, Başta ülkemiz sathında önemli bir yere sahip olan Alanya’mızın değerli gazetecileri olmak üzere, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyor, ilkeli ve tarafsız yayıncılık anlayışı ile kamuoyunun sesi olma görevini yürüten tüm gazeteci arkadaşlarımıza hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum.” 

 

İYİ PARTİ ALANYA İLÇE BAŞKANI ALPER ARIKAN'IN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI... 

ALPER ARIKAN 6 ARALIK 2020 130018726 1779534035529407 6385437606220245874 n 9ff47

İYİ Parti Alanya İlçe Başkanı Alper Arıkan ise;  Alanya da ki medya kuruluşlarına birer tebrik kartı göndererek, 10 Ocak çalışan gazeteciler gününü kutladı.

İYİ PARTİ 10 OCAK GAZETECİLER MESAJI a3e24

 

 

 

 GELECEK PARTİSİ ALANYA İLÇE BAŞKANI AVUKAT MEVLÜT ÇAKAN'IN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI...

MEVLÜT ÇAKAN 10 OCAK 2021 43158

Gelecek Partisi Alanya İlçe Başkanı Av. Mevlüt ÇAKAN 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle ilgili bir mesaj yayımladı

Başkan Çakan mesajında; "Gazeteciler bizim toplum ile ilişkilerimizi kurmamızda köprü görevi görmektedir. Topluma doğru bilgiyi en hızlı ve en sağlıklı biçimde vermek için zor şartlar altında dahi çalışan gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutlarım. Gazetecilik günümüz teknolojisindeki dijital iletişim çağında önemli bir konumdadır. Dünyadaki tüm gelişmeleri bizlere vakit kaybetmeksizin aktarırken emeklerini göz ardı edemeyiz. Gazetecilerimizin emeklerinin karşılığının aldığı, korku iklimi içerisinde siyasi çekişmelere kurban gitmeden tarafsız ve ilkeli haberler yapmalarının zeminin oluşturulduğu aydınlık günleri hedefliyoruz ve bu hedeflere Gelecek Partisi olarak emin adımlarla ilerliyoruz. Bu vesile ile mensubu olduğum ve Alanyamızda temsil etmekten gurur duyduğum Gelecek Partisi olarak 10 Ocak Çalışan Gazetecilerimizin gününü kutlarım."dedi.

 

 

 

 

HABER: İbrahim  AKDAĞ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in başkanlığında 2021 yılının ilk Alanya Belediye Meclisi oturumu gerçekleştirildi. Başkan Yücel, 2020 yılında gerçekleşen icraatları ve 2021 yılında hayata geçirilmesi planlanan projeleri paylaştı...


Alanya Belediye Meclisi’nin 2021 yılı ilk oturumu gerçekleşti. Alanya Kültür Merkezi’nde Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in başkanlığında toplanan mecliste 2020 yılının faaliyet özeti üyelerle paylaşıldı. Raporu meclis üyelerine aktaran Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “2021’de halkımızın ve meclis üyelerimizin bize verdiği destekle daha güçlü bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

alanya belediye meclisi 5 ocak 2021 2 349473184684639552 57c85

“İÇME SUYU KULLANIMINA DİKKAT EDELİM”...

Meclisin açılış konuşmasını gerçekleştiren Başkan Yücel, son günlerde tüm Türkiye’nin bir numaralı gündem maddesi haline gelen kuraklık sorununa dikkat çekerek, vatandaşlara tasarruf ve bilinçli kullanım uyarısında bulundu. Başkan Yücel, “Sularımız hızla tükeniyor, yağmurların azalmasıyla birlikte artan kuraklık riski hepimizi tehdit ediyor. Vatandaşlarımızdan ricamız su israfının önüne geçecek önlemler alsınlar, yarınlarımızı kurutmayalım” dedi.

“2021 YILI GÜZEL VE SAĞLIKLI BİR YIL OLSUN”...

2020 yılının sona ermesinin ardından 2021’e büyük umutlarla girdiklerini belirten Başkan Yücel, şu ifadelere yer verdi: “Osmanlı’dan Selçuklu’ya birçok medeniyete ev sahipliği yapan, tarihi mirası, doğal ve coğrafi güzellikleri, turizm, tarım ve ticaret alanındaki atılımları ile ülkemizin en gözde kentlerinden biri olan Alanya’mızı hep birlikte daha yükseklere taşımak için 2021 yılında da aynı azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz. Barışın ve huzurun en güzel örneği olan bu kentin güzel insanlarına hizmette bulunmayı kutsal bir vazife, büyük bir onur ve gurur olarak gördüğümüzü bir kez daha ifade etmek isterim.

 

alanya belediye meclisi 5 ocak 2021 3 adembaşkan63492768064772008 6d248

“ALANYA’NIN GELECEĞİNİ PLANLIYORUZ”...

Halkımızın yetki verdiği yaklaşık 7 yıllık dönemde, şehrimizin sahip olduğu kazanım ve değerleri koruyup, daha yükseğe taşımaktan ve yeni hizmetlerin temelini oluşturmaktan mutluluk duyuyoruz. Sosyal, şeffaf, hesap verebilir ve üretken belediyecilik anlayışıyla hayata geçirdiğimiz projelerimizle sadece bugünü değil, Alanya’nın geleceğini de planlamaya çalışıyoruz. Hizmet dönemimizin ilk yıllarında özellikle kurumsallaşma ve altyapı hizmetlerine yoğunlaşıp, kentin kronikleşmiş sorunlarına çözüm üretirken, daha sonraki süreçte turizm cenneti olan Alanya’mızın marka değerini arttıracak, kentin dokusunu ve kimliğini değiştirecek önemli projeleri hayata geçirdik.

“KENTİMİZİN TEMEL İHTİYAÇLARINI TAMAMLADIK”...

Geçtiğimiz dönemde teleferik, Devlet Bahçeli Sosyal Yaşam Alanı, Güneş Enerji Santrali, kültür merkezleri ve sosyal tesisler, restorasyon çalışmaları gibi kentin marka değerini arttıracak büyük projeleri gerçeğe dönüştürdük. Aynı zamanda parklar, spor alanları, eğitim destekleri ve okul yatırımları, ulaşım, prestij caddeleri, bisiklet yolları, kapalı pazar alanları, Demirtaş Hayvan Barınağı, cenaze hizmetleri binası gibi kentin eksik ve ihtiyaç duyduğu temel alt ve üst yapı çalışmalarını tamamladık.

“PEK ÇOK MERKEZ BELEDİYEDEN DAHA GÜÇLÜYÜZ”...

Bugün geldiğimiz noktada coğrafi sınırlarının değişmesiyle hizmet alanı 56 kat artan Büyük Alanya’da; Alara’dan Aydap’a merkezden Toroslara kadar şehrin stratejik noktalarına kurduğumuz 8 şantiyemizle kentin her noktasına kesintisiz hizmet veriyoruz. Alanya’nın diğer merkez ilçelerden farkını da hep birlikte görüyoruz. Merkez ilçelerin ne köyü ne yaylası vardır. Bizde 1 haneye 3 noktada hizmet verecek noktadayız. 350 olarak teslim aldığımız araç sayısını 557’ye çıkartarak kurduğumuz güçlü araç filomuzla Alanya’nın en ücra köşelerine kadar hızlı ve etkin bir şekilde hizmetlerimizi ulaştırıyoruz. Neredeyse 90’a yakın da iş makinemizle Türkiye’deki merkez belediyelerin hepsinden üstün durumdayız. Merkezin yanı sıra beldeleri, kırsal mahalleleri ve yaylaları ile çok dağınık ve geniş bir coğrafya yayılan sorumluluk alanımıza rağmen tüm vatandaşlarımıza en iyi şekilde hizmet ediyoruz.

“YENİ BELEDİYE BİNASI 6 AYA BİTECEK KENT MEYDANI İÇİN İLK KAZMA SENE SONU VURULACAK”...

Tüm dünyada ve ülkemizde olduğu gibi pandemi ile mücadelemizi sürdürürken, milli ve manevi değerleri koruyarak, tüm yerel yönetimlere model olacak bir belediyecilik anlayışını ortaya koymak vizyonuyla azim ve gayretle çalışıyoruz. Birçok projeyi kendimiz geliştirdiğimiz gibi birçok belediyeye de örnek proje üretiyoruz. Kent kimliğini yeniden oluşturacak önemli projelerimizden biri olan Kent Meydanı ve Yeni Belediye Hizmet Binası ile ilgili çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. 6 ay içerisinde belediye binamızı bitireceğiz, bu sene sonunda da Kent Meydanı ile ilgili ilk kazmayı vuracağımıza inanıyoruz. Projesi ve ihale dosyası tamamlandı.

“CUMA PAZARI BÖLGESİ CAZİBE NOKTALARIMIZDAN OLACAK”...

Cuma Pazarı ve Düğün Salonu yerine çok güzel bir proje hazırladık. Sinema salonları ve kentin en büyük kütüphanesinin bulunacağı sosyal tesis projemiz, katlı otopark ve kapalı Pazar yeri çözümleriyle, meydan ve çevre düzenlemesiyle kentimize çok yakışan bir proje olacak. Projesi tamamlandı. İhale aşamasında. İnşallah 2021 yılında bu projemizin de temelini atıp, inşasına başlayacağız.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ İLE ALANYA YENİLENECEK”...

Kent estetiği ve bütüncül bir yapılaşma sağlamak için çok kapsamlı bir Kentsel Dönüşüm Uygulaması başlattık. Büyük bir hızla devam eden Kentsel Dönüşüm Projemizle Cumhuriyet Mahallemizde sosyal donatı alanları, trafik ağı ve modern mimarisi ile örnek bir kentsel dönüşüm çalışması ortaya koyuyoruz. Riskli Alan İlan edilen 373.048 metrekare alanda doğal yapı analizi, alan analizi, yapısal altyapı analizi, ulaşım analizi, yeşil doku analizi ve tapu kayıt aşamaları tamamlanmıştır. Alternatif Kentsel Tasarım Projemiz de hazırlanmış olup, son tasarıma göre Taslak İmar Planı revizyonu yapılmaktadır. Vatandaşlarımızla anlaşma aşamasına gelinmiş olup, bu sürecin de tamamlanmasından sonra hızlı bir şekilde inşaat aşamasına geçilecektir. Son olarak mecliste grubu bulunan tüm partilerden temsilcilerin katılımıyla AL-KENT A.Ş’yi kurarak çalışmalarımıza ivme kazandırdık.

“CUMHURİYET MAHALLESİ BİZİM REFERANSIMIZ OLACAK”...

Kentsel dönüşümde bu bölge bizim için önemli bir başlangıç olacaktır. Burada yapacağımız her çalışma Alanya’mız için örnek teşkil edecek ve yakalayacağımız başarı bütün Alanya’ya yansıyacaktır. Bu bölgemizin ardından Alanya’mızın düzenli, yaşanabilir, kimlik sahibi bir şehir olarak varlığını sürdürebilmesi için diğer bölgelerimizde de Kentsel Dönüşüm uygulaması yapmayı hedefliyoruz.

alanya belediye meclisi 5 ocak 2021 4 adem başkan 2 254615360137120720 a9a05

“PANDEMİ SADECE TÖRENLERİ ETKİLEDİ ÇALIŞMALARA ARA VERMEDİK”...

2020 yılında pandemiye rağmen birçok eserimizi tamamladık ancak pandemi yasakları nedeniyle açılış törenlerini gerçekleştiremedik. Demirtaş, Kestel, Toslak, Yaylalı, Çamlıca, Güney Kültür Merkezi ve Sosyal Tesislerini önceki yıllarda hizmete açmıştık. 2. dönemimizde de Batı bölgesine çok önemli sosyal tesisler kazandırdık. Bölgenin en büyük ihtiyaçları arasında olan kütüphanesi, açık ve kapalı sosyal alanları ile bölge halkına en iyi şekilde hizmet verecek olan Konaklı Kültür Merkezi’ni ve İncekum Çok Amaçlı Salonun inşaatını tamamladık. Batı Bölgemizde 5 bin metrekarelik alanı ile Alanya’nın en geniş ve en modern kapalı pazarı olan Avsallar Kapalı Pazar Yeri’ni de bitirerek hizmete açıyoruz. Pandemi nedeniyle açılış töreni yapamasak da tüm projelerimizi tamamladık.

“ÇAYARASI YAYLASI’NDA CAZİBE MERKEZİ YARATTIK”...

Çayarası Yaylası’nda Yörük kültürünün Toroslarda yaşatılacağı çarşı projesini hayata geçirdik. Yapımı tamamlanan cami, sağlık ocağı, dükkan ve sosyal alanların yer aldığı çarşı merkezi yaz aylarında yaylalara giden vatandaşlar için bir cazibe noktası haline gelecektir.

“AKDAĞ’DA 2 YILLIK EMEĞİN ARDINDAN SON AŞAMAYA GELDİK”...

Akdağ Kayak Merkezi Projesi ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Akdağ Kış Sporları ve Kayak Turizmine ait imar planı teklifimiz Kültür ve turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Kayak Federasyonu uzmanları ile yapılan ortak arazi gezileri ve koordinasyon ile hazırlanmış ve Kültür ve Turizm Bakanlığına teslim edilmiştir. İmar Planlarımız onay aşamasındadır.

“ALANYA’YA SPORDA ÇAĞ ATLATTIK”...

2021 yılında spor alanında çok önemli projeleri hayata geçiriyoruz. Mahmutlar Spor Tesisi’nde harfiyat çalışmaları bitti, ihale aşamasına geldi. Bu sezon içerisinde kompleksi ile birlikte gençlerimizin hizmetine sunulacak. Konaklı Spor Kompleksinin inşaatına başladık. 176 dönümlük alanda çalışmalar sürüyor. Harfiyat çalışması biter bitmez ihaleye çıkacağız. Oba’da çok amaçlı bir şekilde hizmet verecek olan Kapalı Spor Salonu ve Sosyal Tesis Projemizi hazırladık. İnşallah bu yıl içinde ihaleye çıkmayı hedefliyoruz.

“GES PROJESİ İLE 3 YIL 10 AYLIK SÜREDE 12 MİLYON 680 BİN LİRA TASARRUF SAĞLADIK”...

2017 yılında kamu kurumları arasında en büyük Güneş Enerji Santrali’ni Alanya Belediyesi olarak Toslak Mahallesi’nde faaliyete sokarak, belediyemizin kullandığı elektrik enerjisini kendi kaynaklarımızla üretmeye başladık. Güneş Enerji Santralimizi büyüterek GES-4 Projesini 2019 yılında devreye almıştık. Ges Güçlendirme projesi ile de 280 Kw daha ekleyerek tesisimizi 3870 Kw gücüne ulaştırdık. Böylelikle %25 gelir artışı sağladık. Güneş Enerjisi Santrallerinin faaliyete alınmasından bugüne kadar Aralık ayı hariç 12 milyon 680 bin TL gelir elde ettik. Biz 5 yılda amorti edeceğini hesap ediyorduk, 3 yıl 10 ay gibi bir sürede kazandık. Yeni olarak 1 buçuk milyon liralık bir yatırımımız daha var. Alanya Belediyesi tamamen tükettiği elektriği kendisi üretmiş olacak ve hiçbir bedel ödemeyecek. 363 abonenin tamamen elektriğini kendimiz üretiyoruz.

alanya belediye meclisi 5 ocak 2021 5 seçim 1 893438976886802816 281f8

“SANTRAL VE OCAKLARIMIZ BÜYÜK TASARRUF SAĞLADI”...

2015 yılında hizmete açılan Maden Kalker Ocağımızda bugüne kadar 3.000.000 ton üretim yapılmış olup, 42 milyon TL tasarruf sağlanmıştır. 2016 yılında hizmet vermeye başlayan Asfalt Plentimizde 280.000 ton asfalt üretimi yapılmış olup 38 milyon TL tasarruf elde edilmiştir. 2017 yılında hizmete giren beton santralimizde üretime geçilmesinden bu yana 70.000 metreküp ton beton üretimi yapılmış olup, 8 milyon 900 bin TL tasarruf sağlanmıştır.

“2020 YILINDA 115 KİLOMETRE ASFALT DÖKTÜK”...

2020 yılında 115 km asfalt dökümü gerçekleştirirken, 2014-2020 yılları arasında 1151 kilometreyi aşkın asfalt hizmeti verdik. 7 yılda 2.657.761 metre çörezleme çalışması yaptık. 294.322 metre yeni yol açtık, 1.516.935 metrelik yol genişlettik. 702.948 metre kaldırım ve parke çalışması yaptık. Bu rakamlara baktığımızda, Alanya Belediyesi’nin ilmek ilmek cm cm kentin tüm noktalarında nasıl çalıştığını, merkezden yaylalara, doğudan batıya kentin her noktasında varlığını nasıl hissettirdiğini anlayabilirsiniz.

“ÇİÇEK EKİM VE DİKİMİNDEN TASARRUF SAĞLADIK”...

Aynı zamanda üretim ve depolama amaçlı 8500 metrekarelik açık ve 3200 metrekarelik kapalı alanda kendi seramızı kurduk. 2017 yılında hizmete açtığımız seramızdan 2020 yılına kadar 9 milyon 590 bin TL tasarruf sağladık. Alanya Belediyesi artık tasarruf ederek üreten, ürettikçe güçlenen, güçlendikçe büyüyen ve kendi kendine yeten bir belediyedir. Planlanan bütçe hedefimizi de yakaladık.

“YEŞİL ALAN SAYISINI İKİYE KATLADIK”...

Alanya’nın daha yaşanır bir kent olması için park, sosyal donatı alanları ve yeşil alanların sayısını arttırdık. 7 yıllık başkanlık dönemimizde merkez mahallelerimizde 65, kırsal mahallerimizde 75 olmak üzere toplamda 140 adet park, çocuk parkı, rekreasyon alanı yaparak toplam sayıyı 270’e çıkardık. 2014 yılında 956.997 metrekare olan yeşil alanımız, 2020 yılı sonunda 1.934.341 metrekareye çıkartılmış olup, yüzde 202 oranında artış sağlanmıştır.

“MACERA PARKI İÇİN TEMELLER ATILDI”...

Kızılalan Mevkii’nde 100 dönüm arazi üzerinde Macera Parkı Projemizin çalışmaları devam ediyor. 8 milyon 240 bin TL maliyetle şehrimize kazandıracağımız Macera Parkı, halkımızın, yerli ve yabancı misafirlerimizin, dinlenme, eğlence ve sportif etkinliklerini gerçekleştirebileceği bölgenin “en iyi parkı” olarak hizmet verecektir. Yaz aylarında açmayı umut ediyoruz.

“ALANYA’YI DOĞUDAN BATIYA BİSİKLETLE BULUŞTURACAĞIZ”...

Türkler-Payallar-Konaklı sahil yürüyüş yolu projemizin de çalışmaları sürmektedir. Prestij Caddesi ve Bisiklet Yolu çalışmalarımız kapsamında Türkler-Payallı ve Kestel’den Mahmutlar etabının da yarısı bitti. Sezona kadar da Kargıcak Mahallesi’nin sonuna kadar kesintisiz bisiklet yolunu tamamlayacağız. 2020 yılı içerisinde Hacet Meydanı’nı yürüyüş yolu, park ve trafik düzenlemeleri ile yeniledik. Kente yeni bir çehre kazandırdık.

alanya belediye meclisi 5 ocak 2021 6 seçim 2 27533667297799184 7f47c

“PIRIL PIRIL BİR ALANYA OLDUK”...

Alanya Belediyesi olarak şüphesiz en başarılı olduğumuz hizmetlerin başında temizlik işleri gelmektedir. Alanya sadece merkezi değil tüm mahalleleri ile her daim pırıl pırıl bir şehir haline gelmiştir. Çöp taksi ve ambalaj taksi temizlikte hızımızı ve gücümüzü arttıran projelerimizdir. 2014’te 65 araç ve gerecimiz vardı şu anda 120 civarında. Alanya’ya güzel kazanımlar sağladık. Nitekim, Uluslararası Sıfır Atık Zirvesinde Yerel Yönetimler Dalında ‘En İyi Hizmet Veren Belediye Ödülü’ne layık görülerek hizmetlerimiz taçlandırılmıştır. Hazırlamış olduğumuz Sıfır Atık Projesi kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2 milyon TL ve bir adet çöp kamyonu hibe edilmiştir. Sıfır Atık Projemiz kapsamında 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi, 7 adet mobil atık getirme merkezi kurulmuş, 1 adet kompost makinesi alınmıştır. Yine projemiz kapsamında Atık İlaç Toplama Kumbaraları ile atık ilaçlar toplanmaya başlanmıştır.

“EĞİTİM ÖNCELİKLİDİR ANLAYIŞI İLE OKULLAR YURTLAR KREŞLER YAPTIRIYORUZ”...

Yarınlarımızın teminatı çocuklarımızın daha iyi şartlarda eğitim alabilmesi için her zaman elimizi taşın altına koyduk. Eğitim önceliğimizdir diyerek, eğitim yatırımlarına önem verdik. Önceki dönem Oba Kız Yurdu ile 2 okulumuzu hizmete sunmuştuk. Bu dönemimizde Güllerpınarı Mahallemizde Etüt Merkezi’nin temelini attık. Etüt Merkezimizin Yüzde 70 oranında inşaatı tamamlandı. En kısa sürede bitirip, bu yıl öğrencilerimizin hizmetine sunacağız. Ayrıca yine Oba Mahallesi’ne düşündüğümüz Kreş projemiz hazır. İnşallah en kısa sürede ihalesini gerçekleştirip 2021 yılının ilk aylarında kreşimizin temelini atacağız. Mahmutlar’da 32 derslikli bir ilkokul binası inşaatını bu yıl tamamlayıp, öğrencilerimizin hizmetine sunacağız. Ayrıca ikili eğitim veren Avsallar Halıcı Orhan İlkokulunu normal eğitime geçirebilmek için Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile işbirliğinde kolları sıvadık. Merkezde ne yaptıysak kırsala da aynısını yapıyoruz. Sizlerin huzurunda belediyemizin eğitim konusundaki hassasiyetine paralel olarak yapacağımız eğitim yatırımlarında bizlere destek veren eğitim gönüllüsü tüm hayırseverlere teşekkür ediyorum.

“SOSYAL BELEDİYECİLİĞİN FARKINI PANDEMİDE HERKESE GÖSTERDİK”...

Rutin belediye hizmetlerimizin kalitesini arttırırken, sosyal belediyecilik uygulamalarını da ilk kez dönemimizde başlatarak, birçok belediyenin örnek aldığı sosyal yardım ve destek projelerimizi rutin belediye hizmetlerimiz arasına kattık. İhtiyaç duyan tüm vatandaşlarımızın ayağına hizmetlerimizi götürdük. Herkesin kolay ve aracısız olarak ulaşabileceği sosyal yardım ağını kurduk. Sosyal belediyeciliğin öneminin daha da anlaşıldığı pandemi döneminde sosyal yardımlarımızı arttırdık. Yerel Yönetimler olarak pandeminin başlangıcından itibaren salgının etkilerinin en aza indirilmesi noktasında tüm birimlerimiz ve personelimizle birlikte büyük bir özveri ile çalışarak, tüm imkânlarımızla salgından etkilenen esnaflarımızın ve vatandaşlarımızın yanında olduk.

“PANDEMİDE ESNAFIMIZA SAHİP ÇIKTIK”...

Belediyemizin birçok gelirinde ciddi boyutta azalma olmasına rağmen belediye mülklerinin kiracısı olan esnaflarımızın borçlarını öteledik. Yine faaliyeti durdurulan veya faaliyette bulunmadığı belediyemizce tespit edilen işyerlerinden belirlenen süre dâhilinde kira tahsili yapmadık. İşyeri kiralama hizmetlerinde 2020 yılı sonuna kadar KDV oranı %18’den %8’e düşürdük. Ayrıca belediye meclisimizin Ağustos ayında aldığı kararla, 2020 yılı kapsamında pazar yerlerinden aldığımız işgaliye ücretlerinde gıda satıcısı esnaflarımızdan 6 ay, tekstil ürünü satıcısı esnaflarımızdan 8 ay, taksici esnaflarımızdan 3 ay işgaliye ücreti alınmamıştır.

“PANDEMİYLE MÜCADELE İÇİN 5 MİLYON LİRADAN FAZLA HARCAMA YAPTIK”...

Kendi üretimimiz ve satın alma yoluyla tedarik ettiğimiz toplam 3.100.000 adet maskeyi vatandaşlarımıza ücretsiz dağıttık. Pandemiyle mücadele kapsamında 30.01.2020-31.12.2020 tarihleri arasında yaklaşık 5 milyon TL harcama yapılmıştır.

“ALANYA’DA TÜM ENGELLERİ KALDIRIP ATTIK”...

“Engelsiz Kent Alanya” sloganıyla Engelsiz Kent Yönetmeliğini çıkartarak, engelli bireylerin hayatını kolaylaştıracak projeleri uygulamaya koyduk. Çalışmalarımızın neticesinde Alanya “Erişilebilir Şehir” ünvanı almıştır. Alanya dünyada erişilebilir şehirlerin arasında Türkiye’deki 3 şehirden birisi oldu. Dünyada da örnek bir kent olmayı başardı.

“KADIN BİREYLERİMİZİN YANINDAYIZ”...

Geçtiğimiz ay Aile ve Kadın Destek Merkezi’mizin açılışını gerçekleştirdik. Merkezimiz, Kadına yönelik şiddeti önlemek ve kadınlarımıza, hukuksal ve psikolojik destek sağlamak için çalışmalarını yürütmektedir. Bu vesile ile kadına yönelik şiddeti kınıyor, 2021 yılında kadına yönelik şiddetin ve cinayetlerin son bulmasını diliyorum.

“ÇÖZÜM MASASINDAN REKOR İSTATİSTİK”...

Tüm vatandaşlarımızın aracısız ve tüm iletişim kanalları kullanarak belediyemize kolayca ulaşabilmesi, onların sorunlarını hızlı ve etkin bir şekilde çözüme kavuşturmak amacıyla 2015 yılında kurduğumuz Çözüm Masamız, çok kısa sürede halkımız tarafından benimsenmiş ve çok büyük bir başarı yakalamıştır. Sosyal, şeffaf ve güler yüzlü belediyecilik anlayışımızı temsil eden Çözüm Masamız, vatandaşımızın çözüm ortağı olmuştur. 2020 yılında Çözüm Masamıza gelen çağrı sayısı 191.649’dur. İstek, öneri, şikâyet ve teşekkür şeklinde yapılan başvuru sayısı 49.998’dir. Yapılan tüm bu başvuruların yüzde 99.6’sı tamamlanarak vatandaşlarımıza geri dönüş sağlanıp, bilgi verilmiştir.

“BEDESTEN’DE ÇALIŞMALAR %95 ORANINDA TAMAMLANDI”...

Alanya Kale’mizde ve şehrimizin her köşesinde bulunan tarihi varlıkları restore ederek kent belleğini yeniden canlandırıyoruz. Alanya Kalesi’nin en önemli anıtsal yapılarından birisi olan ve yıllardır boş vaziyette bulunan Bedesten’in onarım çalışması %95 oranında tamamlanmıştır. Onarım çalışmasının ardından geleneksel el sanatları ürünlerimizi burada sergileyeceğiz. Alanya Kalesi içinde restore ve iç düzenleme çalışmalarını tamamladığımız Alanya Belediyesi Yemek Müzesi’nin açılışını en kısa zamanda gerçekleştireceğiz. Yine pandemi dolayısıyla açılışını gerçekleştiremediğimiz Sedre Av Köşkü’nü de iç düzenlemeleri ile tamamladık. İnşallah 2021 yılında hep birlikte açılışını gerçekleştireceğiz. Allah rahmet eylesin, geçtiğimiz dönem meclisimizde bulunan eski Demirtaş Belediye Başkanımız Mustafa Aras çok dile getirirdi ama görmek nasip olmadı, kısa zamanda açılışını yapmak istiyoruz.

“ALANYA KALESİ OTOBÜSLERİN ÇIKIŞINA KAPATILACAK”...

Kızılkule-Tophane Ekseni Denizcilik ve Gemi Müzesi alanı içinde bulunan tescilli konut yapısının onarımında son aşamaya gelinmiştir. Oba Medresemizde restore çalışması devam etmektedir. Belediyemiz tarafından faaliyete geçirilen Teleferik projesiyle, Alanya Kalesi’ne ziyaretçi sayısının artması neticesinde Kale’nin her noktasına yürüyüş güzergâhları oluşturulması için çalışmalar yaptık. Teleferikten önce 146 bin olan ziyaretçi sayısı 2019 yılında 1 milyon 50 binlere ulaştı. Teleferik’in İçkale ile bağlantısını sağlamak amacıyla, Ehmedek bölgesinden İç Kale’ye kadar olan bölgede yaya yolları düzenleme çalışması gerçekleştirilmiştir. Oluşturduğumuz rota doğrultusunda ziyaretçilerin seyirlik ve gezinti yollarını kullanarak Alanya Kalesi’nin her noktasına ulaşılabilmesini sağlayacağız. Bu sene pandemiden dolayı yapamadık ama kaleye otobüslerin çıkışını da yasaklayacağız. 2021 Yılı içerisinde de iki tane daha Alanya Evi’ni restore ederek, kültürel mirasımıza kazandıracağız. Unesco dosyamızı yeniden hazır hale getiriyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımızla istişare halinde çalışmaları yürütüyoruz. Belediyemizin restorasyon çalışmaları ile her yıl bir veya birkaç eser ile ödüle layık görüldüğünü de belirtmek isterim.

“ALANYA MUTFAĞINI DÜNYAYA TANITIYORUZ”...

Yine ödül aldığımız çalışmalardan biri olan Mutfak Mirası projemizi pandemiye rağmen sürdürdük. Alanya’nın gastronomi rotasında yer alması yolunda çalışmalarımızı emin adımlarla yürütüyoruz. Yine Alanya’mızın yöresel lezzeti gülüklü çorba, belediyemizin girişimleriyle Türk Patent Enstitüsü tarafından coğrafi işaret tescili almıştır. Artık coğrafi işaretli ürün olan gülüklü çorbanın tanıtımı ile ilgili çalışmalar yapmaktayız. Türkiye’den de sadece iki belediye var. Birisi Alanya Belediyesi birisi de Gaziantep Belediyesi.

“ALANYA’NIN FETHİNİN 800. YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLAYACAĞIZ”...

2021 yılı Alanya olarak özel bir yıl. Alanya’nın Fethi’nin 800. yılı. Alanya olarak, Sultan Alaaddin Keykubat’tan bugünlere taşıdığımız mirasımızın, Türk-İslam Medeniyeti ile tanışmamızın 800. yılına girmekteyiz. Alanya Belediyesi olarak, 2021 yılı boyunca fetih ve fetih coşkusunun önce tüm kente, ulusala ve uluslararası arenaya yayılması için etkinlikler düzenlemeyi planlamaktayız. Selçuklu yılı olarak adlandırdığımız 2021 yılında, fetih coşkusunu hep birlikte yaşamayı hedefliyoruz.

“DAHA ÇOK ÇALIŞACAK DAHA ÇOK ÜRETECEĞİZ”...

Alanya halkının bizlere duyduğu güven ve sevginin karşılığı olarak, derin bir vefa ile daha çok çalışacağız, daha çok üreteceğiz. Bizlere güvenen, bizleri her daim bağrına basan, sevgi ve destekleri ile aşkla bu şehre hizmet etmemize vesile olan değerli Alanya halkımıza bir kez daha sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Alanya’ya hizmet yolunda bizlere her zaman destek veren siz değerli meclis üyelerimize, ekip arkadaşlarım olan başkan yardımcılarımıza, birim müdürlerimize ve tüm personelime sonsuz teşekkür ediyorum.

“2020 YILI TÜM DÜNYA İÇİN ZOR BİR YIL OLDU”...

2020 yılı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ve Alanya’mızda da çok zor geçen bir yıldı. Ne yazık ki, şehrimizin ulu çınarları büyüklerimizi, dostlarımızı, yakınlarımızı, sevdiklerimizi pandemi dolayısıyla kaybettik. Acılarımızı doyasıya paylaşamadık. Belki birbirimizden hiç bu kadar uzak kalmamıştık. Salgında kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum. Tedavi gören tüm hastalara acil şifalar diliyorum. Lütfen tedbirlere uymaya devam edelim. Yeni yılın, getirdiği tüm güzellikler ve iyilikler ile 2020’nin derin izlerini unutturabilmesini diliyorum. Salgının durmasını, normal yaşantımıza devam edebilmeyi, sevdiklerimizle korkusuzca her anımızı paylaşabilmeyi, neşeyle kucaklaşabilmeyi temenni ediyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun. Bu güne kadarki kazanımlarımız olan milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmayı Allah bizlere nasip etsin.

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI...

Son olarak, zor şartlarda görev yapan, düşünceleri ve yorumları ile toplumu bilgilendiren, demokrasinin güçlenmesine her zaman katkıda bulunan, yerel yönetimler ile vatandaşlar arasında köprü olan, sorunları dile getirerek çözülmesine destek sağlayan basın çalışanlarının ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor işlerinde başarılar diliyorum.” Başkan Yücel’in konuşmasının ardından gündem maddeleri okunup oylanmasına geçildi ve meclis oturumu sona erdi. 

 

 

 

 

 

HABER: Uğur AKDAĞ

Gazeteler

Designed by: Masoud