head
2183026 810x458 75f08
Cumartesi, 04 Şubat 2023

Manşetler

 

Yurt dışında yapılan araştırmalarda bitter çikolataların bazılarında kurşun tespit edilmesinin ardından Türkiye'de de geçen ay benzer bir çalışma yapıldı. Piyasada yüzde 60 bitter çikolata olarak satılan bir ürün özel bir laboratuvar tarafından incelendi ve üründe kurşun tespit edildi...

Üretilen tarımsal ürünlerdeki zirai ilaç ve ağır metal kalıntıları insan yaşamını tehdit ediyor.

Yakılan çöplerdeki elementler yanarak yok olmayınca hava yoluyla toprağa veya ürüne düşüyor.

Yurt dışında yapılan araştırmalarda bitter çikolataların bazılarında kurşun tespit edilmesinin ardından Türkiye’de de geçen ay benzer bir çalışma yapıldı.

Piyasada yüzde 60 bitter çikolata olarak satılan bir ürün özel bir laboratuvar tarafından incelendi ve üründe kurşun tespit edildi.

bt 2 813a7

İÇİNDEN 400 MİKROGRAM KURŞUN ÇIKTI...


Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Manavoğlu, çikolata ve kakao kullanılan ürünlerde kurşun değerinin incelenmesi gerektiğini belirtti.

“Yapılan bir analizde, bitter çikolatada kurşun oranı 400 mikrogram çıktı” diyen Manavoğlu, “Çocuklar için vücutta 2,2 mikrogramdan sonrası istenmiyor. Ağır metaller vücutta hem kanserojenik, hem zihinsel hem de psikolojik sonuçlar ortaya çıkarabilir” dedi.

ÇIKAN KURŞUN MİKTARI, SINIR DEĞERİN 200 KATINA YAKIN...


Manavoğlu, kurşunun birçok olumsuzluğa ve hastalığa neden olabilecek ağır bir metal olduğunu söyledi.

Manavoğlu, “Gelişim çağındaki çocukların ileride çok ciddi nöropsikolojik sorunlar yaşamasına sebep oluyor. Geçen ay yapılan çalışmanın açıklamasına baktığımızda rasgele seçilen yüzde 60’lık bitter çikolatada ağır metal analizi yapılıyor. Çikolatada yaklaşık 400 mikrogram kurşun tespit ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü, kurşun miktarının kanda bulunma miktarını yaklaşık 2,2 mikrogram olarak belirtiyor” ifadelerini kullandı.

Ülkede çikolata ve kakao kullanılan ürünlerdeki kurşuna dair bir çalışmanın henüz yapılmadığını vurgulayan Manavoğlu, şöyle devam etti:

“Tarım ve Orman Bakanlığı’nın piyasada yapacağı denetimlerle, yurt dışından gelecek kakao çekirdeklerinin, kakaolu ürünlerin analize tabi tutulup sonuçlarını görmek gerekiyor. Yapılan çalışmada çikolatadaki kurşun miktarı çok yüksek çıkmıştı.

Çocuklar için vücutta 2,2 mikrogramdan sonrası istenmiyor. Ancak yapılan analizde bitter çikolatada 400 mikrogram çıktı. Sınır değerin 200 katına yakın bir tespit yapılmış.”

‘PİYASADAN NUMUNE TOPLANARAK TESPİT YAPILMASI GEREK’...


Ağır metallerin yakılarak yok edilemeyeceğini söyleyen Manavoğlu, “Kamu kurumları ve laboratuvarları tarafından piyasadan numune toplanarak sağlam ve sıkı bir çalışmayla kurşun miktarının hangi seviyede olduğunun tespit edilmesi gerekir. Bundan sonra çözüm yollarına bakılması gerekiyor” dedi.

“‘Artık bitter çikolata yemeyelim’ demek yanlış. Kurşun, kakao çekirdeklerinin yetiştiği bölgedeki çevre kirliliğiyle oluşuyor” diyen Manavoğlu, “Bu bir element, yakarak yok edemezsiniz. Bir ağır metal olduğu için havadan süzülerek ya ürüne ya da toprağa karışacaktır” dile konuştu.

bt 3 35a8a

ZİHİNSEL GELİŞİMİ, IQ SEVİYESİNİ BİLE ETKİLİYOR...


Tüketicilerin bu konularda daha çaresiz olduğunu belirten Manavoğlu, şöyle dedi:

“Ağır metaller vücutta hem kanserojenik hem zihinsel hem de psikolojik sonuçlar ortaya çıkarabilir. Kişinin zihinsel gelişimi hatta IQ seviyesini bile etkileyebilecek sorunlara yol açabilir.

Üretici mutlaka kullanacağı ilaçları, üretim alanının konumunu iyi seçmeli. Araç trafiğinin yoğun olduğu noktalarda üretilen ürünlerde ağır metal kalıntısı olabilir.

Tüketicinin, satın aldığı ürünleri çok iyi yıkaması gerekiyor. Yıkanmayan ürünlerde zirai ilaç kalıntısı ve çevre kirliliğinden kaynaklı oluşabilecek ağır metaller olabilir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: Ajanslar

 

‘Şehrimizi Ortak Akılla Yönetiyoruz’

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya’da Meslek Odaları Başkanlarıyla toplantı yaptı. 26 akademik meslek odasının katılımıyla ulaşımdan, altyapıya, kültürden, çevreye pek çok konunun görüşüldüğü toplantıda yapılacak projeler ile ilgili birlik ve beraberlik içinde hareket edileceği vurgusu yapıldı.

Planlı, kurallı, kimlikli bir kent hedefiyle hizmetlerini sürdüren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, kenti STK’lar, Odalar, Muhtarlar, Üniversiteler ve Antalyalılarla birlikte ortak akılla yönetmeye devam ediyor. Bu kapsamda Başkan Muhittin Böcek, Antalya’da görev yapan Meslek Odaları Başkanlarıyla bir araya geldi. Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binasında 26 akademik meslek odaları başkanları ile kahvaltı yapan Başkan Böcek daha sonra toplantı gerçekleştirdi. Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu Başkanı Sacittin Hancıoğlu, TMMOB Antalya İl Koordinasyon Kurulu ve Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Derya Ünver ve diğer meslek odaları başkanlarının katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda, Antalya'nın sorunları konuşuldu, talep ve öneriler dile getirildi. Ulaşımdan altyapıya, kültürden, çevreye pek çok konunun görüşüldüğü toplantıda, yapılacak projeler ile ilgili birlik ve beraberlik içinde hareket edileceği vurgusu yapıldı.

odalar 2 d79df

Daha Fazlası İçin Çalışıyoruz...

Başkan Muhittin Böcek, göreve geldikleri günden buyana 7’den 77’ye herkese dokunabilmek ve fayda sağlayabilmek için ortak akılla çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Bahanelere sığınıp verdiğimiz sözleri unutmadık. Seçim döneminde ‘Muhittin Böcek’ sözü diyerek açıkladığımız projelerimizi hayata geçirmekle kalmayıp daha fazlasını yaptık. Her zaman daha fazlasını üretmek, daha da fazlasını başarmak için çalışıyoruz. Sivil toplum kuruluşlarımızla, üniversitelerimizle ve tabi ki de Antalyalı hemşerilerimizle birlikte yürümeye, sosyal yardımları artırıp kamu yararına öncelik vermeye, iş aş üretip paylaşmaya ve bu şehri birlikte yönetmeye devam edeceğiz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada kentin paydaşlarıyla koordineli bir şekilde hizmet üretmeyle ve kente değer katmaya, Cumhuriyetimizin 100. Yılında da kenti yönetmenin onuru ve gururuyla hizmet kalitemizi hiç durmadan artırmaya devam edeceğiz” dedi.

Dengesizlik Var...

Başkan Böcek, yapılan hizmet ve projeleri ile ilgili de meslek odası başkanlarını bilgilendirdi. 28 yıllık siyasi hayatı boyunca kimseyi kandırmadan bugünlere geldiğini anlatan Başkan Böcek, “Kimseyle kavga etmedik hep barıştan yana olduk. 31 Mart’ta 4. yılımızı tamamlıyoruz. Dönemi kurtarmak için proje yapmıyoruz. Kentin 30-40 yıl sonrasını düşünerek çalışıyoruz. Antalya turizm kenti yerli nüfusu ile birlikte sayı 25 milyonu buluyor ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte 25 milyona ev sahipliği yapıyoruz. Ancak alınan pay, kent nüfusu olan 2 milyon 619 bin kişiye göre burada bir dengesizlik ve adaletsizlik var. Bunun düzeltilmesi lazım” diye konuştu.

Yer Tahsisi İçin Talimat Verdi...

Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Derya Ünver de özellikle Antalya’da trafik ve alt yapı sorunlarının yaşandığını dikkat çekerek, odalarında yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Odaların bazı gelir kalemlerinin elinden alındığına vurgu yapan Ünver, Başkan Böcek’ten yer sıkıntısı yaşayan bazı odalar için talepte bulundu. Başkan Böcek bu talep üzerine “Yer sıkıntısı yaşayan odaların belirlenerek, bir mekan tahsisi ile sorunu çözebiliriz. Arkadaşlarıma talimat veriyorum. Bir alan araştırması yapacaklar. Bugünü milat kabul edelim ve yer sorunu yaşayan odalarımızı bu sorununu çözüme kavuşturalım” dedi.

Su Kaçakları İçin Yazılım...

Toplantıya katılan Meteoroloji Mühendisleri Odası önümüzdeki süreçte yaşanacak su kıtlığına dikkat çekerek, “Suyumuzu tasarruflu kullanalım fikrini yerleştirmemiz gerekiyor” önerisinde bulundu. Bu konuya büyük önem verdiklerine dikkat çeken Başkan Böcek de

Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini söyledi. Antalya’da yüzde 60’a yakın kayıp kaçak olduğunu belirten Başkan Böcek, “Akdeniz Üniversitesindeki hocalarımız ile birlikte kayıp kaçakla ilgili Ar-Ge gelişimi için yazılım çalışması gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

Diş Hekimleri Odası’ndan Teşekkür...

Toplantıda söz alan Oda Başkanları da görüş ve önerilerini sundu. Antalya Diş Hekimleri Odası adına toplantıya katılan Çağlar Yaşa, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Kepez’de hizmete açtığı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ile toplum ağız diş sağlığı ve koruyucu diş hekimliğine önemli bir katkı sunduğunu belirterek teşekkür etti. Yaşa, “Herhangi bir desteğimiz olursa yanınızda olduğumuzu bilmenizi isterim” dedi.

Tehlikeli Türler İçin Alan Ayrıldı...

Antalya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Murat Karabayoğlu ise Antalya’da toplum sağlığını etkileyen en önemli sorunun sokak hayvanları olduğunu dile getirerek, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda yaptığı çalışmaları yakından izlediklerini söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin Kirişçiler de yapımını tamamladığı barınağı merakla beklediklerini dile getiren Karabayoğlu, “Bu barınağın çok güzel bir çalışma olduğunu düşünüyoruz. Tehlikeli türler için de gerekli hassasiyeti göstereceğinize inanıyoruz” dedi. Başkan Muhittin Böcek de şu an barınakta 150’ye yakın tehlikeli türün bulunduğunu yeterli sayıda alanın ayrıldığını anlattı.

100 Binlik Planları Yaptık...

Planlı, kurallı ve kimlikli bir kent için geliyoruz dediklerini hatırlatan Muhittin Böcek, konuşmasında şunlara değindi: “Biz Antalya’nın 100 binlik planlarını yaptık. İki dönem iktidar partisinden Belediye Başkanlığı yapan arkadaşlarımız bu planı tamamlayamadı. Bize nasip oldu, biz doğruları yaptık. Kırcami gibi buna benzer bazı konuları biz yaptık. Biz burada sizlerle birlikte imar yönetmeliğini çıkarttık. Bakanlığa onaylattık. Sizlerle beraber 19 ilçedeki imar müdürlerimizin, meslek odalarımızın katılımıyla imar yönetmeliğini çıkardık.”

Bu Toplantıları Tekrarlayacağız...

Başkan Böcek, Deprem Master Planını İzmir ve İstanbul’dan sonra yapan üçüncü ilin Antalya olacağına vurgu yaptı. Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Cem Oğuz da toplantıya katılan Meslek Odası Başkanlarına Antalya’nın trafik sorununa ilişkin bir sunum yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek, meslek odası başkanlarını görüşlerini ve taleplerini her zaman dikkate aldıklarına vurgu yaparak, kısa zaman içinde bu toplantıları tekrarlayacaklarını kaydetti.

 

 

 

 

HABER: Ayten YILMAZ

 

Antalya'nın Aksu ilçesinde  3 kişinin bir otomobilde silahla vurularak öldürüldüğü olayın nedeninin kumar borcu olduğu ortaya çıktı. A.K.'nin, borcu olduğu Mahmut Şimşek, İbrahim Topdemir ve oğlu Galip Topdemir'i, "Borcunuzu ödeyeceğim" diyerek olay yerine çağırdığı, ardından üçünü de vurduğu belirtildi...

Aksu ilçesi Karaöz Ortaköy Mahallesi'nde 13.50 sıralarında silah sesleri geldiğini duyanlar durumu 112 Acil Çağrı Merkezi'ne bildirdi. Olay yerine gelen jandarma ve sağlık ekipleri, bir otomobilde kafalarından silahla vurulduğu tespit edilen 3 kişinin hayatını kaybettiğini belirledi.

3 KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ...
A.K. isimli şahıs, Alaylı Mahallesi pazar yerinde Halil Ülkü isimli şahsa silahla ateş ederek kaçtı. Ardından ise Karaöz Mahallesi'ne giderek burada aralarında Güloluk Muhtarı Mahmut Şimşek, Karaöz Mahallesi'nden İbrahim Topdemir ve oğlu Galip Topdemir'i araç içinde öldürdü. Şahıs daha sonra aracına binerek olay yerinden kaçtı. Olayda yaralanan kişinin hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

"BORCUNUZU ÖDEYECEĞİM" DİYEREK ÇAĞIRMIŞ...
Cinayetin altından ise kumar borcu çıktı. A.K.'nin, borcu olduğu Mahmut Şimşek, İbrahim Topdemir ve Galip Topdemir'i, "Borcunuzu ödeyeceğim" diyerek olay yerine çağırdığı öğrenildi. Mahmut Şimşek, İbrahim Topdemir ve Galip Topdemir'in, 07 BCT 520 plakalı hafif ticari araçla olay yerine gelerek A.K. ile buluştuğu, çıkan tartışmada A.K.'nin tabancayla 3 kişiye ateş açıp, kaçtığı öğrenildi.

"DAHA FİLMİN BAŞINDAYIZ"...
A.K.'nin, Halil Ülkü'yü de olay yeri yakınındaki noktada ağır yaraladığı belirtildi. Öte yandan A.K.'nin, sosyal medya hesabında isminin yanına 'Daha filmin başındayız' yazdığı görüldü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: Ajanslar

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Gazipaşalı muhtarlarla buluştu. Gazipaşa’ya bugüne kadar 178 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını söyleyen Başkan Böcek, seçimlere kadar 185 milyon TL’lik daha yatırım yapacaklarını belirterek, Gazipaşa’nın bütün grup yollarının yapılacağı sözünü verdi...

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, muhtar buluşmalarına Gazipaşa ilçesinde görev yapan muhtarlarla devam etti. Başkan Böcek, belediye bürokratları ile birlikte buluştuğu Gazipaşalı 53 muhtarla önce kahvaltı etti, daha sonra Gazipaşa Kültür Merkezi’nde toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, muhtarların sorun, talep, öneri ve isteklerini dinleyen Başkan Böcek, yapılan ve yapılacak olan hizmetleri hakkında da bilgi verdi.

GAZİPAŞA’YA 178 MİLYON TL’LİK ALT YAPI...

Muhtarları her zaman yol arkadaşları olarak gördüğünü söyleyen Başkan Muhittin Böcek, “Gazipaşa ilçemizde söz verilen projelerimizin çoğu yapıldı. Şu ana kadar Gazipaşa ilçemize 231 kilometre içme suyu, 15 kilometreye yakın kanalizasyon yaptık. Seçimden sonra söz vermiş olduğumuz 913 mahallemizde içme suyu depolarımızın ıslah edilmesi yani sularımızın daha sağlıklı hale gelebilmesi için çalışma başlattık. Gazipaşa ilçemizde de 105 depomuzdan 37 tanesini ıslah ettik. Gazipaşa ilçe merkezimizde16 metrekare koruge boru döşedik. Şu ana kadar Gazipaşa ilçemizde yatırım değeri 178 milyon lira olan çalışmayı hayata geçirdik” dedi.

185 MİLYON TL’LİK YATIRIM DAHA YAPILACAK...

Başkan Böcek, yerel seçimlere kadar olan 15 aylık sürede Gazipaşa ilçesine 185 milyonluk liralık daha yatırım yapılacağını söyledi. Üzerinde önemle durdukları bir diğer konunun da deniz temizliği olduğunu vurgulayan Başkan Böcek, “Arıtma tesisimizin derin deniz deşarj hattı çalışması için 2022’de proje çalışması yaptık. Şu an İller Bankası ile kredi çalışması yapıyoruz. 65 milyon lira bedelle önümüzdeki günlerde ihaleye çıkacağız. Denizlerimiz önemli. Bu da Gazipaşa’mız için önemli bir projedir” diye konuştu.

BÜTÜN GRUP YOLLARINI YAPIN TALİMATI...

Başkan Böcek, daha sonra muhtarların taleplerini dinledi. Muhtarların yol ve asfalt taleplerinin ağırlıkta olması üzerine Başkan Böcek, “Gazipaşa’nın bütün grup yollarını yapacaksınız. İhalenizi ona göre yapın. Geç kalmayın” talimatı verdi. Başkan Böcek, ayrıca 13 mahalleyi ilgilendiren Kaş Yaylası Grup Yolu’nun 12 kilometrelik bölümünün asfaltla kaplanması, içme suyu sorunu yaşanan 12 mahalle için sondaj çalışması, mezarlıklara yeni yatırımlar, 5 mahalle için köy konağı, Karalar- Yeniköy-Kızılgüney grup yolu hattındaki dar köprülerin ihtiyaç durumuna göre yenilenmesi gibi birçok önemli müjde verdi.

 böcek 2 dc026

MUHTARLARDAN TEŞEKKÜR...

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’ten mezarlıklardan alt ve üstyapıya, kanalizasyondan, içme suyu şebekesine varıncaya kadar onlarca yatırımın sözünü alan mahalle muhtarları böyle bir programın düzenlenmesine öncülük ettiği için Büyükşehir Belediye Başkanı Muhitten Böcek’e övgüler yağdırdı. Muhtarlar Başkan Böcek’i alkışlayarak memnuniyetlerini dile getirdi.
Başkan Böcek, daha sonra CHP ve İYİ Parti ilçe başkanlıklarını da ziyaret etti.   

 

 

 

 

Antalya’nın Aksu ilçesinde, alacak verecek meselesinden çıktığı iddia edilen tartışmada bir kişi, baba oğul ve arasında mahalle muhtarının da bulunduğu 3 kişiyi tabanca ile  öldürdü, 1 kişiyi yaraladı. Ailelerin olay yerindeki feryatları yürekleri dağladı...

Olay, saat  13.50 sıralarında Aksu ilçesi Karaöz Mahallesi 15001 Sokak kanal boyunda meydana geldi.

Edinilen bilgiye göre, Ahmet K., Alaylı Mahallesi pazar yerinde 50 yaşındaki Halil Ülkü’yü otomobilinin içinde tabanca ile ateş ederek yaraladı. Saldırgan daha sonra Karaöz Mahallesi’ne giderek burada aralarında Güloluk Mahalle Muhtarı Mahmut Şimşek(52), İbrahim Topdemir(55) ve oğlu Galip Topdemir’i(33) kanal boyuna çağırdı.

Galip Topdemir, babası ve muhtar Şimşek, 06 BCT 520 plakalı hafif ticari araçla adrese geldi. Burada bekleyen Ahmet K., araca tabanca ile kurşun yağdırdıktan sonra, otomobiliyle bölgeden kaçtı.

Silah sesini duyanlar durumu 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bildirdi. İhbarla adrese çok sayıda jandarma ve sağlık ekibi sevk edildi. Olay yerindeki ilk müdahalesinin ardından Halil Ülkü, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Hafif ticari araçtaki İbrahim Topdemir, Galip Topdemir ve Halil Şimşek’in yapılan kontrollerde hayatını kaybettiği belirlendi.

Acı haberi alan 3 kişinin yakınları ise olay yerine geldi. Ailelerin feryatları yürekleri dağladı. Aileler, “Yanımdan şimdi gittin Mahmut, yavrularımı koydun gittin ya Mahmut. Yavrum beni niye aramadın ak çocuğum diye” diye gözyaşları döktü.

Çok sayıda kişinin olay yerine gelmesi nedeniyle jandarma ekipleri geniş güvenlik önlemi aldı.

Savcılık ve jandarma olay yeri inceleme ekiplerinin çalışmasının ardından 3 kişinin cenazesi otopsi yapılmak üzere Antalya Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı. Jandarma olay yerinden kaçan şüpheliyi yakalamak için çalışma başlattı.

Öte yandan, zanlı Ahmet K, ile hayatlarını kaybeden Ahmet Topdemir ve İbrahim Topdemir arasında alacak verecek meselesinin olduğu öğrenildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: Ajanslar

Gazeteler