head
2183026 810x458 75f08
Pazar, 15 Eylül 2019

Sağlık

Antalya Büyükşehir Belediyesi ‘Evde Bakım Hizmeti’ ile zor durumdaki vatandaşları yalnız hissettirmiyor. Bakıma muhtaç hasta, engelli ve yaşlılara sağlık kontrolünden, öz bakıma, ev temizliğinden, tıbbi malzeme yardımına her türlü destek sağlanıyor...

Antalya Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı, ücretsiz Evde Bakım Hizmeti ile engelli, yaşlı veya yatalak durumda olan vatandaşların yanında oluyor.

Uzman doktorlar, hemşire, fizyoterapist, bakım personeli tarafından evlerinde ziyaret edilen hastalar, kendini yalnız hissetmiyor.

Sağlık ve diş muayeneleri ile rutin sağlık kontrollerini gerçekleştirilen, evleri temizlenen, bulaşıkları yıkanan, öz bakımı yapılan ve ev ihtiyaçları karşılanan hastalara aynı zamanda tıbbi malzeme desteği de sağlanıyor.

Hastanede müdahale gerektiren bir durum söz konusu olduğunda ise hasta, nakil ambulansı ile hastaneye götürülüyor. 11 bin kayıtlı hasta sayısı olan Evde Bakım Hizmeti kapsamında 1 Ocak 2019’dan itibaren bu yana yaklaşık 8 bin hasta ziyaretinde bulunuldu. Mental retardi hastası olan 18 yaşındaki oğlu Mevlüt Şen için Evde Bakım Hizmeti aldıklarını söyleyen anne Ayşe Şahin, “İki ayda bir düzenli olarak doktor ve hemşireler ziyaretimize geliyor. Oğlumun kontrollerini ve diş muayenesini yapıyor, alt bezi desteği veriyorlar. Evimize gelip güler yüzleriyle oğlumla ilgilendikleri için de ayrıca mutluyum” dedi.

87 yaşındaki felçli eşi Hasan Rıza Özbek için Evde Bakım Hizmeti alan Necla Özbek, “Eşimi tedavi gördüğü hastaneden eve getirebilmek için Büyükşehir Belediyesi’ni aradım, yardım istedim. Sağ olsunlar hemen hastaneye gelip hastamızı evimize kadar getirdiler. Ücretsiz olarak bu hizmeti vermeleri hem de güler yüzleriyle bu işi yapmaları beni ayrı sevindirdi” dedi.

Evde Sağlık Hizmeti için evlerine gelen doktor, hemşire ve bakım personellerinin eşine babaları gibi baktığını, sevgi ve saygıyla davrandığını söyleyen Özbek, “Büyükşehir Belediyesi’ne bu hizmetinden dolayı çok teşekkür ederim. Allah razı olsun. Bizlere verdikleri hizmetten çok memnunuz” diye konuştu. Diyabete bağlı iki ayağı ampute olan 65 yaşındaki Salih Kaplan da “2013 yılından itibaren bu hizmetten yararlanıyorum. Doktorumuz ve hemşiremiz geliyor sağlık kontrollerimi yapıyor. Görevli bir kızımız gelip evimin temizliğini yapıyor. Bu benim için büyük nimet. Çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Muhittin Böcek, rutin kontrol için gittiği hastanede anjiyo oldu...

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Muhittin Böcek, rutin kontrol için gittiği hastanede anjiyo oldu. Başkan Böcek'in anjiyosu temiz çıktı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muratpaşa ilçesindeki Medical Park Hastanesi'nde dün check-up (genel sağlık kontrolü) yaptırdı. Endoskopi, kolonoskopi ve bilgisayarlı koroner anjiyografi kontrolleri yapılan Başkan Böcek'e anjiyo da yapıldı. Başkan Böcek, anjiyo sonucunun temiz çıktığını söyledi. Kendisini çok iyi hissettiğini belirten Muhittin Böcek, "Gayet sağlıklıyım. Genel bir sağlık taraması yaptırdım. Kısa süre sonra görevimin başında olacağım. Antalyalılara verdiğimiz sözleri tutmak, projelerimizi hayata geçirmek için çalışmaya devam edeceğiz. Durmak yok çalışmaya devam" dedi.

BÖCEK DOKTORU İLE67317488 604362590092724 8445369484625051648 n 5a4f2

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek,Anjiyo ve diğer operasyonları yapan Prof .Dr.Cengiz Ermiş ile objektiflere gülürek poz verdi ve sağlığının gayet iyi olduğunu belirtti.


Dünyada ve Türkiye’de yeni teknik olan “Endoskopik Tiroidektomi Yöntemi” yani iz bırakmayan tiroid ameliyatı Alanya’da ilk kez ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uygulanmaya başlandı.


Uzun yıllardır tiroid hastası olan 37 yaşındaki Remziye Cansever, tavsiye üzerine Dr. Öğr. Üyesi Genel Cerrahi Uzmanı Hasan Çalış ile iletişime geçti. Yapılan tetkikler sonucunda hastaya Türkiye’de sayılı merkezlerce yapılan aksillar yaklaşımla Endoskopik Tiroidektomi ameliyatının yapılmasına karar verildi. Başarılı geçen operasyon sonunda Dr. Öğr. Üyesi Genel Cerrahi Uzmanı Hasan Çalış hasta Cansever’i yatan hastalar bölümünde ziyaret etti. Endoskopik tiroidektomi yönteminin kozmetik avantajlarına dikkat çeken Genel Cerrahi Uzmanı Çalış, ALKÜ Alanya Eğitim Araştırma Hastanesi’nde uygun olan tiroid hastalarına artık endoskopik yöntemle ameliyat yapılabildiğini, böylece hastaların boyunlarında herhangi bir iz kalmadığını ifade etti. Dr. Hasan Çalış: ”Bölgemizde ilk kez boyuna kesi yapmadan, aksiller yöntemle tiroid bezi ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Bilindiği üzere tiroid ameliyatlarının cerrahisinde geleneksel yöntem olan açık cerrahi teknik uygulanmaktadır. Endoskopik tiroid ameliyatında, hastanın boyun bölgesinde gözüken herhangi bir kesi olmamaktadır. Sadece koltuk altında 3 adet kesi mevcuttur. Bu ameliyatın püf noktası tamamen kozmetiğin ön planda olmasıdır.


‘’ENDOSKOPİK TİROİDEKTOMİ YÖNTEMİ HER HASTAYA UYGULANABİLİR Mİ?“
Endoskopik tiroidektomi ameliyatının sınırlamaları olduğunun altını çizen Dr. Hasan Çalış, her hastaya uygulanmadığını, burada tiroid bezinin büyüklüğü ve nodüllerin çapının önemli olduğunu ifade etti. Dr. Öğr. Üyesi Genel Cerrahi Uzmanı Hasan Çalış : ”Bu ameliyatları biz 8 cm'e kadar büyük olan guatrlara uygulamaktayız. Ancak ülkemizde tiroidit oranı yüksek olduğu için sadece seçilmiş vakalarda uygulayabilmekteyiz. Açık tekniğe göre bu ameliyatın herhangi bir yan etkisi yoktur. Tam tersine kozmetik anlamda avantajlı bir yöntemdir. Kapalı bir teknik olduğu için hastanın günlük aktiviteleri ile işe dönüşü daha hızlı olmaktadır. “diye konuştu.
Uzun araştırmalar sonucu ve tavsiye üzerine Dr. Hasan Çalış ile iletişime geçtiğini dile getiren hasta Remziye Cansever sonuçtan oldukça memnun olduğunu söyledi. Cansever: ”Doktoruma beni bu yöntemle tanıştırdığı için çok teşekkür ediyorum. Hem sağlığıma kavuştuğum için, hem de boynumda beni rahatsız edecek bir iz kalmadığı için çok mutluyum. Ameliyat sürecimde hiçbir sıkıntı yaşamadım sonrasında da çok rahattım. Hızlı bir şekilde toparlanıyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ederim “dedi.

Alanya Güneşi Gazetesi soruyor?

-Katil Akrep mi?

-Yoksa Hastane ihmali mi; Minik Dilara'nın ölümüne sebep oldu?

-Koca Üniversite hastanesinde uzman hekim sayısı yetersiz mi?

-Üniversite hastanesinde hava ambülansı (Helikopter) neden hastayı Antalya ya ulaştırmadı?

-Hava ambülansı çalışmıyor mu?

Hava ambülansının (Helikopter) 30 dakika sonraki çalıştırılabildiği ve geç kalktığı iddiaları doğru mu?

-Hastane de yeterli acil servis müdahale odası yok mu?

Üniversite hastanesinde panzehir gibi ilaç eksikliği var mı?

minik dilara 2 61817380 191228605112190 6491860325082595328 n 3a543

SON OLARAK ŞUNU DA SORUYORUZ?


Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı sorumlular ve ihmali olanlar hakkında işlem başlatmış mıdır?

Daha okul karnesini alacaktı diye göz yaşı döken aile bireyleri günlerdir minik Dilara'nın ardından ağıt yakıyor.
Anne Ayşe İnci hala şokta...

minik dilara 3 61819962 889032541442461 7635971150958297088 n d4584

AKREP SOKMASI SONUCU HAYATINI KAYBEDEN DİLARA İNCİ

 

Alanya, 8 yaşındaki Dilara’nın bir akrep tarafından sokulması sonucu hayatını kaybetmesiyle sarsıldı. Küçük kızın acı kaybının ardından gözler, ALKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne çevrildi. Aile fertleri "İhmal var" diyerek hastaneyi işaret etti .

Alanya Çamlıca Mahallesi’nde yaşayan Ali-Ayşe İnci çiftinin 8 yaşındaki kızları Dilara İnci, akrep sokması nedeniyle hayatını kaybetmişti.
Evlerinin önünde oyun oynarken akrebin soktuğu Dilara'yı ailesi geçtiğimiz pazar günü (26 Mayıs 2019) öğlen saatlerinde ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürdü.

İddiaya göre hastanede iğne yapılan küçük kız evine getirildiğinde tekrar fenalaştı.
Yeniden hastaneye kaldırılan Dilara İnci, ambulans helikopterle Antalya’ya sevk edildiği sırada hayatını kaybetti.

İlkokul 2. sınıf öğrencisi olan Dilara İnci’nin ölümü ailesi ve sınıf arkadaşlarını yasa boğdu.
Dilara İnci, geçtiğimiz salı günü Çamlıca'daki aile mezarlığında toprağa verildi.

HABER:Ayten YILMAZ

ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Uzmanı, Öğretim Üyesi Dr. Murat Uçar, oruç tutan vatandaşları böbrek sağlığı açısından yeterli miktarda su tüketmeleri konusunda uyardı.

"Havaların ısınması ile birlikte vücudumuzun sıvı ihtiyacı da artmaktadır. Ramazan ayında sıvı tüketiminin yeterli miktarda olmaması ise enfeksiyonların barınmasına uygun bir ortam hazırlayabilmektedir" diyen Dr. Uçar, yaz aylarında ve Ramazan ayında sıvı tüketiminin sağlık açısından önemine dikkati çekti.

Uçar, "Ramazan ayında sıvı tüketimi azalmakta, havaların ısınması ile birlikte vücudun sıvı ihtiyacı ise artmaktadır. Böbrek sağlığı açısından sıvı tüketimi önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu yüzden günlük 2.5-3 litre sıvı tüketmemiz gerekmektedir. İdrar ile vücudumuz istenmeyen maddelerden arınmaktadır. Yeteri kadar sıvı alınmadığında ise bu işlemin zorlaşmasına bağlı olarak böbrek hastalıkları ortaya çıkmaktadır. Eğer yeterli miktarda sıvı almazsak, vücudumuzun sıvı ihtiyacını karşılayamazsak başta böbrek yetmezliği olmak üzere böbrek taşı, idrar yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklara da sebebiyet vermiş oluruz. Bir kişide idrar renginde koyulaşma, idrar yaparken yanma, sık sık idrara çıkma, aniden sıkışma hissi, idrarda kan görülmesi gibi şikayetler ortaya çıkarsa mutlaka bir üroloji hekimine başvurması gerekmektedir" diye konuştu.

Gazeteler

Designed by: Masoud