head
2183026 810x458 75f08
Cuma, 12 Temmuz 2024

Sağlık

 

Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde açık kalp ameliyatı geçiren hastalara, Kalp Damar Cerrahisi Kliniği hekimlerinden Doç. Dr. Oğuz Karahan ile Op. Dr. Özgür Akkaya tarafından eğitim düzenledi...

kalp ameliyatı olanlar 2 bda8d

Açık kalp ameliyatıyla ikinci hayat şansını tekrardan yakalayan ve eski sağlıklarına yeninden kavuşan hastalar, Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli hekimler ve hastane yönetimi tarafından düzenlenen organizasyonda bir araya geldi. Kalp (Bypass) hastaları ve ailelerine verilen eğitimde; hastaların kalp sağlığını korumak için dikkat etmesi gerekenler, beslenme programı, ameliyat sonrası yeni yaşam tarzı, iyileşme süreci ve hastalığın önemi konuları hakkında bilgi verildi.

kalp ameliyatı olanlar 3 ab276

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuz Karahan, “Ameliyat sonrası belirleyeceğiniz yaşam tarzınız ile kalp sağlığınızı korumak elinizdedir. Değiştirilen ve kalan damarları korumak amacıyla hayatınızı bir düzene oturtmalısınız. Tüm bunlara dikkat etmeniz kalp sağlığınız açısından olumlu olacaktır. Kemiğin kaynaması için özellikle 2 ay çok önemlidir. Kemiğin kaynamasına en büyük destek olan korse ise mutlaka kullanılmalıdır. Yaralarınız kapanmadan ziyaretçi kabul etmeyin. 1 veya 2 refakatçi dışında çok fazla yakın temasta bulunmayınız. Özellikle ilk 2 hafta destek almaktan kaçınılmamalı, ayağa kalkarken, otururken destek alınmalıdır. Uyurken düz pozisyonda yana yatmadan uyunmalı, banyo yaparken oturarak yapılmalı, uyku düzeni için psikolojik destek alınmalıdır.” dedi.

kalp ameliyatı olanlar 3 ab276
Ameliyat sonrasında hastaların kaliteli bir yaşam tarzını benimsemesi ve hekim kontrollerini düzenli yaptırması gerektiğine değinen Op. Dr. Özgür Akkaya, “Yaşam için yakaladığınız bu şansı çok iyi değerlendirin. Beraber başardığımız bu mücadelede, ameliyat öncesi kadar sonrası da çok önemlidir. Bizler sizin ameliyatınızı başarılı bir şekilde başardık. Bundan sonraki süreci ise birlikte başaracağız. Sizlere çok iş düşüyor. Kendinizi bağımlı olduğunuz gibi düşünmeyin, bu bir süreçtir. Beslenme çok önemli. Çok yağlı ve çok tuzlu yemeklerden kaçının. Öğünlerinizi küçük porsiyonlarda hafif yiyecekler tercih ederek tüketin. Şeker hastası olan hastalarımızın şekerini ölçmeyi unutmamalı, çok dikkat etmelidir. Sıvı olarak sadece su tüketmeye özen gösterilmeli, kafein ve gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır. Verdiğimiz ilaçlar mutlaka düzenli bir şekilde kullanılmalı, kontroller ise aksatılmamalıdır.“ şeklinde konuştu. Seminer daha sonra soru cevap şeklinde devam etti.

 

 

 

 

 

HABER: Ayten YILMAZ

 

Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nalan Kozacı yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte motosiklet ve bisiklet kazalarındaki artışa dikkat çekerek uyarılarda bulundu...

 

Prof. Dr. Kozacı, “Acil Serviste ağır dramların yaşanmaması adına biz hekimler elimizden geleni yapıyoruz, sizlerde lütfen kendi can güvenliğinizi sağlayın.” dedi. Alanya’da havaların ısınmasıyla birlikte artan motosiklet kazalarına değinen Prof. Dr. Nalan Kozacı önemli açıklamalarda bulundu. Kozacı, ”Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son dönemlerde bisiklet ve motosiklet kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu yaygınlaşmanın sebebini motosiklet ve bisikletlerin diğer araçlara göre daha ucuz olması, trafik yoğunluğu ve beraberinde park sıkıntısı olarak gösterebiliriz. Aynı zamanda internet alışverişinin artması ile birlikte kuryelik gibi mesleki gruplarda da motosiklet kullanımının yaygınlaşmasını gösterebiliriz.” dedi.

dikkat çekti 2 35468

‘KASK KULLANIMI HAYAT KURTARIR’...

Turizm bölgesi olan Alanya’da yerli ve yabancı turistlerde de motosiklet kullanımının arttığına dikkati çeken Prof. Dr. Nalan Kozacı, ”Motosiklet kazaları ile ilgili yapılan çalışmalarda diğer araç kazalarına göre ölüm riski 34 kat daha fazladır. Bu artışın sebebi ise kaza anında koruma kalkanlarının olmaması ve vücudun tamamen dışarıda olmasıdır. Vücut tamamen dışarıda olduğu için kafa, boyun, göğüs, karın yaralanmaları, ciddi kemik kırıkları ve çıkıkları gibi kas iskelet sistemi yaralanmalarını çok sık görmekteyiz. Kazalarda en sık karşılaştığımız problemlerden bir tanesi kafa travması, kafa içi travmaları, ciddi anlamda önlediği bilinmesine rağmen kaskın kullanılmamasıdır. Kask ile birlikte kıyafetlerin uygun bir şekilde kullanılması çok önemlidir. Yapılan çalışmalarda kazaların daha çok geceleri olduğunu bize göstermektedir. Bu yüzden gece seyahatlerinde reflektör özelliği olan kıyafetlerin kullanılması önem arz etmektedir. Diğer bir nedende motosiklet üzerinde yapılan sollama, birden fazla kişinin motosiklete binmesi, akrobatik hareketler, araca tutunarak sürmek gibi uygunsuz davranışlardır. “ ifadelerini verdi. Trafik kazalarının önüne geçebilmek adına uyulması gereken kurallara değinen Prof. Dr. Kozacı, ”Motosiklet kullanırken kas kullanımına dikkat edilmesi, trafikte uygunsuz davranışlardan kaçınmak, alkol ve benzeri madde kullanımından uzak durulması gerekir. Bu tür maddelerin kullanıma bağlı şuurda bozulmalar ve reflekste zayıflamalar yaşanmaktadır. Bizler Acil Servis hekimleri olarak sizlerin sağlığı için elimizden geleni yapmakta ve yapmaya da devam edeceğiz. Lütfen sizde kendi can güvenliğinizi sağlayın. Acil serviste ağır vakaların gelmesini ve ağır dramların yaşanmasını hep birlikte önleyebiliriz.“ diye konuştu

dikkat çekti 3 fdc66

 

 

HABER: Ayten YILMAZ

 

Alanya’da çiçek toplarken ayağı kayıp 10 metre yükseklikten aşağıya düşen 17 yaşındaki İlknur Uslu, Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesinde yaklaşık 1 aydır verdiği yaşam mücadelesini kazandı...


Onu bir an olsun yalnız bırakmayan doktorları ve yoğun bakım hemşireleri Uslu’ya 18’inci yaş doğum gününde sürpriz kutlama yaptı.

Adeta yeniden doğan İlknur Uslu ve ailesi, sürpriz kutlama için Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi yönetimine, hekimlerine ve sağlık çalışanlarına teşekkür ederek, ” iyi ki varsınız “dediler.

İYİLEŞTİ 1 c09c0
ÜNİVERSİTE SINAVINA HAZIRLANIYORDU...
Üniversite sınavlarına hazırlanana İlknur Uslu, 21 Mayıs 2022 tarihinde evden çiçek toplamak için dışarıya çıktı. 10 metre yükseklikte gördüğü çiçeği koparmak için yanaştığında ise dengesini kaybederek aşağıya düştü. Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Ünitesinde ilk müdahalesi yapılan İlknur Uslu, geçirdiği beyin kanaması nedeniyle hastanede görevli Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Birol Özkal tarafından acil ameliyata alındı. Operasyon sonrası Uslu’nun tedavisine yoğun bakımda devam edilerek hekimi Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Uğur Altun ve yoğun bakım hemşireleri tarafından sürekli gözetim altında tutuldu. Yapılan müdahalelere ve tedavilere cevap veren İlknur Uslu, 1 hafta önce hayata yeniden gözlerini açtı. 2. basamak yoğun bakımda tek odalı birimde tedavisine devam edilen Uslu’ya 18’inci yaş gününde doktorları, yoğun bakım çalışanları ve hastane yönetimi tarafından sürpriz pasta kesildi.


Hasta yatağının çevresini balonlarla süsleyen sağlıkçılar, İlknur ile birlikte pastasındaki mumu üfleyerek iyi dileklerde bulundular. İlknur Uslu’nun, sağlık çalışanlarının ve ailesinin tek istediği ise tekrardan ayağa kalkarak eski sağlığına kavuşması oldu.

 

 

 

 

 

HABER: Emine YILMAZ

 

Alanya Belediyesi Aile Kadın ve Destek Merkezi’nde ‘Hareket Et, Sağlıklı Beslen, Mutlu Yaşa’ semineri düzenledi. Seminer önümüzdeki süreçte farklı gruplara yönelik olarak yapılmaya devam edecek...


Alanya Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nün düzenlemiş olduğu Aile İçi İletişim ve Sağlıklı Yaşam Seminerleri devam ediyor. Vatandaşlara yönelik düzenlenen seminerler kapsamında Alanya Belediyesi Aile Kadın ve Destek Merkezi’nde ‘Hareket Et, Sağlıklı Beslen, Mutlu Yaşa’ semineri düzenledi.

DİYESTİSYEN DEMİR’DEN SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ...

Diyetisyen Şule Yavuz Demir de sağlıklı beslenme alışkanlıkları, diyetin gerçek tanımı, beslenmede dikkat edilmesi gereken noktalar, besin grupları, su tüketiminin hayatımızdaki yeri, obezitenin önlenmesi ve tedavisinde sağlıklı diyetin önemi hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Toplumda oluşan “Diyet yapmak aç kalmak demektir” algısının yıkılması gerektiğini belirten Demir, “Diyet yapmak doğru beslenmek demektir. Sağlıklı diyette aç kalınmaz diyetin amacı kişinin yaşına, boyuna, sağlık durumuna ve fiziksel aktivitesine göre yeterli besin öğelerini kişinin tüketmesini sağlamaktır.” dedi.

hareket et.2 f2a26

FİZYOTERAPİST ÖZCAN’DAN HAREKETİN GÜNLÜK HAYATTAKİ ÖNEMİ VE EGZERSİZ TAVSİYESİ...

Fizyoterapist Ayşegül Özcan doğru duruş ve kas – iskelet sistemi ağrıları hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Doğru nefesin ve günlük hareketin hayatımızdaki önemi konusunda farkındalık katan Özcan seminer sonunda katılımcılara egzersiz yaptırdı. Katılımcıların oldukça memnun kaldığı aktivite ve sunumların ardından sona eren seminerin periyodik olarak devam edeceği ifade edildi.

Fizyoterapist Ayşegül Özcan katılımcılara sağlıklı beslenme konusunda da önemli bilgiler aktardı. Daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam için beslenmenin çok önemli olduğunu belirten Özcan, kişisel olarak katılımcılarla beslenmeleri konusunda da görüşme ve yardımcı olma fırsatı buldu.

 

 

 

HABER: Emine YILMAZ

 

Başkan Toklu Ankara’da Alanya mesaisine yoğun bir şekilde devam ediyor...

Adalet ve Kalkınma Partisi Alanya İlçe Başkanı Mimar Mustafa Toklu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile bir araya gelerek Alanya’ya yapılan sağlık yatırımlarını ve talepleri konuştu. Toplantıya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş ve Milletvekilleri ile katılan Toklu, ALKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Alanya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinin taleplerine çözümler üretmeyi sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun girişimleri Alanya’ya son yıllarda sağlık alanında yapılan yatırımların bölge insanı için ne kadar önemli olduğuna değinen Başkan Toklu, “Alanya’nın sorunlarına, taleplerine Ankara’da gerçekleştirmiş olduğumuz üst düzey görüşmeler ile çözüm üretmeye devam ediyoruz. Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca ile Alanya’mıza sağlık alanında devletimizin yapmış olduğu yatırımları konuştuk. ALKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanemizde ve Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizde yoğunluğun artması sebebiyle gerekli alan ve ünite ihtiyacının olduğunu, istenilen gerekli ekipman ve materyallerin sağlanması halinde vatandaşlarımıza daha hızlı ve konforlu bir hizmetin sağlanacağı bilgisini verdik. Ayrıca Payallar Mahallemize yapılacak ve batı bölgemize hizmet verecek hastanemizin yeni ihalesi en kısa sürede tamamlanacak.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu Başta olmak üzere, misafirperverliği için Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’ya, İl Başkanımız Sayın İbrahim Ethem Taş’a ve Milletvekillerimize sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.” ifadelerine yer verdi.

 

 

 

HABER: Uğur AKDAĞ

Gazeteler