head
2183026 810x458 75f08
Cumartesi, 04 Şubat 2023

Siyaset

 

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Norveç'te yarın kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim'e karşı saldırı içeren bir eylem gerçekleştirileceğinin öğrenilmesi üzerine Norveç'in Ankara Büyükelçisi'ni bakanlığımıza çağırdık. Verdikleri izni iptal ettiler" dedi...

 

Bakan Çavuşoğlu, Ankara’da Cebeci Site Yurdu’nda düzenlenen ‘7’nci Tematik Kış Kampları Diplomatik Akademi Kampı’na katıldı. Bakan Çavuşoğlu, Türkiye Yüzyılı’nın barışın, güvenin, istikrarın, gücün, iletişimin, şefkatin ve kalkınmanın yüzyılı olacağını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

* “Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı bu hedeflere giden yolda Türk diplomasisine düşen büyük görevler var. Şükürler olsun Türkiye olarak güçlü bir Hariciye geleneğine sahibiz. Bu yıl Hariciye teşkilatımızın temellerinin atılmasının 500’üncü yılını kutlayacağız. Hariciye geleneğimiz aslında Reîsü’l-küttâblıktan daha da eskiye gider. Hatta Orta Asya’dan beri diplomasi kimliğimizin bir parçasıdır.

* ‘Atılan ok taştan dönmez, giden elçi yoldan dönmez’ diyen bir milletiz. Biz bir yandan bu derin tecrübeden istifade ediyoruz. Bir yandan da yeniliklerden istifadeyle geleceğe hazırlanıyoruz. Örneğin, yapay zekadan gelecek okumaları konsolosluk hizmetlerinde yararlanmaya başladık. ‘Hızır’ adını verdiğimiz bir yapay zeka temelli uygulamamız var. 6 ayda 177 binden fazla vatandaşımıza yardımcı oldu.

* Antalya Diplomasi Forumu girişimimizle, diplomasinin geleceğine yön vermeye çalışıyoruz. Dijital diplomasi gibi yenilikçi adımlarımızla yumuşak gücümüzü pekiştiriyoruz. Yeni nesil diplomatlarımızın yetiştirilmesi için Ankara Diplomasi Akademisi kuracağız. Amacımız Türk ve yabancı öğrenci ve diplomatlara doktora programı sunacak bir akademiyi kurmak. Çalışmaları başlattık, Cumhurbaşkanımıza ön bilgiyi verdik.”

" BU NEFRET SUÇUDUR"...

Bakan Çavuşoğlu, son dönemde Avrupa’da artan İslam düşmanlığına değinerek şunları belirtti:

* “İsveç, Hollanda ve Danimarka’da olanları gördünüz. Aynısı Norveç’te olacaktı. Norveç’te yarın kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’e karşı saldırı içeren bir eylem gerçekleştirileceğinin öğrenilmesi üzerine Norveç’in Ankara Büyükelçisi’ni bakanlığımıza çağırdık. Verdikleri izni iptal ettiler.

* Bu bir nefret suçudur; nefret ifade özgürlüğü değil ki. Norveç, İsveç, Danimarka, Finlandiya bunların hepsinde aşağı yukarı ifade özgürlüğü ile ilgili aynı kanunlar var, farklı kanunlar yok. Bu 4 ülkeden Norveç iptal etti, Finlandiya izin vermeyeceğini söyledi; ama İsveç ve Danimarka’da ‘ifade özgürlüğü’ adı altında barış dini olan İslam ve kutsal kitabımıza yönelik yakma ve hakaretler.                                                                                                                        *Ama bunu onlara karşı yapmaya kalkan hemen ‘ırkçılık, yabancı düşmanlığı, radikalleşme vs.’ Hepsi yanlış. Biz bunları doğru bulmuyoruz. Hangi dine, hangi inanca yönelik olursa olsun doğru değildir. Biz inanan insanlar olarak İslam düşmanlığını da insanlık suçu olarak görüyoruz, Hristiyan düşmanlığını da antisemitizmi de. Biz İsrailin yaptıklarını, hukuk ihlallerini sonuna kadar eleştiririz; ama kategorik olarak Yahudi düşmanlığı yoktur bizde, olmaması da gerekiyor.”

 

 

 

 

 HABER: İbrahim AKDAĞ

KAYNAK: Ajanslar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sevda Özbek, kahraman Türk kadınlarına Ümitsiz ve karamsar olmayın,Ülkemize biz Türk kadınları umut olalım diye  seslendi...

ZAFER Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sevda Özbek, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Sevgili Kadınlar,
Yaşadığınız sıkıntıları biliyoruz, öfkenizi anlıyoruz. Kadın cinayetlerine, adaletsiz ücrete, ötekileştirilmeye, toplum içinde size rol biçilmesine ve bugün aşınızı, işinizi paylaşanların yarın nasıl yaşayacağınıza karar verecek olmalarına ve daha nice şeylere kızgın olduğunuzu biliyoruz.

13 milyon sığınmacıya, ülkemizin fonlanmasına rağmen cebimizden harcanan 144,8 milyar dolar yüzünden üreten bir ülke olmaktan çıkıp sadece tüketen bir ülke haline gelmemiz sebebiyle zorluklar yaşadığınızı da biliyoruz. Mutfaktaki yangının farkındayız.
Biz şunu da biliyoruz ki siz bu ülkeye bu bayrağa kırgın değilsiniz. Öfkeniz vatana değil. Siz bu vatanın bağrından yetişen nice kahramanların annelerisiniz. Sizler kahraman Türk kadınısınız.

Sevgili Kadınlar,
Birlik olalım. Çünkü dağılırsak yok olacağız. Gelin ülkemizin Pakistanlaşmasına izin vermeyelim. Gelin oylarımıza sandıklarımıza, vatanımızın geleceğine el ele omuz omuza sahip çıkalım.

13 milyon sığınmacıyı gönderecek tek parti olan Zafer Partisi ile mutfaktaki yangına dur diyelim ve Türkiye’yi Türkler’e geri verelim.

Mustafa Kemal Atatürk’ün bize verdiği haklara sahip çıkalım. Yoksa özgürlüğümüzü de kaybedeceğiz.
Bu cennet vatan bizim. Gelin Zafer Partisi çatısı altında yaşanılabilir, üreten bir Türkiyeyi hep birlikte inşaa edelim.
Gelin hep birlikte ülkemize Ümit olalım".

 

 

 

HABER: Ayten YILMAZ

 

CHP Antalya Milletvekili Aday Adayı Ali Hancı, partisinin batı ilçe örgütlerini ziyaret etti...

Hancı’nın ilk durağı Kemer oldu. CHP Kemer İlçe Örgütü’nü ziyeret eden Hancı, başkan Hüsnü Yüksel ile genel seçim öncesi istişarelerde bulundu.

hancı yollarda 2 d52c6

Hancı daha sonra Kumluca, Finike ve Kaş İlçe Örgütleri ile ziyaretlerine devam etti.


Karşılıklı sohbet ortamında gerçekleşen ziyaretlerde, Antalya’nın ülke ve bölge ekonomisi için önemine ve bölgede hayata geçirilebilecek projelere değinilirken, bölgenin ekonomik ve ticari sorunları hakkında da karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.


CHP Antalya Milletvekili Aday Adayı Ali Hancı, ziyaretlerine merkez ilçeleri ile devam edecek.

 

 

 

HABER: Ayten YILMAZ

 

İYİ Parti Antalya İl Siyasi İşler Başkanı Alper Arıkan, EYT tasarısında kademeli prim ile ilgili düzenlemeye tepki göstererek “Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızı iktidar, emeklilikte prime takılmaya muhtaç etti” dedi...

Milyonlarca vatandaşın uzun süredir beklediği EYT tasarısı Meclis’e sunuldu. Düzenlemenin kabul edilmesi ile emekli olmak için prim ve yıl şartını tamamlamak yeterli olacak. Düzenleme yürürlüğe girdiğinde 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olan herkes emeklilik hakkına kavuşmuş olacak. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İYİ Parti Antalya İl Siyasi İşler Başkanı Alper Arıkan, “Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızı iktidar, emeklilikte prime takılmaya muhtaç etti. Özellikle Antalya’mızın dinamiklerini incelediğimizde turizm sektörü başta olmak üzere geçmiş dönemlerde bir hayli fazla sigortasız çalışma durumu mevcut. İktidarın kontrol eksikliğinden kaynaklanan bu durum bugün itibari ile hemşehrilerimize ceza olarak geri dönmüş ve prim eksikliğinden dolayı emeklilik hakkını elinden almıştır. Staj girişinden dolayı emeklilik işlemi gerçekleştiremeyen vatandaşlarımızın mağduriyetini dile getirirken iktidar cephesinin kazanılmış hak olan emeklilikleri türlü oyunlarla ileri tarihlere atması kabul edilebilir bir durum değildir. AK Parti’nin vatandaşlarımızı mağdur etmesinin bedelini Yüce Türk Milleti ve Antalyalı hemşehrilerimizin 14 Mayıs seçimlerinde gönül rahatlığı ile en sert şekilde verecektir. Vatandaşlarımız müsterih olsun. Hükümet gerekeni yapmaz ise İYİ Parti gelecek. EYT’nin yardım değil hak olduğunun bilinci ile şartsız bir şekilde tüm kazanılmış haklar geri verilecek, mağduriyetler ortadan kalkacak” ifadelerini kullandı.

 

 

 

HABER: Emine YILMAZ

 

Alanya’da Millet İttifakı’nı oluşturan 6 siyasi partinin ilçe başkanları ilk kez bir araya geldi...

Hacet Mahallesi’nde bulunan Hancı pastanesinde CHP Alanya İlçe Başkanı Coşkun Karadağ’ın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya;

--İYİ Parti Alanya İlçe Başkanı Şefik Bahçe,

--Saadet Partisi Alanya İlçe Başkanı Hüseyin Sarıca,

--DEVA Partisi Alanya İlçe Başkanı Ahmet Çakan,

--Gelecek Partisi Alanya İlçe Başkanı Mevlüt Çakan,

--Demokrat Partisi Alanya İlçe Başkanı Hilmi Lök katıldı.

6’lı masada toplanan ilçe başkanları Alanya’da yaşanan sorunlar ve gündemdeki sorunlarla ilgili istişarelerde bulundu. Görüşmelerin haftada bir kez diğer ilçe başkanlıklarında devam edileceği belirtildi.

COŞKUN KARADAĞ 05d55

 

Toplantı öncesi basın açıklaması yapan CHP Alanya İlçe Başkanı Coşkun Karadağ, “Alanya’da ilçe başkanlarıyla birlikte birincisini yapıyoruz. Bu toplantımızın konsepti daha önce genel başkanlarımız ve partililerimiz tarafından yapılan konseptin aynısı olacak. Önce CHP İlçe Başkanlığı’nın öncülüğünde daha sonra diğer altılı bileşen arkadaşlarımızla sırayla bu toplantıyı yapacağız. Bu toplantıda birtakım konular konuşulacak. Konuştuğumuz konuların hepsi memleket, Antalya, Alanya meselesi olacak. Bu toplantıları haftada bir yapacağız. Her hafta bir arkadaşımızın başkanlığında birlikte yapacağız. Bu toplantılarla birlikte Alanya için çok ciddi bir gelişme olacak. Genel merkezimizin ve genel başkanlarımızın Türkiye çapındaki uygulamış olduğu siyaset bizler için yol gösterici olacak. Biz de genel başkanımızın ve genel merkezlerimizin politikalarını Alanya’da yansıtmaya çalışacağız. Elbette ki Alanya’nın kendine özgü birçok sorunları var. Bu kendine özgü sorunları, yani seçim sorunlarını altılı masadaki arkadaşlarımızla birlikte, uyum içerisinde ve genel merkezimizin göstermiş kabul çerçevesinde çözüme kavuşturmaya çalışacağız. Bizim şu anki en önemli konularımızdan birisi seçim güvenliğini ve seçim çalışmalarını birlikte yapabilmek. Bu 6 masa bir parti oldu anlamında değil. Elbette tüm arkadaşlarımız siyasi çalışmalarını çok özgür bir şekilde ayrı ayrı yapacak. Ancak birlikte yapacağımız Alanya için birçok konu olacak. Dolayısıyla birlikte Alanya’mızın çok daha iyi seçime girme anlayışı içerisinde birlikte devam edeceğiz. Geçen hafta altılı masanın çok ciddi bir toplantısında ülkemiz için 9 başlık altında 2 bin 300 konu ele alındı. Bunlar ülkemizin yeniden inşa edilişi, yeniden demokrasiye geçişi ve yeniden doğuşumuzu müjdeleyecek başlıklardı. Biz bu başlıklara tabi kalacağız. Umuyorum ki Alanya’da altılı masa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde mutlaka birinci parti olarak çıkacak. Milletvekilliği seçimlerinde genel merkezimiz ne takdir ederse biz onlara tabi olarak da siyasi çalışmalarımızı yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

6.LI MASA ALANYA.3 07059

 

 

 

HABER: İbrahim AKDAĞ

 

Gazeteler