head
2183026 810x458 75f08
Cuma, 05 Mart 2021

Siyaset

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde belediyedeki kadın çalışanların bir gün idari izinli sayılacağını söyledi...

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya’yı geliştiren ve güzelleştiren projelerini kadın çalışanları ile birlikte gerçekleştirdiklerini belirterek, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde pozitif ayrımcılık yaparak, kadın çalışanlara bir gün idari izin verme kararı aldıklarını açıkladı.

Başkan Böcek, memur, işçi tüm kadın çalışanlarının 8 Mart’ta izinli sayılacağını kaydetti.

Başkan Muhittin Böcek, Antalya’yı planlı, kurallı, kimlikli bir kent haline getirmek için kadını erkeği tüm Büyükşehir personelinin özveriyle gece gündüz çalıştığını ifade etti. Belediyede, vatmanlıktan, itfaiye erliğine, güvenlik görevlisinden, otobüs şoförlüğüne her kademede kadınların görev aldığını belirten Böcek, belediye hizmetlerine kadın eli değdiğini dile getirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, kadınların emeğine ve fikirlerine büyük önem verdiklerini belirterek, kadına verdikleri değerin bir göstergesi olarak genel sekreterlik dahil belediyenin en önemli makamlarını kadınlara emanet ettiklerini söyledi. 

 

 

 

 

HABER: Ayten YILMAZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu iktidara gelmeleri halinde ilk hafta yapacaklarını açıkladı. 8 madde paylaşan Kılıçdaroğlu KYK borçlarının faizlerini de sileceklerini belirtti...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri halinde yapacaklarıyla ilgili 8 madde paylaştı.

Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından “İktidarımızın ilk haftasında yapacaklarımız” başlığıyla paylaşım yaptı. Kılıçdaroğlu'nun paylaştığı listede yer alan maddeler şöyle:

1-Katar ordusuna peşkeş çekilen Sakarya'daki Tank-Palet Fabrikası'nı hemen geri alıp, şanlı ordumuza iade edeceğiz.

2-Esnafın pandemi döneminde bankalardan aldığı kredilerin faizlerini silerek, anaparayı ise makul ölçülerde taksite bağlayacağız.

"ESNAFIN KİRA STOPAJINI KALDIRACAĞIZ"

3-Bir kararname ile esnafın kira stopaj vergisini kaldıracağız.

4-Çiftçilerin bankalardan veya tarım kredi kooperatiflerinden aldıkları kredilerin faizlerini sıfırlayacak, anaparayı ise makul ölçülerde takside bağlayacağız.

5-KYK borçlarından ötürü başlatılan tüm hacizleri durduracak; borçların faizlerini silecek; borçlu iş sahibi olduğunda anaparayı makul taksitlere böleceğiz.

6-Beşiktaş'taki terör saldırısında hayatını kaybeden 39 polis, 8 sivil toplam 47 şehidimiz için toplanan paraların tamamını faiziyle birlikte hak sahiplerine vereceğiz.

7-15 Temmuz Şehit ve Gazileri için vatandaştan toplanan paraların tamamını, faizleri ile birlikte hak sahiplerine vereceğiz. 

8-Hangi koşulda, bedeli ne olursa olsun; vatan topraklarına sahip çıkacak, Süleyman Şah Türbesi'ni vatan toprağına geri götürerek, orada şanlı bayrağımızı dalgalandıracağız.   

kılıçdaroğlu 8madde 7e1ce

 

 

 

 

 

Alanya Güneşi Haber Merkezi

 

 

 

 

 

 

 

ALİ BABACAN:

“Basarız parayı diyerek insan haklarına yaklaşamazsınız”

 

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin 2. İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu. Merkez Bankası tartışmalarını ve İnsan Hakları Eylem Planı’nı değerlendiren Babacan şu ifadeleri kullandı:

 

“Rezervleri gizli saklı çarçur ettiler”

“Önce kuru yükselttiler, sonra da kuru kontrol etmek için Merkez Bankası’nın döviz rezervlerini harcadılar. Bu milletin alın teriyle birikmiş rezervleri çarçur ettiler. Merkez Bankası’nın döviz pozisyonunu eksi 45 milyar dolara düşürdüler. Tüm bu süreci de gizli saklı yürüttüler. Sata sata tükettikleri dövizleri ne zaman, hangi kurdan, nasıl bir yöntemle sattıklarını da açıklamıyorlar.

 

“Merkez Bankasının kârı, milletten aldıkları faiz ve mirasyedilerin sattığı dövizdir”

“Geçen hafta bir iddia ortaya attılar. ‘Ekonomi yönetimi çok başarılı, Merkez Bankası çok kâr etti’ dediler. Bakkal çırağı bunlara güler geçer. Merkez Bankası nasıl kâr eder? Para üretir, piyasaya verdiği borç üzerinden faiz alır. Rezervindeki dövizi satar, alış satış fiyat farkından kâr eder. Yani Merkez Bankası’nın ettiği kâr, vatandaşlarımızın ödediği faizdir. Biz milletimizden çok faiz aldık diyorlar. Kârın bir kısmı da 130 milyar dolarlık rezerv satışından geldi. Hazırdaki dövizi satıp kâr diye övünmek hangi akla hizmet? Tam bir mirasyedi zihniyeti. Babasından kalan mirası satıp, eline geçen parayı çevresine ‘Çok para kazandım’ diye göstermeye benzer. Merkez Bankası’nın kârı milletin ödediği faiz ve mirasyedilerin sattığı dövizden ibarettir.

babacan 3 mart 1 c80d9

“Mafyayı piyasaya sürenlerin yeri tarihin utanç sayfaları olacak”

“Sayın Erdoğan’ı şiir okuduğu için mağdur edenler, isimlerini tarihin utanç sayfalarına yazdırdılar. 28 Şubat bin yıl sürmedi. Bugün de tweet attı diye gençleri hapse atanların, Gazi Meclisimizden herkese tehditler savuranların, çeteleri ve mafyayı piyasaya sürenlerin, düzmece iddianameler yazanların yeri de o utanç sayfaları olacak. Hiçbir baskı ilelebet sürmedi, bugünleri de sona erdireceğiz.”

 

“Temel adaletsizlikleri halının altına süpürerek pisliği temizleyemezsiniz”

“Hakkını teslime edelim. İnsan Hakları Eylem Planı’nda bazı teknik iyileştirmeler var. Genel yargı düzenlemelerine yönelik pozitif algılanacak çalışmalar var. Olumlu yönde atılan her adımı cesaretlendireceğiz. Bu planın uygulamasını da yakından izleyeceğiz. Fakat aylardır sıraladığımız hak gasplarına dair tek bir cümle yok. Temel adaletsizlikleri halının altına süpürerek pisliği temizleyemezsiniz.

 

“Söyledikleri ilkeler için Anayasaya uysalar yeter”

“Sayın Erdoğan’dan ‘Hükümet yargıya telefon açmaktan, talimat vermekten vazgeçiyor’ cümlesini duydunuz mu? Bunun için reforma gerek yok, zaten Anayasa var. Ancak kendisini Anayasaya bağlı görmüyor. Açıklanan paketin girişinde masumiyet karinesi, ayrımcılık yasağı, hukuk güvenliği demişler. İnsanlık bunları bin sene önce halletti. Bu ilkeler, bizim imzamız olan uluslararası sözleşmelerde de Anayasamızda da yazıyor. Kimse kimseyle dalga geçmesin.

 

“Kimin çiçek kimin diken olduğuna kim karar veriyor?”

“Her gördüğümüz çiçeğe su vermeyeceğiz, diyorlar. Hak, su değildir. Hakkı vermek de kimsenin haddine değildir. Ne demek çiçek-diken? Kimin çiçek, kimin diken olduğuna kim karar veriyor? Kişiye göre ayrım yapılamaz. İnsan Hakları Tazminat Komisyonu kurulacakmış. ‘Parasıyla değil mi kardeşim’ deyip, hakkı ezip geçmektir bu. ‘Basarız parasını’ anlayışıyla insan haklarına yaklaşamazsınız. Her gün insan onurunu çiğneyen bir zihniyetin açıklayacağı plan da bu kadar olur.

 

“AİHM’deki 47 ülkenin 40’ının bizim kadar dosyası yok”

“Anayasa Mahkemesi, devletin en yüksek yargı organı, esastan incelediği 100 davanın sadece 5’inde alt mahkemelerin hak ihlali yapmadığını söylüyor. AİHM’de 47 ülkenin 40 tanesinin davalı olduğu dosyaları topluyorsunuz, bizimkisi kadar etmiyor. Tablo bu.

 

“İnsan haklarında felaket tabloyu yaratanlar hukuku katletti”

“İnsan haklarında felaket tabloyu yaratanlara sesleniyorum. Siz Türkiye’yi yeniden işkenceyle anılan ülke haline getirdiniz. Çıplak arama iddialarına ciddiyetsizce yaklaştınız. KHK marifetiyle çok sayıda suçsuz insanı açlıkla sınadınız. Siz hukuku katlettiniz. 

 

 

 

 

 

 

HABER: İbrahim AKDAĞ

CHP-Cumhuriyet Halk Partisi Alanya ilçe başkanı Coşkun Karadağ, haftalık basın toplantısında yine AK Partiye sert çıktı. Başkan Karadağ; "Maalesef ülkemizi yönetenler, ülkeyi yönetemiyor ve artık halkımız CHP 'yi iktidara taşımak için gün sayıyor"dedi...

CHP 3 MART 2021 2 e0066

Haftalık yönetim kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan  Başkan Coşkun Karadağ, öncelikle Covid-19’a değindi.

Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19’a yönelik açıkladığı risk haritasında Alanya’nın yüksek risk sınırı içinde bulunduğunu hatırlatan Karadağ, Alanya’yı mavi bölgeye döndürmek zorunda olduklarını söyledi. Karadağ, “Çünkü her türlü gelir kaynağımız bu haritaya bağlı. Esnafa kısıtlı da olsa ticaret yapabilme imkanı sağlandı. Bu konuda mutluyuz ancak yeterli değil. Bölgemizi mutlaka maviye dönüştürüp daha iyi imkanlar altında hem turizm hem tarım hem de esnaf açısından daha rahat bir ortam sağlamaya mecburuz” dedi.

CHP 3 MART 2021 3 5f4e9

Riskli bölgelerde de okulların açılmasının söz konusu olduğunu aktaran Karadağ, öğretmenlerin bir an önce aşılanmasını istedi.

Başkan Coşkun Karadağ, “Alanya’da şu an okul öncesi eğitim, ilkokullar ve liselerin 8 ve 12’nci sınıflarının yüz yüze eğitime başlayacağı ilan edildi. Dikkat çekmek istediğim bir konu var. Eğitimin başlamasıyla birlikte öğretmenlerin de bir an önce aşı olmaları gerekiyor. Alanya’da şu an 24 bin öğrenci eğitime başlayacak. Bu konuya Milli Eğitim Bakanlığı’nın çok dikkat etmesi gerekli. Hükümet açılan okullarda mutlaka internet erişimini de sağlamalı. 21. Yüzyıl’da okullarda Alanya’nın kırsal kesiminde internet erişiminin olmamasını bir ayıp diye kabul ediyorum. Hükümet okullara internet erişimini sağlamalı” diye konuştu.

Cuma Pazarı için hala bir çalışma yapılmamasını eleştiren Başkan Karadağ, yetkililere seslendi.

Karadağ, “Turizm mevsimi geliyor. İnsanımız biraz daha ticaret yapabilsin diye çırpınıyoruz ama Cuma Pazarı çok çok kötü vaziyette. Alanya’mıza hiç yakışmayacak bir vaziyette. Bir an önce Cuma Pazarı’nın rehabilite edilmesi, Alanya’ya yakışır şekilde, tüm halkımızın rahatça alışveriş yapabileceği fiziki ortam sağlanmalı” ifadelerini kullandı.

CHP 3 MART 2021 4 0ee81

Karadağ, Alanya Belediyesi Meclisi’nde CHP’li Meclis Üyesi Yılmaz Bağışlar’ın Mahmutlar’da yaşayanların sportif ve sanatsal etkinlikler yapabilmesi için Kargıcak belediye hizmet binasının kullanılabilmesine yönelik proje hazırlanması talebi ile ilgili soruyu da cevapladı. 60 bin nüfusa sahip Mahmutlar’ın birçok şeye ihtiyacı olduğunu söyleyen Karadağ, bu mahalleye öncelikle pazar alışveriş bölgesi ile devlet hastanesinin kazandırılması gerektiğini belirtti. Karadağ, 60 bin nüfusa sahip bir mahallede kültür merkezinin olmamasını yetkililerin bir ayıbı olarak kabul ettiğini dile getirdi. 

CHP 3 MART 2021 6 PLAKET 2 41f17

CHP Alanya teşkilatında yaptığı hizmetlerden dolayı Ayhan Baysal'a plaket verilerek partililer taraından alkışlarla teşekkür edildi.

CHP 3 MART 2021 7 YENİ ÜYE a7f8d

Her hafta olduğu gibi bu hafta da , CHP Alanya ilçe teşkilatına yeni üye olanlara rozetleri takıldı.

 

 

 

 

 

HABER: İbrahim AKDAĞ

Ak Parti Alanya  İlçe Başkanı Mustafa Toklu, "Dün itibariyle ülkemizde normalleşme süreci başlamıştır. Çevre illerimizdeki oranın yüksek risk gurubunda olması daha fazla tedbirli olmamızın bir göstergesidir." dedi... 

Ak Parti Alanya İlçe Başkanı Mustafa Toklu, "Dün itibariyle ülkemizde normalleşme süreci başlamıştır. Çevre illerimizdeki oranın yüksek risk gurubunda olması daha fazla tedbirli olmamızın bir göstergesidir. Dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından biri olarak, pandeminin küresel bir boyuta geçmesi ekonomik ve sosyal anlamda ciddi yaralara sebep olmuştur. Bir ay sonra turizm sezonu açılacaktır. İç ve dış turizmde Alanya’mızı tercih edecek misafirlerin bu zorlu süreçten sonra talep artışı aşikardır. Turizm komplekslerimiz ‘Güvenli Turizm sertifikası’ alarak gerekli hassasiyeti göstermeye çalışıyorlar. Lakin şehrin de öncelikle bütün unsurlarıyla gerekli tedbirleri alarak bu riskin düşmesi için çaba sarf etmesi gerekiyor. İlk hedefimiz korona virüse karşı olan savaşı kazanmak olmalıdır. Çünkü turizm ancak pandemi kontrol altına alındığında yeniden başlayabiliriz. Hedefimiz sağlıklı turizm programında öncü olmaktır. Az kalan zamanımızda daha fazla tedbirli olmak bizi beklediğimiz sezona hızla yaklaştıracaktır. Alanya misafirlerini ağırlamaya hazır olmalıdır. Dün açıklanan yeni verilere göre bölgemiz yüksek risk grubunda yer alması daha çok çaba sarf etmemiz gerektiğini göstermektedir. Bu yüzden Alanya’mızda sağlıklı Alanya, güçlü turizm için bütün sivil toplum kuruluşları, mülki idareler ve tüm halkımız ile el ele verip birlik ve beraberlik içerisinde çalışmalıyız. Tüm vatandaşlarımıza duyarlı yaklaşımları ve çabaları için teşekkür ediyorum" dedi. 

 

 

 

 

 

HABER: Mertcan YILMAZ

Gazeteler

Designed by: Masoud